20.07.19/00:46

torq haydi cumaya :)

Başlatan RenaultFerrari, 17.03.06/11:51

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RenaultFerrari

:) ne ne var
esasen cuma namazını devlet reisi kıldırrı yahut onun vekili
ve bir hafta boyunca ne olmuş gelişmeler nasıl vaziyetimiz nasıl gidiyor
bize düşman olanlar ne şekilde hazılanmışlar falan Millete hesap verirlerdi

o yüzden peygamber efendimiz der ki
3 cuma namazına gitmeyen münafıktı
yani hadi bir cuma işin vardı gelmedin
2 cuma işte şuraya uğrayayım dedin yine gelmedin
3 cuma nefsine uydunda gelmedin
o halde sen diyor İslamın mukadderatı ile pek ilgilenmiyorsun
devlet reisi bir hafta boyunca ne olmuş bunların hesabını veriyor
bize düşman olanlar ne şekilde hazırlanmış bunu bildiriyor
sen milletin İslamın mukadderatı ile ilgilenmiyorsun o halde
senin için başka dışın başka münafıksın diyor

ve yine cuma namazını devlet resisi kldırdığı için yahut onun vekili kıldırdığı için
hazreti Muhammed diyor ki
imam fasıkta olsa facirde olsa ona iktida ediniz
iktida tabi olun demektir
kıdve den türemiştir
kıdve : bir milletin topluluğun başı demektir

yani halk cuma namazında ikiye bölünmüş bu adam bizi pek iyi idare etmiyor
fasıktır facirdir nefsine üşkündür çapkındır skandalları vardır
biz bunun arakasından namaz kılmayız diye bütünlüğü bozacak şekiller kafalardan ses çıkarsa propagandalar olursa
bu şekil için hazreti Muhammed buyurmuştur bütünlük bozulmasın
yoksa mahalle imamı için değil

tabi birde şu var günümüz cumalarında sakalla tüyle tüsle uğraşılır
bilerek yada bilmeyerek
camide konuşulmaz mış müslümanlar birbiriyle tanışmasın diye propaganda işte
peygamberimiz her işini camide hallederdi

KARGA

Hangi milatta yaşıyordun sen?

RenaultFerrari

Alıntı yapılan: KARGA - 17.03.06/13:36
Hangi milatta yaşıyordun sen?

derya içinde olan balığın deryadan haberi olmadığı gibi

bazılarınında önünde daima dünyanın ve insanın huzuru propagandalar yığınında kurtulması için daima önünen mütecellide olan İslamdan haberi yoktur
ne şaşırıyoprsun emirleri söylenenleri nasıl tatbik edildiğini mütela et
dostum karga

torq

Bugün yapılan çağrıya uyarak cuma namazına gideyim dedim ama meğer bir gün geç gitmişim. Baktım kimse yok, hocayı buldum dedim ki Hocam sizi bulmuşken kafama takılanları sorayım dedim, sor dedi. Ben de aşağıda yazılı soruları sordum.

