25.06.19/02:12

Sivil Toplum Kuruluşları

Başlatan lila, 29.08.05/21:05

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

sivil toplum kuruluşları kesinlikle gerekli.

daha etkin olmaları için tüm imkanları seferber etmeli.

ayrıca benim fikrim herkes bir sivil toplum kuruluşunda etkin olarak çalışmalıdır.
...

ancak küçük bir sorunumuz var bu tip kuruluşlarda. hemen hepsi zamanla siyasallaşıyor. mesela birileri bir insan hakları örgütü kuruyor ve bu örgüt zamanla çizgisini soldan yana kaydırıyor ve akabinde alternatif müslüman vs. insan hakları örgütleri piayasaya çıkıyor.

bu durumda da halkın bu tür örgütlere güveni sasılıyor.

ZeRDuShT

bence sivil insiyatif oluşturulamaz....
ancak bir şekilde....
parasıyla oluşturulabilir....
parayı dayatırsın, ihtiyacı olana,
o da sen ne istersen, onu yapar,
ancak bu şekilde mümkün...

Leonardo

STKlar var ama işlemiyor. insanların karnı aç. sivil inisyatif oluşturmanın yolu insanların karnını doyurmak, iş ve eğitim güvencesi verip sembolik olmayan bir asgeri ücret belirleyip karınlarını doyurmak.

HadeS

bu bir bilinçtir, teşvikle oluşturulacak bir şey değildir.

torq

Sivil toplum kuruluşları demokratik toplumların en gelişmiş sivil organları olduğuna göre, bu konudaki ölçünün bulunabilmesi için,  ülkenin ne kadar zamandır demokrasi ile yönetildiği sorusunu sorarak işe başlamak gerek. Eğer ülkedeki bireysel bilinç düzeyi düşük, okuma yazma bilen, eğitimli insan sayısı  yeterli değilse, o zaman sivil toplum düşüncesinin yerleşmesini beklemek kolay olmayacaktır. Bilgisiz her insanı kandırmanın kolay olduğunu bilen, bu konuda deneyimli insanlar, kendi çıkarları için siyaseti, dini kullanmaya  devam edeceklerdir.

Ben bir partide ilçe başkanlığı yaptım ve 2004 seçimlerinde etkin bir kampanyada bulundum, Belediye Başkan adayının çalışmalarında yanında oldum. Ancak bu  kampanyada gördüklerim, toplumun oy kullanma ve seçim konusunda bulunduğu noktayı daha iyi anlamamı sağladı.
Ancak benim amacım siyasette demokratikleşme, şeffaflaşma konusunda gelişme sağlamak olduğundan partidekilerin beni anlamalarını beklemiyordum. Sadece bu konunun ne kadar önemli olduğunu, başkalarına yapılan anti demokratik uygulamanın bir gün kendilerini de vuracağını söylüyordum. Aradan geçen 2 yıllık süreçte bir kısım insan uygulamaların demokratik olmasından etkilenerek yaklaşmaya başladılar. Örneğin ben ilçe başkanlığından kendi isteğimle ayrılıp aynı ilçede sekreterlik görevini üstlendim. Eski il yöneticisi arkadaşım da ilçe başkanı oldu birlikte çalışıyoruz. Başka partilerde genelde ölüm ya da görevden zorla alınma ile başkanlık görevi sona eriyor. Bu örnek davranışımız nedeniyle bir çok kişinin partiye geldiğini söyleyebilirim.

Ruler of the Ruins

Aç insan hürriyet için degil, yemek için savaşır..

denge

Arkadaşlar, bugün haberlerde dinledim; STK okulları açılıyormuş. Eğitim kadrosu akademisyenlerden ve bu konuda emek veren uzmanlardan oluyormuş... iki ay sürecek olan eğitimler yıl içinde iki kez tekrarlanacakmış....Duyurulur!

Leonardo

bana mı anlatıyosun denge yaw. gittim diyorum. biliyorum ne döndüğünü.

herşeyi eğitime bağlamanız ne kadar saçma. eğitim önemlidir. arapların karnı tok ama kafaları boş misalen. ama aç insan hiçbişey için savaşamaz.

