26.06.19/06:53

Gençlik Nereye Gidiyor?

Başlatan devinizm, 24.11.05/16:01

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

devinizm

“İnsan gençliğinde öğrenir, yaşlılığında anlatır”. Gençliğini uyumakla, boş işlerle, aylaklıkla geçirenler, acaba yaşlanınca geriye baktıklarında ne anlatacaklar?


Kimse size mutluluğun anahtarını vermeyecek.Geleceğiniz düşlerinize benzemeyecek.Kendinizi yüceltecek ya da yerin dibine batıracak olan sizsiniz.Dünya’yı değiştirecek veya onu kaosa sürükleyecek olan da sizsiniz.


İslamiyet’den önce Araplar putlara tapardı.Onlara bu inancın yanlışlığı ve saçmalığı anlatıldığında yanıtları şöyle olurdu: “Atalarımız putlara tapardı. Biz de onları gördük ve uyduk.Siz atamızdan iyi mi bileceksiniz?”İşte gençliğin de durumu böyledir.Günümüzde adaletsizliğe, yağmacılığa itiraz etmeyen gençlik; demek ki ataları putlara tapsaydı, putlara tapacaktı.


Yıllardır ülkemizin genç nüfusuyla övünürüz.Genç nüfusun gücünden ve ülkeyi kalkındıracağından söz ederiz.Japonya dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip olduğu halde ilerleyebiliyorsa, gençliğimizde bir sorun var demektir.Yoksa gençlik 20’li yaşlarda bunamış mıdır?


Gençliğe doğduğu günden beri bir ilaç verilirBu ilaç düşünmeyi kısıtlar ve onları uyutur.Onları saçma sapan şeylere yönlendirir ve koyunlara benzetir.Başlarında sopasıyla bir çoban bulunur.Onları otlatır ve beyinlerini yıkar.Bu çobanlara milletvekili, belediye başkanı da denir.Bazen çoban açgözlülük yapıp onlara ot vermez.Onlar da ağlaşmaya meleşmeye başlarlar.Sopayı yiyince de korkar, susarlar.


Atatürk gençliğe hitabesinde çok önemli konulara değinmiş, gençliğe büyük bir sorumluluk yüklemiştir. Gün gelecek, iktidara sahip olanlar, kendilerini ülkelerinden üstün tutabilecektir.Gün gelecek, devletin toprakları dolaylı olarak işgal edilebilecektir.İşte o zaman gençlik toplumunu korumalı, özgürlüğünü kazandırmalıdır.


Gençlik annesinin, babasının omuzlarından inmelidir.Yıllarca onları sömürüp bencillik ederek, onları yoksulluğa iten ve hiç merhamet göstermeden bitmez tükenmez isteklerde bulunan; okulu bitirdikten sonra da bir baltaya sap olamayıp, yine onlardan medet uman gençlik; sen ne kadar acımasız ve cahilsin.Sen insanlığın yüzkarasısın! Sen kendinden başka kimseyi düşünmez, durumun düzelince de ailene vefasızlık edersin.Şimdi de çıkıp hangi yüzünle dünyayı kurtaracağını iddia ediyorsun?


“Gençlik, gençlik! Her zaman adaletten yana ol.Sana bizim yasalarımızın adaletinden söz etmiyorum.Benim söz ettiğim adalet kavramı daha yücedir.Nereye gidiyorsunuz gençler.Gençliğin yiğitliğini ve umudunu kısır çekişmelerin ortasında harcayarak nereye gidiyorsunuz böyle öğrenciler?”


Yolunuz doğruluk yolu olsun.Gerçeğin farkına varıp, uykunuzdan uyanın.Gerçek önünüzde duruyor, yeter ki ulaşmak isteyin.

HadeS

Ne suçum ne günahım
yaktılar beni !

Ona yön versemde ilerlemez o yoldan...Benim öngörülerimin yanlışılığını savunur bana...ben ona en az yanlışı olan yolu sunarken..

Kimilerinin söyleyecekleri vardır...
Dinleyeni yoktur...