1)Cuma namazını cumartesi kılsam olmaz mı ?  Allah Cuma ile Cumartesi arasında bir fark olduğun söylemiyor ki, acaba o zamana kadar musevilerin cumartesi, hıristiyanların paza günü tatil yapması nedeniyle mi cumayı seçti ?
2)Namazı bir vakit ya da iki vakit kılsam olmaz mı ? Bahailik diye bir din var onlar günde üç vakit namaz kılıyorlar, yılda iki ya da üç kez üç gün oruç tutuyorlar onlar müslüman değil mi ?
3) Şimdi kuranda ve tevratta tanrının dünyayı 6 günde yarattığı yazılı. Tevratta 1 gün de dinlendi o gün de cumartesiyde deniyor. Ama bilim adamları dünyanın yaratılış sürecinin 4,5 milyar yıl olduğunu söylüyor. Bu durumda ikisinden biri yalan mı söylüyor ?
4) Tebbet suresinde Allah'ın Ebu Leheb'e söylediği sözleri anlayamadım. Ebu lehebin elleri kurusun, kurudu  Boynunda bükülmüş hurma liflerinden bir ip olduğu halde sırtında odun taşıyarak karısı da (o ateşe girecektir) Tanrı işi gücü bırakmış Muhammed ile Ebu Leheb'in komşu kavgası için vahy mi göndermiş ? Yoksa muhammed kendi çıkarları ve sıkıntılarını vahy gibi gösterip insanları mı kandırmış ?
5) Muhammed'in karısı ile bir genç arasında ilişki olduğu söylentisi çıkınca Allah Nur suresini gönderip   
" İffetli ve (haklarında uydurulan kötülüklerden) habersiz mü’min kadınlara zina isnat edenler, gerçekten dünya ve ahirette lanetlenmişlerdir. İşlemiş oldukları günahtan dolayı dillerinin, ellerinin ve ayaklarının kendi aleyhlerine şahitlik edecekleri günde onlara çok büyük bir azap vardır" demiş. Peki o zaman kadar o toplumda hiç zina yapılmamış mı ? Acaba Allah Muhammed'in yaptıklarına ve başına gelenlere göre mi vahy göndermiş ?
6) Hicr suresinde İblis, “Rabbim! Beni azdırmana karşılık, andolsun ki yeryüzünde kötülükleri onlara güzel göstereceğim, içlerinde ihlâsa erdirilmiş kulların hariç, onların hepsini azdıracağım” dedi.Allah, “İşte bu bana ulaştıran dosdoğru yoldur. Azgınlardan sana uyanlar dışında, kullarım üzerinde senin hiçbir hakimiyetin yoktur” dedi. Buradan şöyle bir sonuç mu çıkıyor, Allah şeytanla başa çıkamadığı için onun insanları azdırmasına izin verdi. Peki böyle yapmayıp kötülüğü tümüyle ortadan kaldırsaydı da bütün insanlar cennete gitse, savaşlarda insanlar ölmese, cinayetler işlenmesi, tecavüzler ve öteki kötülükler olmasa daha iyi olmaz mıydı ? Yoksa Allah'ın buna gücü mü yoktu yoksa Muhammed bizi mi kandırıyordu?
Hocaya daha fazla soru soracaktım ama bana "sen beni dinden çıkarmaya mı geldin ? diye sordu" yok hocam estağfurullah dedim ne haddimize ben sadece VİCDANIMIN SESİNİ DİNLEMEYE ÇALIŞIYORUM.

adnan

torg sorduğun sorular gerçekten çok güzel..
belkide bir çogunun aklına takılan sorular..
pardon da neden sordun hocaya iman mı arıyorsun..
ben seni ikna için degilde bunları cevaplamam gerektigini düşündüğüm için cevaplıyıcam ama kapama saatim ...yarın inşallah...

denge

1) Torq, dini tüm hayatı nizama sokmaya çalışan bir olgu olarak düşün. Bir devlet kurulduğunda nasıl ki kendilerini diğerlerinden ayıracak belli objelere ihtiyaç duyulur, mesela bir anayasası, bayrağı falan olur, din de aynı yaklaşım vardır. Önceki tahrif edilmiş dinlere muhaliftir ve kendi kuralları ve sembolleri ile gelir. Aslında insan psikolojisine uygun değilmi bu sence? Cuma namazı işte bu sembollerden biridir, sadece sembol. Bir dinin fertlerini cem etmek, yaklaşmak ve yakınlaşmak için. Şimdi bu işe yarıyor mu diyiceksin, hayır. Çünkü amacından saptı. Bu sebeple tanıdığım bir sürü dindar insan cuma namazına gitmiyor. Başka bir nokta da şu, adaletsiz sistemlerinin ayakta kalabilmesi için  Firavun(iktidar), Karun(sermaye) ve Belam(bilgisini bunların sisteminin variyeti için hizmete adamış kişiler) gereklidir. Bu sac ayağının üçüncüsü olan belamlar cami görevlileri olunca  ayrıca camiden uzak durmak daha doğru galiba.

