18.07.19/06:48

Mevlana ve Mevlevilik

Başlatan reflexions, 20.12.05/12:06

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

smeagall

yani işin aslında bana ne olursan ol yine gel ile laissez faire laissez passer(bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler) birbirine çok benziyor gibi geldi.

Julius Caesar

mevlana aslında Türk düşmanıydı.

Sapiens

En büyük türk sezardı Ahmet Nejdet Sezar

fikir

Çok zorlama bir yorum; Mevlana'nın amacı bu değil, sadece farklı düşünceleri bir arada tutma kaygısıydı. Aynı şeyleri farklı argümanlarla yapan, sosyalist, sosyal demokrat liderlerde var. En bilinen ve yakın örnek, Atatürk'ün Kurtuluş Savaş'ı öncesi ve sırasındaki politikaları da bu yöndedir...

Julius Caesar

HA atlamadan söyleyim sarışın erkeklere bayılırdı.nede olsa arap ekolü temsilcisi normaldir.
bu yüzden liberaldir kendisi.

lebiderya

Alıntı yapılan: smeagall - 05.06.08/23:01
yani işin aslında bana ne olursan ol yine gel ile laissez faire laissez passer(bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler) birbirine çok benziyor gibi geldi.

farklı bakıyorsunuz.yapın, yapsınlar,geçin,geçsinler ile nereye kadar nasılsa değil mevlananın sözleri, yapanda, geçende, edende ayırt etmem gelebilir bana diyor. ruhuna inebilme hüneri gösterebilen için; bana gel' i anlar diyorum. giden gitsin gittiği yere kadar misali alakasız.

hêja

ne olursan ol yine gel...
ordaki gelin 'dön gel' anlamında olduğunu bunun da liberalizmle bağlantılandırılmayacağı kanaatine rastlamıştım bi yerlerde.varolan şekliyle kabul etmekten ziyade kendi inanışının kabulüne çağrı söz konusu...
gel ve kabul et...

asya

nerden aklınıza geliyor bu tür sorular, anlamıyorum?

bende mi bir tutukluk var, ne? :(

lebiderya

nerden ne çıkarsam saçsam ortalığa diye bir mantığın yok ise. Demek ki, tutukluk başka yerde. kısa devreye giriyor. Başka bişi değil.