25.06.19/02:13

Kredi kartı kullanımı ve kadinlar ?

Başlatan nicom, 31.10.05/00:48

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nicom

Baslık cok acık..
Ama neden geldinde sosyolojiye yazdın diye soran olursa cevabım sudur ; bu bir sosyal arastırma konusu..
Kadınların alısveris zaaflarından baslayıp bazen eslerinin kredi kartlarını tırtırklamalarına kadar varan alıcı gozle bakanların toplumsal zihniyetlere kadar vardırabilicekleri bir husus..

yorumlarınızı,duyduklarınızı,dusuncelerinizi bekliyorum..tıkanırsaniz anlarım  :P

amnesiac

İnsan algısı kısıtlı bir yaratık.
Para harcadığını elinde parayı tutarak bilmeli.Soyut bir borçlanışı algılamak da bazen yetersiz kalıyor.
Ki kadınlar önemli bir çalışmayan kitlesine dahil oldukları için...matematik gibi soyut değerleri yaşamlarına yansıtışta  eksik kalıyor olabilir.
Bence...kredi kartıyla yaptıkları harcamaların cebinden çıkmadığı gibi bir hayal gücüne sahipler.
Bİr de alışveriş tutkusu.
O çok istediğin şeyle aranda neredeyse hiç bir engelin olmaması.Bu noktada ancak iraden sana yardım edebilir.Sen kendini durduraiblirsin.Oysa söz konusu kadın bir ihtimal çalışmayan kadın ve sadece isteyen.Durmuyoır.nasılsa birsi onun yerine ödemek zorunda vs.

Benim aklıma bunlar geldi. :)

nicom

bak aslında bir bakıma evet..somut paranın yerini kaydi para alıyor..soyutlasıyor..ama bunu erkeklerde yapıyor bence..kadınları alısveris tutkularından baska erkeklerden ayıran ve kredi kartı kullanımına yansıyan tavırları neler acaba.. :rolleyes:

amnesiac

sahip olmak konusundaki tatminsizlik.iç huzursuzluğu.

çünkü dış hayat onu saymıyor.

o da eşyalara sahip olarak kimlik ediniyor.

ya dozu kaçırdım mı acaba... :P

nicom

ama dıs hayatın saydıgı kadınlarida kapsıyoruz..sadece ev hanımlari degil ki zaten onlarıda saymayan yok diyemeyiz..sadece faal degiller.kendi ekonomileri baska birine baglı.

ama sen dersen ki tum kadınlar sayılmıyor ..eh ozaman az biraz agır kacar..oda bana degil feministlere dokunur.. :rolleyes:

cok cesitli bir kadın grubundan bahsediyorum..calısan/calısmayan ..kredi kartları olsun yeter : P

amnesiac

Geçmişteki toplum yapısının kalıntılarını çoğu kadın çalışsa da taşıyor.Ve bir çoğunun geliri eve ek gelir konumunda.Esas işi yüklenen kişi değil-kredi kartı olabilen kesim için-Dolayısıyla biriktimek-düzgün harcamak gibi sıkıcı bağlardan muaf gibi.

Soyut para kavramı yeni bir şey.
Yani harcadıkalrın senden eksilmiyor.
Eskiden varsa harcıyordun ve limitin tamamen zaten olan kadardı.Şimdi limitini aşabilirsin,sanıyorsun.Oysa bedava para yok.

Kadınların alışveriş zaafı bu soyut zeminle iyi örtüşüyor.

Kadınlar alışverişi seviyor-çünkü dünyaya hakim olmak için ellerinde çoğunun kıyafetleri-makyaj malzemeleri var hala.Çalışsa da dünya hala ondan fiziksel bir mevcut oluşu bekliyor....a evet ya..kadınların gereksinimleri de erkekten fazla...varolmak için güzel olmak..sağlıklı olmak..şu olmak bu olmak zorundalar.Zaten kozmetik zaafı bir başına yeterli.Erkeğin bu gereksinimi yeni oluşmuş.Erkek evine parayı getirir ve kendi için harcamazdı eskiden.

Bİr de erkek kendini frenlemek konusunda toplumsal olarak daha başarılı yetiştirilmiş.Kadınsa içgüdülerini dolaylı yollardan-alışveriş gibi- yansıtarak özgürlüğünü elde etmeye alışmış.

