25.06.19/02:09

Araplar Turkleri neden sevmez?

Başlatan ZeRDuShT, 13.03.06/16:00

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZeRDuShT

Araplar Turkleri neden sevmez?

Bugunlerde Irak'ta asker tartismalari gundeme gelince surekli Osmanli'dan kalma oradaki etkilerimizden bahsedildi. Gecen gun bir arkadasim CNN izlerken gormus, Irak'ta sorduklari bir adam askerlerle ilgili olarak "Turkler'i istemiyoruz, Amerikalilar'i zaten sevmiyoruz ama Turkler'den Amerikalilardan bile daha cok nefret ediyoruz" demis ornegin. Tabii bireysel ornektir ancak genelde Arap dunyasi ile Turkiye arasinda genel bir sogukluk ben kendimi bildim bileli mevcut (arada belki Misir'la bir nebze iyiyiz). Burada amac onlar ya da bizler seklinde ayni bolgelerde yasayan insanlari bolmek degil tabii. Gorunurde bir sorun var, neden nicin diye arayip bir takim cozumler uretmek. Guclu bir ortadogu iyi bir denge unsuru olacaktir dunyada.

Bunun sebebinin ne oldugunu dusunuyorsunuz acaba?

Burada kestik, bictik, biz gucluyuz, kiskaniyorlar falan gibi yaklasimlar yerine bir analiz edelim diyorum.

Bir Misirli arkadasim gecenlerde neden boyle deyince, bana "Siz Osmanli zamaninda yonettiginiz Araplar'in olan yerleri cok geri biraktiniz, hicbir yatirim yapmadiniz. Yillarimiz bosa gecti" demisti. Ben genelde yuzyillar suren bir isgalin sebep olduguna inanirdim ve tabii Ingilizler tarafindan da pompalanan bir milliyetcilik akimi (1789 sonrasi). Ancak bu ekonomik perspektifi dusununce bu da hakli olabilir. Ve dahasi adamlar hakikaten bu sekilde dusuncelere sahiplerse bilhassa guneydogu anadolu bolgemizde yatirimsizliktan, issizlikten yakinan o bolge halkinin icinden cikan PKK daha da iyi anlasilabilir ve cozumler uretilebilinir diye dusunuyorum.

Acaba Araplar'la yakin iliski halinde olup, gormus konusmus arkadaslarin bu konudaki izlenimleri neler? Bir cok Arap arkadasimin da Turkler'le bir alip veremedigi yok ama yine de genel hava bir soguklu oldugu yonunde. Ne dersiniz?

Sun Oct 19, 2003 11:28 pm Gönderen: ZeRDuShT - nicelizm.com

tinibutun

Çünkü Araplar, İngizlerin ve Fransızların onlar için hazırladığı pencereden bakıyor hayata halen. İkincisi de tepelerinde bulunan şeyhlerin sözüm ona arap liderlerin işine geliyor Türkleri kötülemek. Kendi köhne zihniyetlerinin sonuçlarını tarihin puslu havasına gömüp kafa karıştırıyorlar.
Ama asıl sormaları gereken şu bunca paramız pertolümüz var da neden ilerleyemiyoruz? halbuki petrol bittiği gün islam da bitecek islam bitin ce de arap da bitecek arap dili de. Söylemeye çalıştığım bu düşmanlıkları kendilerine pek bir şey kazandırmıyor.

Hiçbir tane arap ülkesi yok ki vize istemesin Türk vatandaşlarından. Yanı başımızda olmalarına rağmen.

RenaultFerrari

osmanlı ne yapacaktı dubai gibi orayı tatil muhiti mi yapacaktı
millet din aşkı için cöle geliyor
tatil köyü olsa herkes gelir aşık seçiyorlar yişne diyeceğimi dedim
yani osmanlı dediysem biziz yani

tinibutun

Ayrıca şunu belirtmekte de fayda var. Sözü geçen Türk halkı Osmanlıda en fazla ezilen aşağılanan ve en fakir halktır. Bakmayın Osmanlı Türktür ibaresine. Bu sebeple türkler yeterince yatırım yapmadı diyip kızmak cahilliktir beyin yıkanmışlığı örneğidir. Yardım etmeyen kesim osmanlı yönetimi ve yönetimin bir kısmını elinde bulunduran gayri müslim azınlıktır. Osmanlı hatta arap dilini yücelterek de araplara da büyük hizmet etmistir.