2) Namazı kaç vakit kıldığının ya da kaç rekat kıldığının bir önemi yok. Üç ya da beş. İslam dinine göre "İslam oldum" diyen kişi müslümandır, yargılamak bize düşmez.

3) Orada geçen, sayı bildiren kelimeler de semboliktir. "Merhale merhale yarattım" anlamına gelir. Bizim dilimizde de vardır ya, "yüzbin kere söyledim" gibi. Bu da onun gibi birşey. Ben bir tercüme hazırlasam, bunu "merhale merhale yarattım" diye çeviridim. Bu tarz çıkmazlar tüm tercümelerde yaşanır, bu sebeple tefsir ilmi ortaya çıkmıştır aslında. Arap dilinin inceliklerine vakıf lişiler yorumlarlar kuranı.

4) Ebu Leheb, sadece bir prototiptir. Komşu değil, amcadır. Muhammedi kabul etmeme sebebi sermayesini kaybetme korkusudur. Bu aslında bugünü de problemidir, mal-mülk insanı birçok değerden vazgeçmeye sebebiyet veriyor maalesef. Allah o çağın örneklerini vermiştir, bu daha anlaşılır olsun diyedir. Örneklendirme sadece. Karısıda yeğenine karşı amcayı kışkırtan bir kadındır, belki de kadınların bu tür konulardaki hinliklerine bir uyarıdır. Bu arada "elleri kurusun, kurudu da" denilirken bu olayın gerçekleştiğini düşünmüyorsun herhalde. Kuran da zaman kavramı tek boyutlu değildir, zamanı ifade edn iki ayrı kavram vardır, biri bizim kullandığımız gibi tek boyutlu "zaman", ikincisi ise "hın" denilen farklı bir zaman boyutu. Zaman tüneli gibi. İleri de vuku bulacak olayları sanki geçmişte yaşanmış gibi anlatır. Türkçe'de bunu karşılayacak kelime yok. Bununla istenen olayın mutlaka vuku bulacağını vurgulamaktır. Arap dilinin bir inceliğidir.

5) İlk zina ayati bu değildir ki,  o ayetler bildirilmeden önce de zina ile ilgili ayetler vardı tabi. Ama şurası doğru, inen ayetler genellikle o dönemde yaşanan olaylar üzerine inmiştir, ama sadece Muhammed'in başına gelen olaylara değil. Bak Torq, belkide sana bu örneklendirmeler yapılmadan da sen Kuranı algılayabilirdin, ama Kuran tüm insanların muhatabıdır, zeka seviyelerini, eğitim seviyelerini düşün, farklı farklı.

6) Şeytanınki bir ırkçılktı aslında. Ben ateşten, o topraktan dedi. Benim de algılayamadığım şeyler var aslında, ama beni bunlar isyan noktasına getirmiyor. Ben O günü bekliyorum, soracağım şeyler var benim de.

Bunları belki sende tabi tekrar tekrar düşünmüşsündür ama, ben yine de bildiklerimi yazayım dedim.

RenaultFerrari

Alıntı yapılan: torq - 18.03.06/20:18
Bugün yapılan çağrıya uyarak cuma namazına gideyim dedim ama meğer bir gün geç gitmişim. Baktım kimse yok, hocayı buldum dedim ki Hocam sizi bulmuşken kafama takılanları sorayım dedim, sor dedi. Ben de aşağıda yazılı soruları sordum.

