20.06.19/09:37

Kralcılık

Başlatan Leonardo, 19.06.04/22:32

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

İktidarın ortakları artıkça sömürünün şiddeti artar.

Kapitalizm ve Demokrasilerde iktidarın ortakları çoktur. En başta sermaye, sonra politikacılar, askerler, yargı ve medya. Bunlar hangi hükümet gelirse gelsin halk neyi seçerse seçsin hep iktidardadır.

Türkiyede bütçenin 1/3 nü götüren askerler, 100 binler civarında hiç bişey üretmeyen/üretemeyen politikacılar, mafya/güç odakları ile kolkola yargı ve sistemin propagandasını yapmakla tüm sayılan iktidar odaklarından payını alan medya, demokrasi dediğimiz sistemin iktidar merkezleridir.
Tüm bunlar çıkar için vardır ve hiç kimse bunları denetleyemez. Milletin kanını iliklerine kadar emerler.

Ancak krallık sisteminde şöyle bir avantajımız olabilir. İktidar tektir. Diğer iktidarlar Kralın kontrolündedir. Kral da bir meclis tarafından denetlenir. Yani kral iyi bir adamsa demokrasilerde denetlenemeyen ve kontrol altına alınamayan güçleri denetimi altına alır ve bunların zulüm üretmelerine engel olur.

Unutma ki monarşilerde kral bir meclis tarafından denetlenir. İktidar tektir ama alt birimler üzerinde denetim ve koordinasyon daha sağlıklıdır.

Ayrıca krallık geçmişle bağlantı kurulabilen ve devlet politikalarının tutarlı ve uzun soluklu olmasını sağlayabilen bir sistemdir.

gatetodeath

29.08.04/12:53 #11 Son düzenlenme: 29.08.04/12:54 gatetodeath
demokraside ,türkiye örneğini verip duruyorsun ,evet ordu ülkede bütçenin çok fazla miktarını kullanıyor ,çünkü doğuda terör vardı ve ülkenin güvenliği çok önemliydi,ön plandaydı(halen de ufak tefek oluyor olaylar )bu kadar düşmanı olan bir ülkede ordunun güçlü olması mantalitesi saçma değil ,herkez isterdi orduya bu kadar harcama yapılmasın ama gerekli ..hortumcular adi siyasetçiler ve diğer bahsettiklerin türkiyedeki demokrasi(demokrasi denirse )ben ilk etapta yazımda iskandinav ülkeleri diye belirtmiştim kardeşim ,en iyi örnek onlar diye ,halkın bilinci,ortak şuuru,kendi hakkını araması ,sivil toplum örgütlerinin gücü vs vs ...monarşi ,oligarşi vs vs tek bireyin egemenliğine dayanan ve bireyin tüm halka çobanlık yapması fikrindense ''bilinçli'' bir halkda demokrasi çok daha ideal,halk iradeli ise ve iradesini göstermeyi biliyorsa işte o zaman olur bu olgu ve dediğim gibi kötünün iyisi ...kal salıcakla...