16.07.19/10:13

Araplar Turkleri neden sevmez?

Başlatan ZeRDuShT, 13.03.06/16:00

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ruler of the Ruins

:) vaaay harika küfür

vicdan bu arada israilin kurulması ve israilin bölgeyi işgal etmesinde filistinlilerin suçu ne kadar ki?
Bende aynısını diyorum yumurta kapıya dayanmadan direniş göstermeli..

torq

Bir toplumun başka bir toplum hakkında genel bir kanıya varmasını doğru kabul etmenin mantıklı olmadığını düşünüyorum. Ancak genel kuralı söyleyerek konuya daha akılcı bir yorum getirebiliriz; ezilen, sömürülen, horlanan ya da savaşarak çekilmek zorunda kalan toplumların bir tepki oluşturmasını doğal karşılamak gerekir. Örnek vermek gerekirse, ermenilerin tehcir edilmesi sonucunda ölenlerin çocukları bugün sorunun yaşaması ve nefretin büyümesi için ellerinde geleni yapıyorlar. Arap toplumu Osmanlı tarafından işgal edildiğinde işgal edenleri Türk, edilenleri arap olarak kabul etme zorunluluğu var. Aynı şekilde Bosna Hersek'teki sırpları müslümanlaştırıp boşnak adı altında yeni bir ulus yaratan da Osmanılardır. İran, kuzey afrika ve benzeri yerlerde de durum farklı değildi. İngilizlerin ya da Fransızların yaptıklarıyla ne fark vardı derseniz, onlar bizden daha iyi teknolojik olanaklara sahip oldukları ve bu işi hakkıyla yaptıkları için daha iyi sömürdüler diyebiliriz. Bu nedenle belki onlardan daha fazla nefret ediyor olabilirler. Ancak arada başka bir fark daha var, sömürgecilik nedeniyle o ülkenin vatandaşlarını da kendi ülkelerine kabul etmek gibi bir yanılgı ile kendilerinden nefret eden insanlara kucak açtılar. Onlar da Fransa'da olduğu gibi arabaları yakıp intikamlarını alıyorlar.

asaf

arap olmadıkları için olabilir. bana en mantıklı gelen cevap bu şimdi. ki daha mantıklı bi cevap olabileceğini de zannetmiyorum ;)

emrah

19.06.07/03:48 #13 Son düzenlenme: 19.06.07/05:07 emrah
Araplar bizleri Neden sevmez değilde,Türkler Arapları neden sevmez diyede sorabilirdik.

> Bu soruya cevap Arabistanlı Lawrence isimli filmi izleyerek bir nebze cevap edinmiş oluruz.
> Bu filmde yaşananların aslı var mıdır ? Evet vardır,Şu anda Rahmetli olan bir akrabamın babası Yemende savaşmak zorunda kalmış.
> Bütün Araplara Türklerin karınlarında altın var, yarıp alın demişler.
> Mesela Libya bizi neden sevmez desek 1.Dünya savaşı sırasında ne yazık ki onları kaderlerine terk ettik. Uzunca bir zaman Avrupanın zulmüyle karşı karşıya kaldılar, Tıpkı şu anki Irak gibi...
> Belki Bilinç altlarında Halifeliğin Türklere geçmesi veya Türklerde kalmasıda yatıyor olabilir.
> Bir Arap demez mi ? içinden İslama davet ettiğim, Şu Paganlar(Kafirler) şimdi Beni yönetiyorlar.

son tango

ii de , 4 madde yazmışsın da ilki hariç diğerleri yine arablar nie türkleri sevmez olmamış mı?

emrah

İki tarafada değinmek istedim.

nisan

Ben buradaki(kuzey amerikada) Arap arkadaslarimdan ornek vereyim. Baslikta Araplar niye sevmez denmis, aslinda Turkler'de bir o kadar sevmez Arap'lari...

Birincisi zihinlerinde hala Osmanli saltanatinin suruldugu gunlerdeki Turk karakteri var gormek istedikleri o karakter,ancak biz orada degiliz yani gormek istedikleri yerde..

Ikincisi inanc olayindan dolayi bize kucumseyen gozlerle bakmaktalar(bircogu) en basit ornek evet muslumanim dendiginde, senin kitabinda ortunmek yazmiyor mu sen musluman degil, muslumanciligi oynuyorsun diyerek gercekte  musluman bir ulke olmadigimizi dile getiriyorlar. Ancak kitabi bas altina koyup o sekilde uyuyacak kadar da garipler...

RTE'yi inanilmaz cekici , zeki akilli bir baskan olarak goruyorlar.

Turkler birazda islamiyetin modern yuzu oldugundan bu pek islerine gelmiyor. Hani kilictan gecirdigim adam ne hale geldi, ben nerdeyim seklinde dusunusleri var.

Simdilik aklima gelenler...