1)Cuma namazını cumartesi kılsam olmaz mı ?  Allah Cuma ile Cumartesi arasında bir fark olduğun söylemiyor ki, acaba o zamana kadar musevilerin cumartesi, hıristiyanların paza günü tatil yapması nedeniyle mi cumayı seçti ?

ne biçim konuşuyorsun sen yaa hiç mi bilmiyorsun
peki ben sana sorayım milli piyonga çekilişinde biletimi çekildikten sonra alsam olur mu ?

Cuma namazını cumartesi kılsam olmaz mı ? olur mu torq
bütün müslümanlar cuma günü toplanıyorlar dertler taksim ediliyor sefalar takdim ediliyor (du tabi)
bundan mahrum kalmak istemiyorsan gel
gel cuma günü cuma namazını iştirak et hutbeleri dinle ne diyor islam gafil kalma
ondan sonra yahudiysen cumartesi sinegoga git hıristiyansan pazar ayinine git
islam bu dinlere cephe değil ki aynı gün yapsın
yani Allahı nerde görmek istiyorsan  gör ne istiyorsan ondan iste 

istersen pazar günüde toplanabilirsin Allah toplanma demiyor ki
bak Muhammed şemseddin yeşil efendi ahirete gitmeden evvel soheblerini hutbelerini Pazar günü yapıyordu hemde saat 9da başlıyodu
pazartesi iş var biraz zor gelir insan
işte o yüzden pazar ve saat 9- 9:30ta
yani budalalar nezaketen davet edilmiyordu

Alıntı2)Namazı bir vakit ya da iki vakit kılsam olmaz mı ? Bahailik diye bir din var onlar günde üç vakit namaz kılıyorlar, yılda iki ya da üç kez üç gün oruç tutuyorlar onlar müslüman değil mi ?

torq namaz beş vakittir ve namazın kaç vakit kılınacağı ve nasıl kılınacağı hakkında kimsenin sözü dinlenilmez 
ne müştehid ne şeyhül islam ne hoca ne profesör nede şunun bunun sözü

Çünkü namaz peygamber efendimizden bu yana göz altında tutukludur
namazı nasıl kılacağız diye kimseye sorulmaz indi kanaatlerle namaz şu kadar vakittir şöyle kılınır diye dırıltılar dinlenmez
haa bir mezhepte al bağlanır bir mezhebde bağlanmaz bir mezhepte fatiha içinden okunur bir  mezhebte içinde okunmaz Bunların hepsini peygamberimiz talimi ile efali ve fiili ile yapmışlardır
öyle indi kanaatler değildir peygamberimiz bir şeyi talim etmişler ve fiili ile yapmışlarsa 
bu konuda kimse bir şey diyemez
hayır 3 vakit kılınır ve şöyle kılınır diye kimsenin sözü dinlenilmemiştir dinlenmez
çünkü Namaz göz altındadır tutukludur kimse el süremez onu peygamberimiz nasıl kılmışsa
öyle hergün beş vakit kılınır sen gel bunu değiştir
her gün 5 vakit kıldığım şeyi sen nasıl değiştireceksin
göz altında tutuklu

AlıntıBahailik diye bir din var onlar günde üç vakit namaz kılıyorlar, yılda iki ya da üç kez üç gün oruç tutuyorlar onlar müslüman değil mi ?

beşersin mukteza-ü beşeriyetül gaflet islamın emirlerini yapamaya bilirsin 
mesela namazın şekli olan kısmını yani camide 5 vakit namaz kılamaya bilirsin bu kişiyi imandan çıkarmaz
yoook eğer sen namaz üç vakittir oruç üçgündür dersen din buna müsade etmez
buna tağyir ve tahrif denir bunlar mumin olabilirler ama islam olamazlar
çünkü mümin sahibine inanan kişiye denir
islam sahibine teslim olana denir
Ramazanda aç arayacaksın cemiyeti düzeltmek için uğraşacaksın
bu mesainin islam dini üç günde yapılamayacağını çok iyi bilir

