26.06.19/06:51

babanın otoritesi

Başlatan deniz, 10.02.06/18:15

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

babanın olmadığı yada otorite kurmadığı evlerde büyüyen çocuklarn büyüdüklerinde özgürlük taraftarı olduğunu düşünüyorum.

baba baskısı ve otoritesinin hissedildiği ailelerin çocukları ise büyüdüklerinde daha muhafazakar ve otorite yanlısı oluyorlar.

bu tespit doğru mudur ?
babanın geleneksel rolü sorgulanmalı mı ?

ZeRDuShT

bir bakalım plastik,
şimdi sayfaları senin açtığın şekilde teker teker açalım
öncelikle...

iki kahramanla da olayları ve sonuçlar kıyaslayalım,
kahramanlardan birine önder diyelim - diğerine de zülfikar diyelim
önder senin bahsettiğin gibi otoriter bir babanın oğlu...
babası otoritesi sayesinde toplumda bir yerlere gelmiş, oğlunun da kendisi gibi kurallara ve otoritelere bağlı olması için baskı kurdu. ama önder aksine özgürlüğe ve özgür yaşamaya ve insanları özgür olmaya yönlendiren bir çocuktu... babasının baskısı onun özgürlüğü için bir engel teşkil ederdi. ve önderin bir takım şeyler başarmasını engellerdi...

zülfikar da - babasından ayrı  yaşayan, kafasına eseni rahatça yapan bir insandı.. on parmağında on marifet vardı... herşeyi kendi yapabilmeyi öğrenmişti... kendi ayaklarının üstünde durabilmeyi ve kendini yetiştirebilmeyi...

bu sebeple önder oldum olası zülfikarı çok kıskanmıştır

asya

klasik baba tanımlamasında otoriterlik var.
babanın bilinçsel gelişimiyle birlikte otorite de zayıflıyor, az sayıda ailede de olsa ortadan kalkabiliyor.

otoritenin etkilerine gelince...
ya baskı sonucunda kişilik baskılanıyor ve ezik, özgüvensiz bir çocuk yetişiyor. karar verme becerisinden yoksun olan çocuk hep birilerinin insiyatifinde hareket etme gereksinimini duyuyor. kız çocuklarında baskı, onların babalarının benzerinin egemenliğine girmesine yol açabileceği gibi boyunduruktan kurtulmak için evden kaçma , intihar gibi eylemlerle isyanını ortaya koymasına neden oluyor.

ya da çocuk, ergenlikten itibaren yerli yersiz başkaldırılarda bulunarak ailesini cezalandırıyor. ailesinde kendisine yanlış gelen yanları düzeltemeyen çocuk bu defa toplumsal olaylarda rol oynayabiliyor, şiddete yönelebiliyor ya da uçtaki sosyal-siyasal olaylara katılabiliyor. bu çocuk erkekse, baba örneğini belki de daha abartarak yaşamına geçiriyor. sanırım, babasından çok daha fazla otoriter olmakla kendini kanıtlamış oluyor aynı zamanda.

RDX

20.06.08/20:15 #3 Son düzenlenme: 20.06.08/22:20 RDX
Otorite kurmanın babanın elinde olduğunu düşünmüyorum. Bu tamamen çocuğun doğasıyla, mizacıyla ilgili bir durum.  Çocuğun, babanın yada başka bir kişi yada kurumun otoritesini kabul edebileceği yada edemeyeceğiyle ilgili.
Otoriteyi kabul etmeyen çocuğa, baba dahi olsa sadece şiddet uygulamış olur. Hiç bir zaman otorite kuramaz çocuk üzerinde.

Ben oğlumla çok iyi anlaşmayı istemiyorum doğrusu. Daha şimdiden alacağı kursları, sosyal faliyetleri belirledim onun için. Daha doğrusu ekmeğini kazanıp, ondan sonrada ailemden dışarı atacağım zamana kadarki  yaşamının her anını. Ama benim her dediğimi moto mot yapan erkek çocuğu, nebiliyim sağlıklı gelmiyor bana. Ben onu çekmeye çalışırken bir yatafa, o istediği yöne gitmeli ve hiç bir zaman anlaşamazken, bir alanda uzmanlaşabilmişken beni yanıltmalı.

Yani her baba erkek olduğu için mutlaka otorite kurmaya çalışacaktır. (annelerde bunu yapabiliyor )Bunu kabul eden çocuk elbette sabah sekiz beş mesaisinden sonra evinde olacak, cuma namazına felan gidecek, kumaş pantlon ve gömlekten başka bir şey giyemiyecek, oyunu kullanıp efendi efendi yaşayacaktır. Çünki o tüm otoriteleri kabul edebilecek bir yapıya sahiptir.

Yani deniz, adamın sorunu babanın otoriter olmasından kaynaklanmıyor, malın mayası bozuk. :P

nisan

Ozgurlugun ve otoritenin dozaj olarak ne kadar verildigi onemli bence bu noktada..