Dinleyeni olanında söyleyecek şeyi olmaz...

ne suçum ne günahım ne
yaktılar beni !!

onlar için giriştiğim mücadeleye, en başta onlar taş koyarlar...bilmezler , anlamazlar...

onlar için, onlar yüzünden ,onlar tarafından , sallandırılırsın...

ne suçum ne günahım ne
yaktılar beni !

Achilles

gençlik bir toplumun en önemli kuvveti ve itici gücü olmuşturr...ama şuan bakıldığında elmanın içindeki kurtçuklar gibi kemirdiğinin farkında olamayan ve bir gün yaşadıklarıı bu elmayı bile öldürdüklerinin farkında değiller..ama uzun sürmezz çünküü tarla sahibii onları farkettiğinde bir güzelll çöpe atılacaklardırr...

eylül

toplum ne ise gençlik de odur..
bu bakımdan gençlik toplumdan farklı bir yere gitmez.

deniz

gençliğin bi yere gittiği yok.

gençlik toplumsal değişimde en önemli rolü oynar. bu yüzden öncüdür. dolayısıyla bazıları "gençlik nereye gidiyor" diye sorabilir.

soruyu "biz gençliği neden takip edemiyoruz" diye düzeltmek lazım  :P

ecstasy

"Kimilerinin söyleyecekleri vardır...
Dinleyeni yoktur...
Dinleyeni olanında söyleyecek şeyi olmaz..."

evet bunun üstüne ifarklı olarak denilebilinirki..
insanlar ilk aşamada kendilerini düşünürler hangi yolla oldugu önemli degil, eger kendi ihtiyaçlarını karşılamanın ve biryere gelmenin çalışmaktan, azm etmekten daha kolay bir yolu varsa kimse kendini enayi yerine koydurtmaz,
demek istedigim sosyal adaletsizlik olan bir ülkede, insanların çalışmaması yada seslerini çıkartamamaları normal hele birde egitimlede zehirleyip düşünme yetilerini alıyorlarsa sırf gençlerinde degil.

şimdi bir ögretmen kendini zor geçindirecek kadar para kazanıyorsa, şevkle çalışırmı dersleri sallamaz dersanelerde ek iş yapar, yada polisin az maaş alırsa çolugu çocugu için rüşvet alması çokmu anormaldir,
sistem böle dönüyor, az maaş alıyorlar ama ses çıkarmak yerine alternatif yollar geliştiriyorlar,işin diger tarafıda okadar aç adam arasında aldıgı azıcık maaşa bile tamah etmek zorunda kalıyor insanlar.
öss ye 2 milyon kişi giriyorsa ve çok çok azı üniversiteye girebiliosa,kontenjan azlıgından dolayı ve üniversite okuyanlarında çogu iş bulamıyorsa kim suçludur. Askere gidersin vergini verirsin ama sonra devletin ilk nanigi çekmezmi sana iş bulamayınca,
sistem baştan kokuşmuş, çevre şartları herkezi gençlerde dahil etkiler, çevrede işte bu...

ZeRDuShT

gençlik dediğin şey
bizim türk aile yapısı düşüncemize
temelden ters...
gerçekte her ne kadar doğru olsa da...!

HadeS

nereye gideceğini bilmeyen yelkenliye hiç bir rüzgardan hayır gelmez... ;)

ZeRDuShT

çünkü gençlik diye bir şey kalmadı artık....
gençlik gezmektir
gençlik eğlenmektir...
hayata bakarsan
gezen eğlenenlerin - yabancılar olduğunu görürsün

deniz

valla insanlar genç olmadan olgun formata sokuluyorlar.

gençlik ne demektir ? gelişmektir.. yenilik arayışlarıdır.. riske girmektir .. soruszuluktur ..

bunların aksi ve stabil yaşamlar insanlara dayatıldıkça genç olmadan ölüp gidiyoruz.

ZeRDuShT

ewet işte aynen öyle plastik

ecstasy

hyr öyle degil,
burda dejenerasyondan bahsediliyor siz ne diyorsunuz?
sorun gençligini yaşayamayan gençlikte degil, hayatı ve kendini ögrenemeyen gençlikte..
bunun nedeni toplumsal dejenerasyon..