Alıntı3) Şimdi kuranda ve tevratta tanrının dünyayı 6 günde yarattığı yazılı. Tevratta 1 gün de dinlendi o gün de cumartesiyde deniyor. Ama bilim adamları dünyanın yaratılış sürecinin 4,5 milyar yıl olduğunu söylüyor. Bu durumda ikisinden biri yalan mı söylüyor ?

torq eyyamin cağ devir an müddet anlamına da gelir sen nasıl olurda bunu bilemededinde 24 saat ile sınırlandırdın
sen bu güzel dini bu sırlarla dolu din bui bilimi peşinde sürükleyecek bir çok kapısı olan bu dini sen nasıl bilime çatıştırmaya çalışıyorsun kimin haddine düşmüş

Alıntı4) Tebbet suresinde Allah'ın Ebu Leheb'e söylediği sözleri anlayamadım. Ebu lehebin elleri kurusun, kurudu  Boynunda bükülmüş hurma liflerinden bir ip olduğu halde sırtında odun taşıyarak karısı da (o ateşe girecektir) Tanrı işi gücü bırakmış Muhammed ile Ebu Leheb'in komşu kavgası için vahy mi göndermiş ? Yoksa muhammed kendi çıkarları ve sıkıntılarını vahy gibi gösterip insanları mı kandırmış ?

ebu leheb: bir lakaptır direk o adamın ismi değildir
ve ateş babası demektir
o ayetten şu mana çıkar bir insan karısı olan nefsini kulak verirse nefsine taparsa bu birleşmeden insanlığı yakan bir çok çocuk doğar
işte o adam ateş babası olur karısıda nefsidir

bu söylediklerime sened istermisin
diyanet
necm 45. Şurası muhakkak ki erkek ve dişiden ibaret olan iki çifti O yarattı

görüldüğü gibi iki çifti deniliyor yani
erkek birinci çift nefsi ile
kadın ikinci çift nefsi ile
yani o iki çifti o yarattı

o yüzden herkes ebu leheb olabilir ateş babası olabilir
karın olan nefsinle ilişkiye girersen fikirlerin söylediklerin yaptıkların hep ondan doğar
oda insanlığı yakar sende kendini birden ebu lehep ayetinin karşısında bulursun
ateş babası

Alıntı5) Muhammed'in karısı ile bir genç arasında ilişki olduğu söylentisi çıkınca Allah Nur suresini gönderip   
" İffetli ve (haklarında uydurulan kötülüklerden) habersiz mü’min kadınlara zina isnat edenler, gerçekten dünya ve ahirette lanetlenmişlerdir. İşlemiş oldukları günahtan dolayı dillerinin, ellerinin ve ayaklarının kendi aleyhlerine şahitlik edecekleri günde onlara çok büyük bir azap vardır" demiş. Peki o zaman kadar o toplumda hiç zina yapılmamış mı ? Acaba Allah Muhammed'in yaptıklarına ve başına gelenlere göre mi vahy göndermiş ?

dengenin dediği gibi ilk zina ayeti bu değil
o zamana kadar hiç mi zina yapılmamış mı gibi kelimelerin havada kalıyor

sonra sebebi hilkat hazreti Muhammed aleyhissalatu vesselam efendimizdir
elbette onun davranışlarından örnekler alınacaktır hazreti Muhammed başına gelenlere nasıl  şekilde davranmış
Allah onu ne şekilde karşılamış böyle olacak hazreti Muhammed La ilahe illallah davasını tek başına açmıştır
elbette onun başına geleceklere göre vahy inecektir
söylenecek çok şey var
yalnız şurasınıda söyleyeyim hazreti Aişenin başına neden böyle bir iftira gelmiştir
Cenabı Muhammed Hazeti Ebubekirin kızı hazreti Aişeye olan sevgisii çok fazlaydı
bu aşk maşukunu üzdü vesselam
anlayamayanlara  :P

AlıntıHicr suresinde İblis, “Rabbim! Beni azdırmana karşılık, andolsun ki yeryüzünde kötülükleri onlara güzel göstereceğim, içlerinde ihlâsa erdirilmiş kulların hariç, onların hepsini azdıracağım” dedi.Allah, “İşte bu bana ulaştıran dosdoğru yoldur. Azgınlardan sana uyanlar dışında, kullarım üzerinde senin hiçbir hakimiyetin yoktur” dedi. Buradan şöyle bir sonuç mu çıkıyor, Allah şeytanla başa çıkamadığı için onun insanları azdırmasına izin verdi.

