20.06.19/09:37

Kralcılık

Başlatan Leonardo, 19.06.04/22:32

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Leonardo

Teba kendi kendini yönetebilir mi? cumhuriyetçilik saçma bir düşünce değil mi?

deniz

Cumhuriyette açıkçası likakatsız kişiler iktidarı paylaşarak kendilerine çıkar sağlamaya çalışırlar.

Tek kişinin hakimiyetini yüzlerce insanın toplumun kılcallarına kadar emdiği cumhuriyet rejimine tercih ederim.

Leonardo

peki bir kişinin hakimiyeti Faşizm veya sosyal faşizm şeklinde olabilir mi?

Yani Monarşi geleneği varlığını binlerce yıl sürdürmüş. Ama hiçbir faşist yönetim varlığını birkaç dekaddan fazla devam etirememiş...

deniz

Kralların faşizme ihtiyacı yoktu ki.

Kral olmalarını genelde ailelerine ve sisteme borçlulardı. Ve kimse de bu geleneğe karşı çıkmıyordu.

Nerden çıktı ki bu demokrasi  
:lol:  

gokhanbaki

en ıyı cumhurıyet amerıka da tek baskan var ıstedıgını bakan secıyo baskanı denetlemek ıcın meclıs var bundan ıyısı samda kayısı

deniz

Japonya ve İngiltere de olduğu gibi monarşi sistemleri fena değil.
Ama oralarda da kralların yetkileri biraz daha arttırılmalı.

gatetodeath

en iyi demokrasi örnekleri iskandinav ülkeleri ...krallık bence kötü bir sistem her sistem gibi ...kötünün iyisi olabilecek sistem bence demokrasi ,her kafadan bir ses çıkıyor demokraside diyecek bazıları; öyle algılanması doğal,hele hele türkiyede yaşıyorsa birey ,gayet doğal :)  halkda ortak şuur olmadıkça ,en kral gelsin ,halk yine bildiğimiz angut halk olmaktan çıkamaz ,bilinçler yontulmadıkça hangi sistemi getirirseniz getirin bir işe yaramaz...eyvallah ...

deniz

oylamaya dayalı yönetim sistemlerini benimsemiyorum.

çünkü sığır sürüsü bir halkı istedikleri gibi yönlendirip istediklerini yaptırıyorlar.

mantık olarak doğru gibi gözükse de pratikte yanlış çalışıyor.

gatetodeath

krallık ,tek bir bireyin çobanlık yapması halka daha mı cazip _?_(kötünün iyisi krallık mı? bu boktan sistemler arasında ?yapma allahını seversen amadeus ,yapma,senden beklemezdim böyle bir açıklamayı  :huh: )

gatetodeath

29.08.04/12:23 #9 Son düzenlenme: 29.08.04/12:23 gatetodeath
bu arada evet pratikte özellikle türkiyede yanlış çalışıyor ,istediğin sistemi getir bu halk bilinciyle yanlış çalışır emin ol ,o konuda katılıyorum sana :)

deniz

İktidarın ortakları artıkça sömürünün şiddeti artar.

Kapitalizm ve Demokrasilerde iktidarın ortakları çoktur. En başta sermaye, sonra politikacılar, askerler, yargı ve medya. Bunlar hangi hükümet gelirse gelsin halk neyi seçerse seçsin hep iktidardadır.

Türkiyede bütçenin 1/3 nü götüren askerler, 100 binler civarında hiç bişey üretmeyen/üretemeyen politikacılar, mafya/güç odakları ile kolkola yargı ve sistemin propagandasını yapmakla tüm sayılan iktidar odaklarından payını alan medya, demokrasi dediğimiz sistemin iktidar merkezleridir.
Tüm bunlar çıkar için vardır ve hiç kimse bunları denetleyemez. Milletin kanını iliklerine kadar emerler.

Ancak krallık sisteminde şöyle bir avantajımız olabilir. İktidar tektir. Diğer iktidarlar Kralın kontrolündedir. Kral da bir meclis tarafından denetlenir. Yani kral iyi bir adamsa demokrasilerde denetlenemeyen ve kontrol altına alınamayan güçleri denetimi altına alır ve bunların zulüm üretmelerine engel olur.

Unutma ki monarşilerde kral bir meclis tarafından denetlenir. İktidar tektir ama alt birimler üzerinde denetim ve koordinasyon daha sağlıklıdır.

Ayrıca krallık geçmişle bağlantı kurulabilen ve devlet politikalarının tutarlı ve uzun soluklu olmasını sağlayabilen bir sistemdir.

gatetodeath

29.08.04/12:53 #11 Son düzenlenme: 29.08.04/12:54 gatetodeath
demokraside ,türkiye örneğini verip duruyorsun ,evet ordu ülkede bütçenin çok fazla miktarını kullanıyor ,çünkü doğuda terör vardı ve ülkenin güvenliği çok önemliydi,ön plandaydı(halen de ufak tefek oluyor olaylar )bu kadar düşmanı olan bir ülkede ordunun güçlü olması mantalitesi saçma değil ,herkez isterdi orduya bu kadar harcama yapılmasın ama gerekli ..hortumcular adi siyasetçiler ve diğer bahsettiklerin türkiyedeki demokrasi(demokrasi denirse )ben ilk etapta yazımda iskandinav ülkeleri diye belirtmiştim kardeşim ,en iyi örnek onlar diye ,halkın bilinci,ortak şuuru,kendi hakkını araması ,sivil toplum örgütlerinin gücü vs vs ...monarşi ,oligarşi vs vs tek bireyin egemenliğine dayanan ve bireyin tüm halka çobanlık yapması fikrindense ''bilinçli'' bir halkda demokrasi çok daha ideal,halk iradeli ise ve iradesini göstermeyi biliyorsa işte o zaman olur bu olgu ve dediğim gibi kötünün iyisi ...kal salıcakla...