18.07.19/10:43

Nato Zirvesi

Başlatan deniz, 14.06.04/08:44

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Leonardo

hayır savaşların temelinde aptallık yatar. cahil insanlar gaza getirilip birbirine düşürülür sonra silah şirketler faizli borç karşılığında silah satarlar.

deniz

Nato Sonuç Bildirisi

NATO İstanbul Zirvesi'nin ilk gününde üye 26 devlet ve hükümet başkanının oluşturduğu Kuzey Atlantik Konseyi, yayınladığı sonuç bildirisinde, NATO'nun Transatlantik diyaloğu için çok önemli olduğu teyit edildi.
     

Sonuç bildirisinde, NATO'nun Kuzey Amerika ile Avrupa arasında güvenlik ve danışma konularında en etkili forum olduğunun altı çizildi ve örgütün yalnızca savunma ve güvenlik değil, ortak değerlerin korunması konusunda da önemli rol oynadığı belirtildi.
     

Prag'da 2002 yılında yapılan zirvede ittifakın yeni yeteneklere ve üyelere sahip olma kararını aldığı hatırlatılan sonuç bildirisinde, İstanbul zirvesinde NATO'nun 21. yüzyılın sorunlarına yanıt verecek şekilde yeni yapılar ve yetenekler oluşturması yoluyla, bu dönüşüm sürecine devam edilmesi kararı alındığı kaydedildi.
     

Bildiride, NATO devlet ve hükümet başkanlarının, yaklaşan seçimlere destek vermek amacıyla, yeni il imar timlerini de kapsayacak şekilde Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) çalışmalarını genişletme kararı aldıkları belirtildi. Bildiride, Bosna Hersek'teki SFOR gücünün görevini tamamlamasından ve AB'ye devredilmesinden memnuniyet duyulduğu belirtilirken, Kosova'daki KFOR ile Aktif Girişim Operasyonu'nun (Operation active Endeavour) başarılı faaliyetlerini sürdürecekleri kaydediliyor. Bildiride, ''NATO'nun kapılarının yeni üyelere açık olduğu'' belirtildi ve ''Arnavutluk, Hırvatistan ve Makedonya'nın NATO üyeliği yolundaki reformları sürdürmeleri için teşvik edilmeleri kararlaştırıldı'' denildi. Bildiride ayrıca, Akdeniz diyaloğunun güçlendirilmesinin yanı sıra, ''Istanbul İşbirliği Girişimi'' adı altında Ortadoğu bölgesindeki ülkelere işbirliği önerilmesine karar verildiği belirtildi

deniz

Tamam anlaşıldı. Nato genişleme kararı almış.

Peki neye karşı?

Azrail

Küreselleşme dedikleri şey için. Bu gelişmeler, Batı sermayesinin emperyalist emellerine hizmet sağlıyor. Tek bir devletin kontrolünde olan bir dünyaya doğru ilerliyoruz hızla... yani ninja kaplumbağaları izleyen varsa, Schreder'in ütopyası; büyük bir diktatörlük :)

deniz

yani güç bi noktada birikiyor. gidişat o mu? :)

Azrail

Alıntıyani güç bi noktada birikiyor. gidişat o mu? 

Evet, odur. İktidar ile halk arasındaki uçurum da sürekli açılıyor. Sınıf bilinci kırılıyor, kavramlar anlamlarını yitiriyor. 200-300 yıl sonrasını çok merak ediyorum.

deniz

hmm aynı fikirdeyim.
ama her şey denge üzerinedir.
hiç bir şey tek başına var olamaz.
muhakkak güçlü bir alternetif bu gelişmeyi dengelemek üzere yerini alacaktır.

gücün doğal alternatifi ise anarşizmdir.

yeni umutlar anarşizmde.

nisan

NATO bir sekilde guclu ulkelerin, bilmedikleri cografyalarda at oynatmaya calisirken dagilan  popolorini, digerlerine toplamaktan oteye gecmeyen bir kurulus..