Ruler of the Ruins

Ama birde şu var, Türkiye ABD ve İsrailin bir numaralı müttefiki..
Türkiye orda direnen ve artık fazla kalmayan direnişçiyi degilde, güçlüyü destekliyor.
Hamas lideri niye kabul edildi diye bile birsürü tantana çıktı..

tinibutun

Elbette ki Türkiyenin İsrail ve Amerikadan  yana aldığı dostane tavrı bırakın arapları ben bile hazmedemiyorum. Kızacaklarsa buna kızsınlar.

RenaultFerrari

Alıntı yapılan: Ruler of the Ruins - 28.03.06/17:30
Ama birde şu var, Türkiye ABD ve İsrailin bir numaralı müttefiki..
Türkiye orda direnen ve artık fazla kalmayan direnişçiyi degilde, güçlüyü destekliyor.
Hamas lideri niye kabul edildi diye bile birsürü tantana çıktı..

ama ruler of the runis hepimiz şu halimizle gerçekten hayrı şerri müdrik değiliz
bize anlatılınca anlayabiliriz

mesela keç kere ah bu günkü aklım olsaydı şöyle yapardım diye hasret çekmişizdir

Allahın gadabında kimse duramaz
beni bilipte isyan edene beni bilmeye musallat ederim
kaçsanda savaşsanda Allahın gadabı
ilaçı muhasebey-i nefs
Allahın imtihanı

Ruler of the Ruins

Ben israil tanklarına taş atarak cevap verebilen filistin gençlerini seviyorum, cesaretlerinede gıpta ediyorum, herkez gerektiginde bu cevabı verebilseydi, dünya bu halde olmazdı..

RenaultFerrari

28.03.06/18:03 #8 Son düzenlenme: 28.03.06/18:09 Vicdan
dinin bazı emileri bunu icap eder  sev
ama dinin bazı emirleride bunun başına geleceğini söyler
yumurta kapıya dayandıktan sonra kafa tutmuşsun ne yarar
zaten mecburen kafa tutacaksın
sen senin için tehlike yokken keyfin yerinde iken güneşlenirken
zalim birinin zalim olduğunu bildiğin halde sen zalimsin diye karşısında dikilsen
bunlara başlara gelmez
alma mazlumun Ahını çıkar aheste aheste

sonra bende tanklarla büyüsem dikilir taşa atarım
zaten atsanda pek öenmi yok süren için

tankı sürenin emir almadığı ve  pek önemsemediğini sezildiği için atılır

denge

Walla ben Arapların Türkleri sevip sevmediklerini bilmiyorum ama hayranlıkları olduğunu çok iyi biliyorum, peşisırada kıskançlık olabilir tabi. Bizim Batı hayranlığımız gibi birşey onların yaşadıkları. Rengimizin biraz daha açık olması bile onları komplekse sokuyor. Araplar kendi güzel kadınlarına "Türk gibi güzel" derler mesela.

(Bu arada yeni bir küfür başgöstermiş Arap memleketlerinde, söylemeden edemiyeceğim. Birbirlerine kızdıklarında "Ananı Türk televizyonunda görmüşler" diyorlarmış. )  :-[

Ruler of the Ruins

:) vaaay harika küfür

vicdan bu arada israilin kurulması ve israilin bölgeyi işgal etmesinde filistinlilerin suçu ne kadar ki?
Bende aynısını diyorum yumurta kapıya dayanmadan direniş göstermeli..