Kredi kartı bir de sıkıcı mesele derdim..Düşündükçe derinleşen bir mevzuymuş...Bir tür toplumsal ayna..Güzel farketmişsin. :ph34r:


nicom

evet eskiden olan kadar harcayabilirdin..simdiyse aynen dedigin gibi..bu zaaflardan sızan cok sinsi bir darbe..harcamıyormus hissi veren ama kredi kartını almak icin doldurdugunuz formlarda minicik yazan oyunlarla harcadıgınızdan fazlasını odediginiz bir durum..
taksitler,puanlar,vadalar..cok ciddi planlamalar var altında..artık cok daha kolay sekilde sahip olabiliyorsunuz kartlara..eskiden calısmayana ve gelirini begenmeyenlere kredi kartı vermezlerdi..simdi ise sokakta dagıtıyorlar..ve reklamlarla cok daha sevimli bir oyuna donusturuyorlar..

ve bu oyuna kadınlar dahil olunca iş biraz daha karısmaya baslıyor sanki..cunku erkekler daha az tehlikede..zaaflar,tutkular biraz daha geride kalıyor..onlar daha cok gecim derdine dusuyorlar.ki istisnai durumlar herzaman ihtimal dahilindedir .

Bu arada farkındalıgım hakkındaki yorumun icin sagol.Hocamda seninle aynı fikirde  :rolleyes:
Yakında anket soruları hazırlanıcak.Belki burdan bile yollarım.Ve hersey bittiginde cok daha ilginc seyler cıkıcak biliyorum.Yinede burdanda degisik seyler gelebilir aklıma diye dusundum.Yanılmıycam sanırım ;)

emel

bide tabi acımasız piyasa şartları da var. artık öyle hale geldik ki kredi kartının sayıları kadar varsın, metro istasyonundan bile kredi kartı alabiliyosun, kredi kartın yoksa yaşamıyorsun bile, bence buda çok önemli bir konu. mesela ben bu yaşıma kadar inat ettim çıkartmıycam diye ve başardım da ama sonunda bir digital fotograf makinası almaya karar verdim ve taksitleri sebebiyle artık seve seve çıkarmam gerekiyormuş. çünkü hiçbiryer nakite taksit yapmıyor :o nakite taksit dönemi bitmiş

deniz

madem sosyoloji ile ilgili bir araştırma bu sosyolojik tahlil yapmak doğru olur..

kredi kartları ekonomik bir argüman. sosyal yaşamı ekonomi kolları arasına almış ve farklı tarzlara yaşam şansı tanımadığına göre kartlar da bunun araçlarından biri olmalı.


kredi kartlarının bence en büyük etkisi alım tarihini öncelemesi sonucu teknoloji, moda, kültür vs. değişimlerin hızlıca yayılması sağlıyor. mesela bir cep telefonu alacaksınız veya emel gibi yeni bir dig. kamera alacaksanız para biriktirip 10 ay beklemenize gerek kalmıyor. böylece yeni bir teknoloji ürünü bir iki ay içinde piyasasını yaratabiliyor.

benzer ivmelendirmeleri her alanda izleyebilirsiniz.

kadın açısından ise şöle bir durum var:

kadınların bir kısmı çalışmıyorlar ve eşlerinin parasıyla geçiniyorlar. geleneksel yöntemlerde kadınlar kocalarının bıraktığı günlük harçlıklarla kişisel alış verişlerini yaparlar. bu da kadınların alış veriş kültürüne kredi kartlı hayata göre daha uzak kalması anlamına geliyor.

doğal  olarak kredi kartının verdiği alım gücüyle sokağa çıkan, alışveriş yapan, sosyal ortamlara katılan kadınlar  ellerine kocaları para verdikçe evinden çıkan kadınlara göre farklı yaşam formatları yaratacaktır. bu da aile, kadına dayalı ekonomiler, kültür ve diğer sosyal yapılar üzerinde etkili olacaktır.


nicom

plastik yazdıklarını okuyunca su geldi aklıma ; her gun eslerinden harcamalar icin para bekleyen ,talep etmek zorunda kalan ekonomik ozgurlugune sahip olmayan kadınlar kredi kartıyla bu iletisimi ayda 1-2 kereye indiriyorlar gibi..tıpkı kaydi parayi harcarken yasanan soyutluk ve yokluk hissi gibi..

daha zahmetsiz,iletisimsiz,hukumsuz bir harcama..