STKlar bugün üniversite eğitimi almış orta üstsınıfın elinde. ama normalde bu böyle değildir. normalde STKlar halka aittir.

amele maaşının 5 dolar olduğu amerikada bu yüzden tıkır tıkır işliyorlar. Türkiyede çorba içemeyen adamlar var. ne kadar eğitirsen eğit. STKlara katılmazlar.

ayrıca eğitimin de ön şartı karın tokluğu ve sağlık. aç insan kitap da okuyamaz klasik müzik konserine de gidemez.

halk bugün yiyeceği ekmeğini düşünür. bence ekonomik istikrar bütün bunların ön koşuludur eğitim sonra gelir.

nicom

insanlar demokrasinin belirli donemlerde onlara verilen secme hakları oldugunu dusunmemeli sadece.gercek demokrasi katılımcı demokrasidir ve bunun gereklilikleri sadece gidip oy kullanmaktan ibaret olamaz..
stk lar toplumla devlet arasında işleyici mekanızmalardır..aradaki istemleri en iyi sekilde iletebilir konumunu koruyabildikce bircok yapılabilmez olanı uygun bir bicimde gerceklestiribilirle..
stk lar demokratik toplumların ic sesidir..onları susturmak bir devletin onsezilerini ve herhangi bir durumda gelebilecek tum refleks ve yansımları sıfıra indirebilir ki bunu cok tehlikeli buluyorum..
ancak bir diger gercekte stk ların gerektigi gibi işlemeyisi..
inanıyorum bir cogu kurulduklarında saf niyetlerle sadece hedefledikleri amaca hizmet etmek icin adım atsalarda bir sure sonra isin rengi degisiyor.Bunu kendi gozlerimlede gordum..
Bende bir stk ya uye idim.ancak bir sure sonra grup icinde hiyerarsi soz konusu olmaya basladı.Gonullu katılan insanlara kendinizi tatmin icin emir verdiginiz anda o stk'nın tum cıkarları ego havuzunda bogulur ve isi biter..Bir sure sonra bir cok stknin farkli hiyerarsilere ve siyasi kaymalara yenik dustugunu gormek zor degil..
ancak stk lar gerekli ve gerektigi gibi hareket etmeli.ancak ozaman işlevsel ozelliklerinin getirilerini alabilirler..

Leonardo

hierarşi falan yoktu. hiçbişey yoktu. ben 7-8 tane yere kağıt üzerinde üyeyim. şu gün şunu yapcaz gelirmisin? diye aramadılar. biri hariç. düzenli slayt gösterimleri tartışmalar konuşmalar yapıyor onlar da. (TEMEV). TEMA bizlerden bağış bekliyor. doğa yürüyüşleri filan düzenliyor. telefonum emailim herşeyim var adamlarda. aramadılar. TOG diye bişey var. saçma sapan komik komik işlerle zaman harcıyorlar.

hierarşi falan da yok. varsa da bana denk gelmedi en azından.
annemden de biliyorum 90lı yıllarda öyle dernek gibi yerlere giderdi. cakcak konuşmaktan başka bir iş yapmıyolar falan derdi.

dernek dedikleri para bağışı genelde. 2-3 kişilik bi grup bu işlerle ilgileniyor. üyelerden para alıp gerekli yerlere iletiyorlar. iş yapmak olarak bu kadar. çok gerizekalı bişey. vaktiniz varsa çalışın paranız varsa çeşme yaptırın bence.
sözde toplum ilerledikçe zamanla gelişecekler. belki öyle de olur. ama 20 yıl sonra 100 yıl sonra ben varmıyım yokmuyum bilmiyorum. bugün, şimdi işe yarar bişey yapıyolar mı? yapmıyolar. Türkiye ağaçları askerler dikiyor. Tema da dikiyodur. onlarda üyelerden para alıp ilkokul çocuklarına falan diktiriyor. gittim böyle köy-kent mi dandik siktiri boktan şeylerden bahsedip duruyolar. hepsi entelektüel falan böyle. ne yapalım ne yapalım? sonunda "kendimizi eğitmeye" geldi olay. 5-6 ki,şi var böyle kendiş kendimize konuşma falan yapcaktık (bu başka bi dernekti).

Togcular da bi köye gidip köyün duvarlarını boyayıp köy çocuklarıyla oyun oynuyor. böyle sikik sikik işler. (kelime için kusura bakmayın ama bunu en iyi bu tanımlar).

Gerçek anlamda İş yapılan, bişeyler üretilen ve topluma yarar sağlayan, üretici, yapıcı, katılımcı olan dernek belki vardır belki yoktur.

Kimseyi de teşvik etmiyorum. boş vaktiniz varsa gelin bana çalışın.