Allah şaytanla başa çıkamadığı için mi
bak bakalım
diyanet  hicr 35. Muhakkak ki kıyamet gününe kadar lânet senin üzerine olacaktır!
36. (İblis:) Rabbim! Öyle ise, (varlıkların) tekrar dirileceği güne kadar bana mühlet ver, dedi.

Allah kıyamet gününe lanetim üzerinde olacaktır diyor
iblisde Allahın böyle bir izin vereceğini bildiği için  bana izin verdiyor

sonra mühlet verilenlerdensin buyuruyor Cenabı Hak
bu iş ince iş

AlıntıPeki böyle yapmayıp kötülüğü tümüyle ortadan kaldırsaydı da bütün insanlar cennete gitse, savaşlarda insanlar ölmese, cinayetler işlenmesi, tecavüzler ve öteki kötülükler olmasa daha iyi olmaz mıydı ? Yoksa Allah'ın buna gücü mü yoktu yoksa Muhammed bizi mi kandırıyordu?

kötülüğü yapan iblis değil ki kardeşim
cinayetleri işleyen iblis değil ki kardeşim bunların hepsini yapan İnsan
hee İnsan nedir
bu varlık kendisinin ne olduğunu tatbikatıyla bilmeden direk cennete gidebilir mi
cennetin kıymetini bilir mi

Alıntıestağfurullah dedim ne haddimize ben sadece VİCDANIMIN SESİNİ DİNLEMEYE ÇALIŞIYORUM.

Vicdan Milyarda bir adamda bile az bulunur
ben sigara içmem içenlere diyorum torq içiyormusun bilmem
ama sana bir misal veriyorum
daha bir nefese muhtaç sigarayı püfür püfür içiyor orada iradesini kullanamıyo sonra Vicdandan bahsediyor

yahut yaptıkları malum
sonra vicdan dan bahsediyor
vicdanım sesini dinliyorum diyene güler içinde oturan hakim şu bana bak der
sahtekarlığa kalkmış der İnsanları kandırıyor der

torq

Vicdan sen de adnan da anlayamadınız değil mi ? Burada bir benzetme sanatı vardı.

Yani ben niye oraya gittim diye soran adnan, senin beni cuma namazına çağırdığın için gittiğimi anlayamadı.
Sen de hocanın beni dinden çıkarmaya mı geldin diye sorusuna karşılık aynı benzetme ile vicdan'ımın sesini dinliyerek geldim deyişimden başka bir sonuç çıkardın. Yani senin sesini dinledim burada vicdan sözüğü iki anlamda da anlaşılabilir. Hem senden söz ediyorum hem de bildiğimiz vicdandan ama buradaki anlamı sensin. Yoksa kendi vicdanımın sesini dinlesem orada ne işim var ?

RenaultFerrari

torq
başlığa bak
torq haydi cumaya :)
yani ben seni biliyoum ve senin ne demek istediğinide
sen vicdanımın sesini dinliyorum diyince
umumun vicdanı da bu işe karıştırıldığından ben sana bunu düşünerekten cevapı verdim
yani vicdanım sesini dinliyorum da iki anlam çıktığı için
biri makara olsun diye benden bahsedilen mana
diğeride umumun vicdanı yani senin vicdanın manası
işte bende senin vicdanın yönünde cevap verdim
vicdan milyarda bir adamda bile az bulunur o kelimeyi su istimale uğratma demek istedim

yani senin vicdanın  camide ne işim var diye camiye gitmeden buradan
soru sor diye reyini gösteriyorsa

bu vicdan değil dedim
çünkü Vicdan
sen kalbime baktaki kalbim
Vazife
ve Aydın kelimeleri sizin aranızda su istimale  uğratıldığından
ben vicdan kelimesini sanada açıkladım
tekrar edeyim iyi anlatamamışım

