21.07.19/17:20

Nato Zirvesi

Başlatan deniz, 14.06.04/08:44

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

deniz

Önümüzdeki günlerde İstanbul'da Nato zirvesi olacak.

Nato neye hizmet ediyor?
Barışı sağlamak misyonu sizce ne kadar sağlıklı çalışıyor?
Yoksa Nato bir şeylere araç mı?
Zirveden çıkması muhtemel kararlar neler olacak?

Leonardo

uluslarası ilişkileri düzenlemek ve yaptırım uygulamak açısından NATO bir umut ışığıdır. bir gün Kantın öngördüğü milletler topluluğu haline glip uluslarası istikrar sağlayabilir.

Brobding

Selamlarımı Sunarım...

Bugüne bugün Alman iktidarını ve daha sonrasında çıkabilecek küresel huzursuzluk ve askeri olayların bir önleyicisi barış timsali gibi görünen nato, olması gereken muhteviyatını değil, emperyalist devletlerin kuklası olarak askeri mücadele aracı olmayı taşıyor...Nato, büyük bir idea gibi görünen pek çok allı pullu tanımlama ve misayon edinmiştir kendine. Fakat masonik simgelerin ve inançların gölgesinde gelişen çarpık bir oluşumdur. Amblemindeki bariz haç işareti de ayrımcılıklarıını büyük bir göstergesidir. Kanımca hakikat kimsenin tekelinde değildir aynı zamanda kurtarıclık misyonu hiçbir topluma yüklenmiş de değildir heyhat kendilerini dünyanın tek efendisi sanan avrupa efendilerinin tatlı masalı ve demir pençesi olan nato işine gelenin dostu gelmeyenin zalimidir. Bugün karnımız tok ve güvendeysek bu durumun sonsuza kadar böyle kalacağı garanti değildir. Bugün yandaş dost NATO yarın kapıdaki düşman olabilir. Bizim gibi gelişmekte olan ve sömürüyü kendine yediremeyen toplumlar bu tarz mercilerin ilk hedefidir gizli ya da açık...Kısa bir yazıda ,bir dolu sözcüğü düşünceyi imayı sığdırmak istedim. Şüphesiz hatalar olacaktır...Geliniz tartışalım...

Saygılarımla...

deniz

benden de selamlar, hoşgeldin


herkes kendi çıkarının peşinde. nato ve onu kuranlar, kendileri için amaçları olmasaydı onu kurmazlardı.

beni neden kurulduğu değil neye hizmet ettiği ilgilendiriyor.

...

savaş ve şiddet ilkel insan davranışları.
eğer bir kurum barışı sağlıyorsa onun ne olduğuna bakmam.

Nato gerçekten barışı sağlamada uygun bir araç mı?

Leonardo

Nato yüzyılın başında kurulan devletler topluluğunun devamı niteliğindedir. devletler topluluğu hitler konusunda bişey yapamamıştı. ve NATO miloseviç konusunda yine bişey yapmadı.

Miloseviçi ABD durdurdu. İkinci dünya savaşını ABD bitirdi...

olması gereken şey ulusların eşitliği ve uluslararası hukuk kuralarının işlemesi. ama olabilen tek şey. ABDnin devam ettirdiği tuhaf bir dünya barışı. ve NATO dediğimiz kurum da %90 amerikan denetiminde.

ve bu iyi birşey. 1 tek büyük gücün küçüklerin ve ortancaların kavgasını durdurması iyi.

deniz

Amerika Nato nun en büyük finansörü.

Amerika neden böyle bir kuruma ihtiyaç duyuyor.

Galiba yönlendirebildiği diğer ülke ordularını taşeron olarak kullanabilmek için.

...

Yalnız Nato nun son yıllarda bir sıkıntısı var. Yeni bir düşman üretme sıkıntısı.

Bildiğiniz gibi soğuk savaş esnasında nato demir perde bloğuna karşı güç olarak kullanıldı. Ancak bu tehdit ortadan kalkınca nato da gündem de düştü.

Tabii bu durum savaş lordlarını pek memnun etmez herhalde. nato etrafında amerikan ve batı medeniyet ve çıkarlarını yaymak için böyle kurumlar vasıtasıyla birliktelikler kurmak gerekir. nato olmaz ise bu birliktelik ortadan kalkabilir.

o halde natoya yeni misyonlar yüklemek lüzumu doğuyor.

...

bir kaç yıl öncesine kadar eğilim, yeni düşmanın islam medeniyeti ve coğrafyası olması yönünde belirginleşmeye başladı. amerikanın da buna paralel politikalrı ortada.

görünen o ki nato yeni zirvede bu misyonunu pekiştirecek adımlar atacak.

galiba önemli karaların alıncağı bir dönüm noktası olacak.

Leonardo

benim sorduğum nato veya ABD olmadan uluslararası ilişkiler neye benzer? dünyada nasıl bir düzen olur?

deniz

Dünya üzerinde büyük bir güç olmazsa (bu herşey için geçerlidir) kaos olacak gibi bir düşünce var.

