20.06.19/09:39

Gençlik Nereye Gidiyor?

Başlatan devinizm, 24.11.05/16:01

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

devinizm

“İnsan gençliğinde öğrenir, yaşlılığında anlatır”. Gençliğini uyumakla, boş işlerle, aylaklıkla geçirenler, acaba yaşlanınca geriye baktıklarında ne anlatacaklar?


Kimse size mutluluğun anahtarını vermeyecek.Geleceğiniz düşlerinize benzemeyecek.Kendinizi yüceltecek ya da yerin dibine batıracak olan sizsiniz.Dünya’yı değiştirecek veya onu kaosa sürükleyecek olan da sizsiniz.


İslamiyet’den önce Araplar putlara tapardı.Onlara bu inancın yanlışlığı ve saçmalığı anlatıldığında yanıtları şöyle olurdu: “Atalarımız putlara tapardı. Biz de onları gördük ve uyduk.Siz atamızdan iyi mi bileceksiniz?”İşte gençliğin de durumu böyledir.Günümüzde adaletsizliğe, yağmacılığa itiraz etmeyen gençlik; demek ki ataları putlara tapsaydı, putlara tapacaktı.


Yıllardır ülkemizin genç nüfusuyla övünürüz.Genç nüfusun gücünden ve ülkeyi kalkındıracağından söz ederiz.Japonya dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip olduğu halde ilerleyebiliyorsa, gençliğimizde bir sorun var demektir.Yoksa gençlik 20’li yaşlarda bunamış mıdır?


Gençliğe doğduğu günden beri bir ilaç verilirBu ilaç düşünmeyi kısıtlar ve onları uyutur.Onları saçma sapan şeylere yönlendirir ve koyunlara benzetir.Başlarında sopasıyla bir çoban bulunur.Onları otlatır ve beyinlerini yıkar.Bu çobanlara milletvekili, belediye başkanı da denir.Bazen çoban açgözlülük yapıp onlara ot vermez.Onlar da ağlaşmaya meleşmeye başlarlar.Sopayı yiyince de korkar, susarlar.


Atatürk gençliğe hitabesinde çok önemli konulara değinmiş, gençliğe büyük bir sorumluluk yüklemiştir. Gün gelecek, iktidara sahip olanlar, kendilerini ülkelerinden üstün tutabilecektir.Gün gelecek, devletin toprakları dolaylı olarak işgal edilebilecektir.İşte o zaman gençlik toplumunu korumalı, özgürlüğünü kazandırmalıdır.


Gençlik annesinin, babasının omuzlarından inmelidir.Yıllarca onları sömürüp bencillik ederek, onları yoksulluğa iten ve hiç merhamet göstermeden bitmez tükenmez isteklerde bulunan; okulu bitirdikten sonra da bir baltaya sap olamayıp, yine onlardan medet uman gençlik; sen ne kadar acımasız ve cahilsin.Sen insanlığın yüzkarasısın! Sen kendinden başka kimseyi düşünmez, durumun düzelince de ailene vefasızlık edersin.Şimdi de çıkıp hangi yüzünle dünyayı kurtaracağını iddia ediyorsun?


“Gençlik, gençlik! Her zaman adaletten yana ol.Sana bizim yasalarımızın adaletinden söz etmiyorum.Benim söz ettiğim adalet kavramı daha yücedir.Nereye gidiyorsunuz gençler.Gençliğin yiğitliğini ve umudunu kısır çekişmelerin ortasında harcayarak nereye gidiyorsunuz böyle öğrenciler?”


Yolunuz doğruluk yolu olsun.Gerçeğin farkına varıp, uykunuzdan uyanın.Gerçek önünüzde duruyor, yeter ki ulaşmak isteyin.

HadeS

Ne suçum ne günahım
yaktılar beni !

Ona yön versemde ilerlemez o yoldan...Benim öngörülerimin yanlışılığını savunur bana...ben ona en az yanlışı olan yolu sunarken..