ZeRDuShT


son tango

kadınlar kredi kartı sever

erkekler kadın sever

o halde,erkek kredi kartını kadına verir :P

ZeRDuShT

ama kredi kartı çok güçlü bir çekim gücüne sahip,
bazen beni bile kendisini kullanmaya zorluyor..

yananzürafa

zimmet kartı, herkezi tutsak et, köleliğine yeni zincirler ekle kurtulmayan kalmayacak,özgün bir yaşam var olmayana kadar...nede güzel yedik pekde güzelyedik...reklam ,televizyon , düzen, düzüldük

HadeS

Alıntı yapılan: yananzürafa - 08.05.06/23:23
zimmet kartı, herkezi tutsak et, köleliğine yeni zincirler ekle kurtulmayan kalmayacak,özgün bir yaşam var olmayana kadar...nede güzel yedik pekde güzelyedik...reklam ,televizyon , düzen, düzüldük


:ph34r:

son tango

kadınlar,artık öğrenmişmidir şu kredi kartının,geneleve düşmüş kadınlar gibi muameleye yol açtığını..bankalarda bi çeşit geneleve düşürme taktiği kullanmıyolar mı?

muhakara

kadına kredi kartı vermek, itfayenin yangını söndürmek için doğalgaz püskürtmesiyle eşdeğer mantıktadır.

Leydi Tavuskuþu


gobilibozo

İyide kadınlara niye bağlandı bu konu biz daha çok erkek mağdurları görüyoruz  :(

Kadın erkek bir yana bu kredi kartını hiç kullanmadım ve kullanılması taraftarı değilim,cidi bir tuzak sakız satar gibi kredi kartı veriyorlar kullananda sanki para kendisine hediye edildi zannediyor,emperyalizmin ülkeyi ekonomik olarak çökertme yöntemlerinden biri bu,yasaklanmalı yahut ciddi tedbirler alınmalı...

Leydi Tavuskuþu

ıyyyy neden herkes aynı şeyi söylüyo almayın sızde allam ya

CEMREM

Kredi kartı doğru kullanıldığı zaman yardımcı olabilir size onun dışındaki fuzuli harcamalar sizi üzer ve hiç ummadığınız düşüncelere iter.Bunu diğerleri gibi kadın erkek ayrımcılığına sürmenin manasını anlayamadım.Alışveriş konusunda az biraz fuzuli olabilirler ama topyeküne atmak haksızlık.

muhakara

kadın ve erkeğin eşitliğini savunacak kadar bilgisiz olmadığınızı umuyorum. Dolayısıyla bu eşitsizliklerden bir diğeride kadına göre ''ihtiyaç'', erkeğe göre ise ''gereksiz harcama veya yanlış rahatlama metodu'' olarak tanımlanan durumdurki, bu noktada doğruya yakın tanımı erkeklerin yapabilmesi kadına karşı bir diğer basit üstünlük olarak karşımıza çıkar. Psikolojik olarak, yapılmaması gerekenlere daha meyilli olan (yanlış anlamak istemeyin(!) ) da kadınlar olduğu için konunun yoğunlaştığı taraf mantığa uygundur ve olması gerekendir.

MrsBrown

Hoyda bre! Yineeee de şahlaaaanıyooor ammaaan ....

ejder

ahaaaaaaa darbe oldu


kullanmasını bilene ne mutlu ben erkeğim ben bile ipin ucunu kaçırıyorum kadılarsa bilmem nasıl yapıyor benim gibi bayanlar varsa bence hiç bulaşmasınlar

ateş eşittir barut

gibi bişey


son tango

canım nane nane yi dinlemek istedi valla..

uykucu

    dileğiniz benim için bir emirdir...:P

Nane nane nane nan na na nane,
Nane nane nane nan na na nane,
Nane şekeri, bu ne bahane,
Şahaneyim ben bundan sana ne...

Yıldız düştü gökten,
Yürek yandı birden,
Unutmadın sen de, unutmadı alem...
Nane nane nane nan na na nane,
Nane nane nane nan na na nane...

son tango

ohhh ..valla cok iyi geldi uykucum..dillerine sağlık sekerim :)