20.06.19/09:34

Toplumsal Hareketlerde Niçin Hep Değişime Kadından Başlanır?

Başlatan denge, 21.02.06/14:23

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

denge

Bütün toplumsal değişimlerde "kadın" faktörü çok önemsenmiş. Şemsettin Sami "Bir toplumun durumu kadınlarının durumuyla alakalıdır. Değişimlere ordudan, donanmadan, mekteplerden başlamamalı, kadından başlamalı. Kadın binanın temelidir ve bir binaya başlarken çatıdan başlanmaz" diyor.
Beşiği sallayan el dünyaya hükmeder mantığına inanıyor musunuz? Aslında pasif gibi görünen bu güc, etki alanını bu kadar geniş kılabilir mi sizce?

deniz

aslında durum tam da öyle değil.

hakim sistem en çok kadın üzerinde oynar. çünkü kadın erkek egemen toplumda bir metadır. dolayısıyla sistem kadın üzerinden erkeği nasiplendirecek şekilde dizayn edilir.

mesela islam kültüründe kadın çok fazla sömürülür. gerçi buna yok tam tersidir denecek ama bu bir realite. islam hukuğunda, hadislerde, kuran da filan bunun bolbol örnekleri var.

halen s.arabistanda kadınlar ehliyet alamaz ve seçilemezler. (yanılmıyorsam seçme hakları da yok). bu islamın yanlış yorumlanması değil ta kendisidir.

gerçi işin özüne indiğimizde bu islamla da alaklı değil o dönem araplarının kadına yaklaşım kültürünün dine nüfuzudur.

neyse.. konuya geri dönecek olursak islam örneğinde olduğu gibi kültürde yoğun işlenen öğelerden biri olarak kadın doğal olarak toplumsal bir dönüşümde de en çok işlenen öğe olur. mesela sermaye hayatın çok büyük alanını işgal etmesine rağmen islam sermaye ile kadınla uğraştığı kadar uğraşmaz.

islama alternatif olarak gelecek bir sistem de doğal olarak en çok üzerinde uğraşılmış alanları kendi formatına dönüştürmek ister. bunların başında kadın gelir.

dolayısıyla "beşiği sallayan el dünayayı sallamıyor". sistem "beşiği sallayan elleri kendi emelleri için kullanıyor".

Çakýl Taþý

Alıntı yapılan: plastik - 21.02.06/15:59
dolayısıyla "beşiği sallayan el dünayayı sallamıyor". sistem "beşiği sallayan elleri kendi emelleri için kullanıyor".


kullanılmasınlar...

kul-la-anılma...

ZeRDuShT

kadını değiştirmek daha kolaydır çünkü denge....
karşı koyamaz kadın, itiraz etmez, kızıp sana zarar vermez....

son tango


ZeRDuShT

en azından seni öldürecek yada yok edecek gücü yoktur...
gerçi vardır arda, sen öyle deyince şimdi aklıma geldi..
ama en azından öyleleri az allahtan..

son tango

biraz daha düşünürsen kadının ne şeytan olduğunu da hatırlayacaksın :P

Leonardo

1) soruda yönlendirme var. önyargıdan yola çıkılmış. Leninin tezlerinde kadından bahsedilmez bile.

2) kadınlardan kendi iradeleri yokmuş gibi söz ediyorsunuz. genelleme de yapıyorsunuz.

aşırı saçma bu yazdıklarınız.

torq

Toplumsal hareketlerde başlangıç noktası toplumun gereksinimleri olduğuna göre, bu duruma en yakın duran, en iyi bilen ve en çok etkilenen grupların etkin olması kaçınılmaz olur. Yani bir toplumun bireyleri işsiz ve açsa, bu konuda en büyük tepkiyi yemeği pişiren ve çocuklarını doyuran verecek, yönlendirebileceği tüm kişi ve grupları harekete geçirecektir. Çünkü evlatları ölmekte, neslin devamını sağlayacak unsurlar yok olmaktadır.
Olaya böyle bakıldığında kadın geri planda olmasına karşın, erkeği yönlendirme yeteneği nedeniyle her zaman önemli olmuştur. Ancak erkeklerin bazıları bunu görebilir, bazıları göremez. Örnek vermek gerekirse, ABD eski başkanı Reagan, eşinin yıldız falına göre en uygun günde işlerini yapıyor, uygun olmayan günlerde önemli işleri erteliyordu.
Ancak deniz'in söylediği gerçekleri de yadsımamak gerek. Toplumun gereksinimleri ile ilgili tüm belirleyiciler, ekonomiyi yönlendirenler olduğuna göre, bu gücü elinde bulunduranların dediği olacaktır kuşkusuz. Eğer kadınlar bu gücü ellerine geçirmiş olursa, o zaman duruma farklı bir noktadan da yaklaşabilme olanağı doğar. Bu konuda kuzey avrupa ülkelerindeki kabine üyelerinin % 80 inin kadın olmasını örnek olarak gösterebiliz.

elmaaa_

Ana bacı kardeş eş dost yoldaş ------> kadınlar...

Şu ana kadar ülkemde toplumsal bi değişimle karşılaşmadım hadi bakalım... :P