Kimilerinin söyleyecekleri vardır...
Dinleyeni yoktur...


Dinleyeni olanında söyleyecek şeyi olmaz...

ne suçum ne günahım ne
yaktılar beni !!

onlar için giriştiğim mücadeleye, en başta onlar taş koyarlar...bilmezler , anlamazlar...

onlar için, onlar yüzünden ,onlar tarafından , sallandırılırsın...

ne suçum ne günahım ne
yaktılar beni !

Achilles

gençlik bir toplumun en önemli kuvveti ve itici gücü olmuşturr...ama şuan bakıldığında elmanın içindeki kurtçuklar gibi kemirdiğinin farkında olamayan ve bir gün yaşadıklarıı bu elmayı bile öldürdüklerinin farkında değiller..ama uzun sürmezz çünküü tarla sahibii onları farkettiğinde bir güzelll çöpe atılacaklardırr...

eylül

toplum ne ise gençlik de odur..
bu bakımdan gençlik toplumdan farklı bir yere gitmez.

deniz

gençliğin bi yere gittiği yok.

gençlik toplumsal değişimde en önemli rolü oynar. bu yüzden öncüdür. dolayısıyla bazıları "gençlik nereye gidiyor" diye sorabilir.

soruyu "biz gençliği neden takip edemiyoruz" diye düzeltmek lazım  :P

ecstasy

"Kimilerinin söyleyecekleri vardır...
Dinleyeni yoktur...
Dinleyeni olanında söyleyecek şeyi olmaz..."

evet bunun üstüne ifarklı olarak denilebilinirki..
insanlar ilk aşamada kendilerini düşünürler hangi yolla oldugu önemli degil, eger kendi ihtiyaçlarını karşılamanın ve biryere gelmenin çalışmaktan, azm etmekten daha kolay bir yolu varsa kimse kendini enayi yerine koydurtmaz,
demek istedigim sosyal adaletsizlik olan bir ülkede, insanların çalışmaması yada seslerini çıkartamamaları normal hele birde egitimlede zehirleyip düşünme yetilerini alıyorlarsa sırf gençlerinde degil.

şimdi bir ögretmen kendini zor geçindirecek kadar para kazanıyorsa, şevkle çalışırmı dersleri sallamaz dersanelerde ek iş yapar, yada polisin az maaş alırsa çolugu çocugu için rüşvet alması çokmu anormaldir,
sistem böle dönüyor, az maaş alıyorlar ama ses çıkarmak yerine alternatif yollar geliştiriyorlar,işin diger tarafıda okadar aç adam arasında aldıgı azıcık maaşa bile tamah etmek zorunda kalıyor insanlar.
öss ye 2 milyon kişi giriyorsa ve çok çok azı üniversiteye girebiliosa,kontenjan azlıgından dolayı ve üniversite okuyanlarında çogu iş bulamıyorsa kim suçludur. Askere gidersin vergini verirsin ama sonra devletin ilk nanigi çekmezmi sana iş bulamayınca,
sistem baştan kokuşmuş, çevre şartları herkezi gençlerde dahil etkiler, çevrede işte bu...

ZeRDuShT

gençlik dediğin şey
bizim türk aile yapısı düşüncemize
temelden ters...
gerçekte her ne kadar doğru olsa da...!

HadeS

nereye gideceğini bilmeyen yelkenliye hiç bir rüzgardan hayır gelmez... ;)

ZeRDuShT

çünkü gençlik diye bir şey kalmadı artık....
gençlik gezmektir
gençlik eğlenmektir...
hayata bakarsan
gezen eğlenenlerin - yabancılar olduğunu görürsün

deniz

valla insanlar genç olmadan olgun formata sokuluyorlar.

gençlik ne demektir ? gelişmektir.. yenilik arayışlarıdır.. riske girmektir .. soruszuluktur ..

bunların aksi ve stabil yaşamlar insanlara dayatıldıkça genç olmadan ölüp gidiyoruz.