20.07.19/11:26

Mevlana ve Mevlevilik

Başlatan reflexions, 20.12.05/12:06

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KARGA

KARGA

İHA'a çalışırken kafayı bu meseleye takmış bir koordinatörüm vardı. Bana anlattığına göre Osmanlı zamanında Sabetay Sevi diye esasen yahudi olup kendisini toplum içerisinde müslüman gibi gösteren bir şahıs varmış. Bu şahıs böylece takkiyeci bir gizli tarikat kurup, kendisi gibi yahudi soyundan gelenlerle birlikte devlete sızmaya çalışmışlardır. Yalçın Küçük gibi kafayı sabetayizmle kırmış olanlar ise, günümüzde T.C.'de sabetayistlerin hala varlık gösterip ülkenin çeşitli ekonomik ve yönetim kurumlarına sızıp, Türkiye'yi İsrail sömürgesi haline getirme emeli güttüklerini iddia ederler. Zira sabetayistler yahudi ve siyonisttirler. Sanırım bu iddia edilen sabetayist tarikat meselesi Türkiye'ye özgü birşey, başka ülkede yoklar. İHA'da çalışırken bu konunun uzmanı olan Brüksel muhabirimizle sohbet ettiğim bir gün, Belçika'da sabetayizm hakkında kongreler düzenlendiğini kendisinin katıldığını ve o sözkonusu kongrede de Atatürk'ün de sabetayist olduğuna dair belgeler gördüğünü bana anlatmıştı.

Bildiklerim bundan ibaret, koordinatörümün ve Brüksel muhabirimizin yalancısıyım :P İslam'la ilgilenen biri olarak bunu bilmemen beni şaşırttı, ondan sordum yukarıda sabetayizmi mi soruyorsun diye.

adnan

yuh ya
karga dedigin dogruymuş

mahmut sen bu fikre katılıyorsan bu sana cevap katılmıyorsan bir şey yok
çamur at yapışmazsa bile izi kalır
mevleviligi anlamamak normaldir çünkü her beyin almaz o bilgiyi
mevleviligi anlamak için mesneviyi okumak lazım
mesneviyi yaşamak lazım
küçük beyinler anlamaz

KARGA

Yalçın Küçük manyak zaten, fazla dikkat etmemek dediklerine... ona göre Türkiye'nin yarısı sabetayist zaten ;D

adnan

karga bu sorunu kaçırmışım yeni gördüm
İslam'la ilgilenen biri olarak bunu bilmemen beni şaşırttı, ondan sordum yukarıda sabetayizmi mi soruyorsun diye.

ben 22 senelik fotografcıyım yani çıraklıktan yetiştim
bu işi birde okuldan ögrenen ler var okuldan ögrenen çok iyi izah ederler terimleri bilirler
ben onlar kadar ifade edemezsemde yaptıgım içraat var stüdyom var ve resim çekerim
verdigim resim müşteriyi tatmin etmezse batarım ve yakınımda 4 tana rakibim var
yerim onlar kadar iyi degil ama onlar kadar iş yaparım
bana fotografı izah et desen edemem ama yaptıgım icraat ortada
benim islam ögretimde bu
terimlerden anlamam papagan gibi tekrar etmek için degil yaşamak için ögrenirim
üç dört ay sonra aynı soruyu sor hatırlamam unuturum böyle boş kelamı aklımda tutmam
ben islamın hayat mektebinden mezunum (pekte biryere gelemedim ya hep sınıfta çaktım)
umarım merakını gidermişimdir hem çahilim hemde sende bu izlenimi bırakmışım
iltifat olarak aldım sagol
   saglıcakla

KARGA

Yahu amma da alıngansın be abi  ;D Seni yermek için demedim bunu. Forumda yazılarını takip ediyorum ve din hakkında bayağı bilgili olduğunu, bu konuyu derinlemesine araştıran biri olduğunu düşündüğüm için, senin gibi dindar bir insanın sabetayizm hakkında yine derin bilgilere sahip olacağını düşünmüştüm hep. Çünkü karşılaştığım her dindar, bu konu hakkında mutlaka bir bilgiye sahipti. Senin bunu bilmemen beni bu açıdan şaşırttı, yoksa senin bu konu hakkında fikrinin olmamasını yerecek değilim ya. Umarım anlatabildim.

adnan

yav vallahi alınmadım
o yazıyı alındım diye yazmadım ki
yerdigini düşünmedimki

ya hakikaten yazı ile izah ta başarısızım idare edin işte

deniz

hangi yaşanan islam ki ???

ama mevlana hakkaten gelenekten çok uzaktır.

onu bu ortodoks müslümanlar inceleseler iyice iki daka da afaroz ederler ama adam bi kere dini siyasi iktidarlarca onaylanmış bi kere :)

darkmoon

"körler çarşısında ayna satma
sağırlar karşısında gazel atma"

adnan

ben düşüncem itibarı ile mezheb ve tarikatı kabul etmedim islam bir bütündür birlige çagırır
kaldıki şucuları bucuları kabul etmem mümkün degil

plastik e teşekkür ederim sabetaycılık hakkında bir başlıkta toplayarak yeterince bilgilendirdi beni
alıntılarında anlaşılıyorki sabetaycılık osmanlının son dönemlerinde başlayıp
cumhuriyet döneminde yaygınlaştıgını anladım
buda şunu gösterirki mevlananın bu konuyla ilgisi olmadıgı

mahmut çamur atmak ne kadar ucuz dimi
neyseki temizligi şart koşan bu dinde çamur tutmaz