HadeS


ölül@revi

istenilecek seylerin tekliği,bakış acılarının
sabitleştirmeleriyle kazanılamaz..............
gerceği kendince gören özne,kendince yol alır.
aldığı yol,senin yürümek istediğin yol olmaz...
kimsenin bir yere gittiği yok,giden sadece yol olur..
yol içinde saklı bir sürü neden vardır ama..
yasamsal sancılar yani...
benim yasadığım sancılar,
senin yasadığın sancılar,
bizim yasadığımız sancılar...

ÝneverSleepEarly

nereya gideceğimiz 80 yıl once belirlendi: BATI' ya ( bence hedefimizi kendi özümüzden cıkararak yola cıksak daha ii olurdu ama neyse olmuş bi kere)

bu yolda büyük başarılara imza attık düşünsenize daha 100 yıl önce zinakarlar için kullanılan yobaz tabirini şimdi camiye gidenler için kullanıyoruz artık.
Evlilik dışı ilişkiler...evlilik dışı doğan sahipsiz doğan cocuklar. helal bize!
erkeklerimizin binde 5 ini ipneleştirdik, sonra magazin kulturunu avrupa' ya bile kök söktürecek derecede empoze ettirdik halkımıza. sigara kullanma yasını 12 ' ye dusurduğumuz gibi uyuşturucu madde kulanımında ve alkol de buyuk basarılara imza attık..sonra avrupa ve amerikada ki porno sektörüne de yıltaş cıkartıcak sekilde yapımlara imza attık. 80 yılda 80bin disco bar inşa ettik. hatta gecenlerde gorulen publicsex vakaları avrupa dan buyuk takdir topladı.Evet cocuklarımıza bıraktığımız bu mirası eminim cok daha sapık boyutlara tasınacak..bravo bize!
He bide ekonomi , bilim teknik, teknoloji alanları gibi önemsiz mewzularda henüz avrupa'yı yakalayamadık inşalla onu da bi gün görürüz.

ZeRDuShT

bu yol nereye gider,
yol bir beslenme biçimidir,
hiç bir sürücü sevmez gittiği yolu,
bu yol nereye gider,
yol bir yoldur işte sadece....

CEMREM

nereye gittiklerini bilmiyorum ama iyiye gitmedikleri kesin ..

son tango

nedense,hep bi öncekiler bi sonrakilere sallamayı seviyor..daha önceki gençlikler nereye gitmişse,şimdikilerde oraya gidiyor..

enthogenic

Bırakın gençliği toplum nereye gidiyor toplum?
Eskiden çok çok çok farklı kadınlar olurdu şimdi hepsi aynı torna tezgahından çıkmış gibiler.
Giyimleri, tavırları, düşünceleri, konuşmaları hep aynı hep aynı.
Sıkıldım ben bu durumdan, sevişemiyoruz.
Toplum nereye gidiyor nereye?
Toplum yüzünden insanın eşeyli olduğunu unuttum.

eBRuLi

doğru yollara gitmek isteyen gençler ya  kimvurduya ya hapise gidiyor , diğerleri mi , onlarda garip müfredat programları ile yine uyu uyu büyü oynuyorlar

enthogenic

26.03.08/11:03 #20 Son düzenlenme: 26.03.08/11:06 mylia
Dün yine okul yolundan eve giderken. Sigaramı kibritimle yakmış tellendirirken. Hava güneşliydi hafif rüzgar eserken. Gençlik çıktı karşıma. Afedersiniz gençlik ama siz de kimsiniz? Bakışlarınız çok çekici, çok ilginçsiniz. Hava ne kadar güzel değil mi ne dersiniz? Çok sevinirim eğer *** GİDERSENİZ! Çok boktansınız!