torq

Bir toplumun başka bir toplum hakkında genel bir kanıya varmasını doğru kabul etmenin mantıklı olmadığını düşünüyorum. Ancak genel kuralı söyleyerek konuya daha akılcı bir yorum getirebiliriz; ezilen, sömürülen, horlanan ya da savaşarak çekilmek zorunda kalan toplumların bir tepki oluşturmasını doğal karşılamak gerekir. Örnek vermek gerekirse, ermenilerin tehcir edilmesi sonucunda ölenlerin çocukları bugün sorunun yaşaması ve nefretin büyümesi için ellerinde geleni yapıyorlar. Arap toplumu Osmanlı tarafından işgal edildiğinde işgal edenleri Türk, edilenleri arap olarak kabul etme zorunluluğu var. Aynı şekilde Bosna Hersek'teki sırpları müslümanlaştırıp boşnak adı altında yeni bir ulus yaratan da Osmanılardır. İran, kuzey afrika ve benzeri yerlerde de durum farklı değildi. İngilizlerin ya da Fransızların yaptıklarıyla ne fark vardı derseniz, onlar bizden daha iyi teknolojik olanaklara sahip oldukları ve bu işi hakkıyla yaptıkları için daha iyi sömürdüler diyebiliriz. Bu nedenle belki onlardan daha fazla nefret ediyor olabilirler. Ancak arada başka bir fark daha var, sömürgecilik nedeniyle o ülkenin vatandaşlarını da kendi ülkelerine kabul etmek gibi bir yanılgı ile kendilerinden nefret eden insanlara kucak açtılar. Onlar da Fransa'da olduğu gibi arabaları yakıp intikamlarını alıyorlar.

asaf

arap olmadıkları için olabilir. bana en mantıklı gelen cevap bu şimdi. ki daha mantıklı bi cevap olabileceğini de zannetmiyorum ;)

emrah

19.06.07/03:48 #13 Son düzenlenme: 19.06.07/05:07 emrah
Araplar bizleri Neden sevmez değilde,Türkler Arapları neden sevmez diyede sorabilirdik.

> Bu soruya cevap Arabistanlı Lawrence isimli filmi izleyerek bir nebze cevap edinmiş oluruz.
> Bu filmde yaşananların aslı var mıdır ? Evet vardır,Şu anda Rahmetli olan bir akrabamın babası Yemende savaşmak zorunda kalmış.
> Bütün Araplara Türklerin karınlarında altın var, yarıp alın demişler.
> Mesela Libya bizi neden sevmez desek 1.Dünya savaşı sırasında ne yazık ki onları kaderlerine terk ettik. Uzunca bir zaman Avrupanın zulmüyle karşı karşıya kaldılar, Tıpkı şu anki Irak gibi...
> Belki Bilinç altlarında Halifeliğin Türklere geçmesi veya Türklerde kalmasıda yatıyor olabilir.
> Bir Arap demez mi ? içinden İslama davet ettiğim, Şu Paganlar(Kafirler) şimdi Beni yönetiyorlar.

son tango

ii de , 4 madde yazmışsın da ilki hariç diğerleri yine arablar nie türkleri sevmez olmamış mı?

emrah

İki tarafada değinmek istedim.

nisan

Ben buradaki(kuzey amerikada) Arap arkadaslarimdan ornek vereyim. Baslikta Araplar niye sevmez denmis, aslinda Turkler'de bir o kadar sevmez Arap'lari...

Birincisi zihinlerinde hala Osmanli saltanatinin suruldugu gunlerdeki Turk karakteri var gormek istedikleri o karakter,ancak biz orada degiliz yani gormek istedikleri yerde..

Ikincisi inanc olayindan dolayi bize kucumseyen gozlerle bakmaktalar(bircogu) en basit ornek evet muslumanim dendiginde, senin kitabinda ortunmek yazmiyor mu sen musluman degil, muslumanciligi oynuyorsun diyerek gercekte  musluman bir ulke olmadigimizi dile getiriyorlar. Ancak kitabi bas altina koyup o sekilde uyuyacak kadar da garipler...

RTE'yi inanilmaz cekici , zeki akilli bir baskan olarak goruyorlar.

Turkler birazda islamiyetin modern yuzu oldugundan bu pek islerine gelmiyor. Hani kilictan gecirdigim adam ne hale geldi, ben nerdeyim seklinde dusunusleri var.

Simdilik aklima gelenler...