Vicdan Milyarda bir adamda bile az bulunur
vicdan kelimesini sui istimale uğratanlar
vicdanım sesini dinliyorum diyenler
güler içinizdede oturan hakim şuna bak der
sahtekarlığa kalkmış der İnsanları kandırıyor der

adnan

1-peki ben sana sorayım milli piyonga çekilişinde biletimi çekildikten sonra alsam olur mu ?

Cuma namazını cumartesi kılsam olmaz mı ? olur mu torq
bütün müslümanlar cuma günü toplanıyorlar dertler taksim ediliyor sefalar takdim ediliyor (du tabi)
bundan mahrum kalmak istemiyorsan gel
gel cuma günü cuma namazını iştirak et hutbeleri dinle ne diyor islam gafil kalma
ondan sonra yahudiysen cumartesi sinegoga git hıristiyansan pazar ayinine git
islam bu dinlere cephe değil ki aynı gün yapsın
yani Allahı nerde görmek istiyorsan  gör ne istiyorsan ondan iste 

istersen pazar günüde toplanabilirsin Allah toplanma demiyor ki
bak Muhammed şemseddin yeşil efendi ahirete gitmeden evvel soheblerini hutbelerini Pazar günü yapıyordu hemde saat 9da başlıyodu
pazartesi iş var biraz zor gelir insan
işte o yüzden pazar ve saat 9- 9:30ta
yani budalalar nezaketen davet edilmiyordu

(vicdan cevabı güzel vermiş ben bunun üstüne söz söyleyemem)

2-bir beş diye bir ayrım yok müslüman olmak için kalbinde zerre iman aranır..

3-dogru verileri kullanmaz isen çelişkiye düşmen gayet normal...
önce ilim adamlarının yaratmadaki izah gayelerine bak kıyasla anlarsın.çünkü ikiside dogru
yanlış olan senin anlayışın..düzeltmek mi?..bana düşmez...

4-evet muhammet beni kandırdı..ne kutlu kanış o..
şu inceligi iyi oku..belki bundan esinlenerek sordugundan dogru mana çıkarırsın..
ebu leheb nebiye dediki..tamam gel ne istiyorsun söyle bende yapayım... dedi..
nebi..la ilahe illallah muhammeden resurullah ..demeni istiyorum dedi..
ebu leheb..la ilahe illallah derim ama muhammeden resulullah demem.. dedi
sana bu kuru bir laf gibimi geliyor...
bunu yine burda tekrarlıyorum..nebi basit ilimsiz bir kavme gelmedi ebu leheb zamanın bilgili alim kişisi idi
bilgisi islam ilmi karşısında işe yaramadı...

5-bu soru en komik olanı...
dünyayı bile onun için yarattı
onun bir kaşı yarıldıgında dile resulum dünyayı yerle bir edeyim..teklifine  nebi affet yarab onlar ne yaptıgını bilmiyorlar duası ile dünya bu güne kaldı.. sadece ayetler degil her şey sadece onun için...
canım anam babam yoluna feda olsun....

6-şimdi bir çok inananın dahi karşı çıkacagı bir cevap..
şeytan dendiki adem e secde et.. şeytan etmedi...bu demekki insan şeytandan üstündür..ama insan üstündür..
sizide yaptıklarınızıda ALLAH yaratmıştır..ayet..
ya bunu kısa keseyim konu sapacak yoksa..

---------------------------------

anlayışı bol kardeşim...anladın mı?