edit... mylia

enthogenic

Gençlik sevişmeye gidiyor ise önce manastırlara koşmalıydılar. Çünkü sevişmeden geçen hayat saçmadır. Rahibelerin de kendini ilahi güçlere adamışların da sevişmeye ve mutlu olmaya hakkı var. Ama nerde o kafa ancak flörtte takılsınlar. Kötü çocuklar bunlar.

ejder

Alıntı yapılan: eksi273 - 26.03.08/11:00
"Hey gençlik nereye gidiyorsunuz?"


die sormu

gençlik:::en son gideceğimiz yer  belli ama oraya kadar nerelere uğrarız belli değil die yanıtlamış genççlik

kelime

Alıntı yapılan: deniz - 12.12.05/20:10
gençlik toplumsal değişimde en önemli rolü oynar. bu yüzden öncüdür. dolayısıyla bazıları "gençlik nereye gidiyor" diye sorabilir.

soruyu "biz gençliği neden takip edemiyoruz" diye düzeltmek lazım  :P


gençlik geleceği yaratır. gençlik toplumun devrimci katmanıdır. dolayısıyla devrimcliğimizi koruduğumuz sürece genç kalırız.

ÞaH

Gençlik Neremi Gidiyior,
Şimdi Efem 17 Yaşında Bir Hıyar Olarak Söyleyeyim:
Genelde İstanbul Gençliği sabah dokuz öğlen üç arası okuldadır ardından okul çıkışı eve gidinir yemek yenir sosyal olan gençlik beyoğluna nişantaşına veya semtlerinin aksiyonu eğlencesi bol yerlerine gider pasif odun gençler evde dizi furyalarına takılırlar hafta sonlarıysa genelde Erman Ve Şansal ikisi vazgeçilmezler arasındadır.
Kültürlü Gençlik Epey Azaldı
Daha Doğrusu Birileri Azalttı?
Bende Sordum
Vicdanınız Sızlıyormu Diye?
Yok Ettiğiniz Bir Gençlikten Şimdi Hesap Sormak
Ne Haddinize Ki

son tango

-gençlik düğüne gidiyor

-hangi düğüne?

-figaro nun düğününe ...

-hahaha .. cok komiksiniz ayolll..

kýrdýmlebbes

gençlik binyıllardır otoritelerin görmek istediği yere yani küçük menfi dünyaya herşeyi kolay yoldan elde edeceği hatta büyüklerine örnek olmak için başkalarını çiğneyerek zengin olmayı hayal etmeye "sana bilmem kaç milyar verseler verirmisin lan ehehue" muhabbetinin bile boşa çıkmadığını bildiğimiz yere gidiyordu..gitti

elbette bunların arasında azınlık olarak kurtarılmış alan olarak bizler varız ama artık bunları ortak olarak bildiğimize göre neden hiçbir çözüm düşünmüyoruz?

gostragon

Gençliğin bir yere gittiği yok. Sadece Kandırılmış gençlik var.

turkuaz

kafaları nereye isterse oraya gidiyorlar.  :P izin almak mefhumu bizim nesle has birşeymiş  :knuppel2:

harunserdar_nr

Bindik bir alamete
gidiyoz kıyamete...

fotka

hamama gider :P ormana gider dıskoya gıder bara gıder gıder oglu gıder alayına gıder bızım genclık :P

Sarý Zeybek

gençliğin nereye gittiği forumdanda belli , kürtçü-islamcı sentez halinde hepsi.

-459.4

Cumaya gittim, gelicem..

gostragon

gençlik bir yere gitmiyor. gençlik kandırılıyor.

deliçocuk


gobilibozo

21.06.08/09:45 #35 Son düzenlenme: 21.06.08/11:39 gobilibozo
Alıntı yapılan: Sarı Zeybek - 20.06.08/01:31
gençliğin nereye gittiği forumdanda belli , kürtçü-islamcı sentez halinde hepsi.


işte o sebeple fazla bizimle takılma,ya islamcı olursun yada kürtçü,şöyle gidebileceğin  kemalist,put perest, bir yerler yokmu?Burası seni bozar söyliyeyim :P

NOHUT

sen adama putperest mi diyorsun ayıp değil mi gobilogolbo0olozoblolboslozo