Zaten anarşizmin açıklamakta zorluk çektiği sorunlardan biri bu.

Halbuki kaos uzun vadede iyi bir şeydir.


Bana kalsa amerika veya herhangi bir büyük güç olmamalı.

Eşya kendi tabiatını bulmalı.

Leonardo

o zaman dünya savaşı filan olur. yani tarih yine ilerler ama yavaş ilerler. saddam gibi birini kimse tahtan indiremez. türkiyte ve yünanistan savaşa girer. insanlık nerden baksak bir asır kaybeder. o da amerikanın yaptığını yapacak başka bir güç oluncaya kadar.

deniz

savaşların temelimde faşist duygular yatar. yani diğerlerini hor görmek, onların nimetlerine ortak olmak, onlardan faydalanmak, onları yönlendirmek, onlara bilinç ihracına çalışmak,..

dolayısıyla bu duygulara zemin hazırlıcak şartları ve gücün birikimin ortdan kaldırırsak savaş diye bişey olmaz.

...

gücü olan bunu kullanmak ister ve kullanır. şu an amerikanın yaptığı gibi.

Leonardo

hayır savaşların temelinde aptallık yatar. cahil insanlar gaza getirilip birbirine düşürülür sonra silah şirketler faizli borç karşılığında silah satarlar.

deniz

Nato Sonuç Bildirisi

NATO İstanbul Zirvesi'nin ilk gününde üye 26 devlet ve hükümet başkanının oluşturduğu Kuzey Atlantik Konseyi, yayınladığı sonuç bildirisinde, NATO'nun Transatlantik diyaloğu için çok önemli olduğu teyit edildi.
     

Sonuç bildirisinde, NATO'nun Kuzey Amerika ile Avrupa arasında güvenlik ve danışma konularında en etkili forum olduğunun altı çizildi ve örgütün yalnızca savunma ve güvenlik değil, ortak değerlerin korunması konusunda da önemli rol oynadığı belirtildi.
     

Prag'da 2002 yılında yapılan zirvede ittifakın yeni yeteneklere ve üyelere sahip olma kararını aldığı hatırlatılan sonuç bildirisinde, İstanbul zirvesinde NATO'nun 21. yüzyılın sorunlarına yanıt verecek şekilde yeni yapılar ve yetenekler oluşturması yoluyla, bu dönüşüm sürecine devam edilmesi kararı alındığı kaydedildi.
     

Bildiride, NATO devlet ve hükümet başkanlarının, yaklaşan seçimlere destek vermek amacıyla, yeni il imar timlerini de kapsayacak şekilde Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) çalışmalarını genişletme kararı aldıkları belirtildi. Bildiride, Bosna Hersek'teki SFOR gücünün görevini tamamlamasından ve AB'ye devredilmesinden memnuniyet duyulduğu belirtilirken, Kosova'daki KFOR ile Aktif Girişim Operasyonu'nun (Operation active Endeavour) başarılı faaliyetlerini sürdürecekleri kaydediliyor. Bildiride, ''NATO'nun kapılarının yeni üyelere açık olduğu'' belirtildi ve ''Arnavutluk, Hırvatistan ve Makedonya'nın NATO üyeliği yolundaki reformları sürdürmeleri için teşvik edilmeleri kararlaştırıldı'' denildi. Bildiride ayrıca, Akdeniz diyaloğunun güçlendirilmesinin yanı sıra, ''Istanbul İşbirliği Girişimi'' adı altında Ortadoğu bölgesindeki ülkelere işbirliği önerilmesine karar verildiği belirtildi

deniz

Tamam anlaşıldı. Nato genişleme kararı almış.

Peki neye karşı?

Azrail

Küreselleşme dedikleri şey için. Bu gelişmeler, Batı sermayesinin emperyalist emellerine hizmet sağlıyor. Tek bir devletin kontrolünde olan bir dünyaya doğru ilerliyoruz hızla... yani ninja kaplumbağaları izleyen varsa, Schreder'in ütopyası; büyük bir diktatörlük :)

deniz

yani güç bi noktada birikiyor. gidişat o mu? :)

Azrail

Alıntıyani güç bi noktada birikiyor. gidişat o mu? 

Evet, odur. İktidar ile halk arasındaki uçurum da sürekli açılıyor. Sınıf bilinci kırılıyor, kavramlar anlamlarını yitiriyor. 200-300 yıl sonrasını çok merak ediyorum.

deniz

hmm aynı fikirdeyim.
ama her şey denge üzerinedir.
hiç bir şey tek başına var olamaz.
muhakkak güçlü bir alternetif bu gelişmeyi dengelemek üzere yerini alacaktır.

gücün doğal alternatifi ise anarşizmdir.

yeni umutlar anarşizmde.

nisan

NATO bir sekilde guclu ulkelerin, bilmedikleri cografyalarda at oynatmaya calisirken dagilan  popolorini, digerlerine toplamaktan oteye gecmeyen bir kurulus..