20.07.19/00:46

torq haydi cumaya :)

Başlatan RenaultFerrari, 17.03.06/11:51

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sapiens

sayıon moon böyle bir şey avar ama ne kadar kurani o tartışılır

moon

Sual: Üç cumayı kılmayanın tevbesi kabul olmaz ve kâfir olurmuş. Bu doğru mu?

CEVAP
Hiç namaz kılmayan kimse de kâfir olmaz ve tevbesi de kabul olabilir. Bir hadis-i şerifte, (Bir kimse, mani yok iken, üç Cuma namazı kılmazsa, Allahü teâlâ, kalbini mühürler) buyuruldu. Yani, iyilik yapmaz olur, gafil olur. Tevbe eder Cumalara giderse, üstündeki gaflet kalkar. Bu hadis-i şerif, İslamiyet’le idare edilen yerler içindir.

Cumaya gitmemek
Sual: Japonya, Kore, Amerika gibi ülkelerde, Cuma namazı kılmanın şartları yoksa, Cuma namazına gitmek yine şart mıdır? İmam fasık ise yine gitmek gerekir mi?
CEVAP
Mazeretsiz üç Cumaya gitmemek münafıklık alametidir. Bir ülkede Cuma kılmanın şartları yoksa, yine de Cuma günü, cemaate gitmek lazımdır. Salih imamın bulunduğu camiye Cuma kılmak için sebepsiz gitmemek münafıklık alametidir. Bir çeşit bölücülük olur.

Eskiden Cumaları vali kıldırırdı. Vali fasık da olsa, birlik ve beraberliğin bozulmaması için Cumaya gitmek gerekirdi. Çünkü Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
(İmam salih veya facir olsa da, büyük günah işlese de arkasında namaz kılın.) [Ebu Davud] (İslam âlimlerinin büyüklerinden Ebussuud Efendi bu hadis-i şerifin Cuma kıldıran valiler için olduğunu bildirmektedir.)

(Büyük günah işleyen imamın arkasında namaz kılın) hadis-i şerifi, fitne çıkmaması için ve emir olan zata itaat içindir. Yoksa büyük günah işleyen yani içki içen, zina eden, kumar oynayan fasık imamın arkasında namaz kılmak Hanefi'de tahrimen mekruh, Maliki’de hiç sahih değildir. (Halebi)

Fasık olan imamların arkasında namaz kılmamalı, başka camide kılmalı. (Redd-ül muhtar, Tahtavi, Hindiyye)

Fasık kimse, âlim olsa da, imam yapılması tahrimen mekruh olur. Çünkü, İslamiyet'e uymakta gevşek davranır. Böyle kimseye fasıklığından dolayı kıymet vermemek vacibdir. İmam yapmak ise, ona saygı göstermek olur. İmam olmasına mani olunamazsa, her namazı başka camide kılmalıdır. (Merak-ıl-felah)

İbni Abidin hazretleri buyuruyor ki:
Fasık imam arkasında namaz kılınmaz. Cuma namazında fasık imama da uyulur. Ancak bir şehirde birkaç camide Cuma namazı kılınıyorsa, Cuma namazını da, fasık imam arkasında kılmak mekruh olur. Feth-ul-kadir'de de böyle yazılıdır. (Redd-ül muhtar)

Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:
(Vera sahibi [Salih] imam ile kılınan iki rekat namaz, fasık ile kılınan bin rekattan daha faziletlidir.) [Ebu Nuaym]

Sapiens

sayın moon türkiyedeki hanımalırn hespis fasık mı hiç biri cuma kılmıyor halbuki ayette ''Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. ''  görüdğünüz gibi iman edenler diyro  türkiyede ki kaıdnalr iman edemeler mi yoksa?

gostragon

Bu şuna benzedi 3 kere aynı şeyi yaparsan hemen oluverirmiş ne güzel adamı 3 defa cumaya gitmedi diye münafık oluyor niye bir değilde üç
sevgili kardeşlerim cuma namazına 3 defa üstsüte gitmemek, yok adamı dinden çıkartır, yok nikahını düşürtür, yok moralini bozar, yok kuraklığa neden olur gibi sözler y-a-n-l-ı-ş-tır.yok artık lebron james tir.isteyen gider istemeyen gitmez. öyle şunu yaptın dinden çıktın. bunu ettin dine girdin olmaz.oda mı bu ya girip çıkıyorsun.hem neden 3 ? 1 değil 5 değil 3.

kim uydurmuş ama kim eleniyi öptüğümü ? tamam cuma namazı önemlidir. neden? imam dinden diyanetten bilgi verir.toplanma günüdür.hatırlatma günüdür.kuran da yeri vardır tamam da niye dinden çıkartsın adamı niye nikahı düşsün kişinin.oha diyorum bak nikah düşer mi ya ben namusumla ailemi kurmuşum cuuma namazına gitmemişim hoopopop değiş tonton benim medeni durum ilahi planda değişti iyi valla hiç namaz kılmayan oruç tutmayan dinden çıkmayacak 3 cumaya gitmeyen dinden çıkacak mıdır? olsa olsa çok şey kaybeder ne biliim hutbeleri dinleyemez bilgisi eksik kalır. haftada bir bile olsa dini hatırlama imkanını kayberder de dinden çıkmaz yav.hıristiyanlık mı bu otomatikman afaroz olayım.yok kardeşim ne kuran da ne sünnette böyle bir şey yok.neyse gene de dikkat etmek lazım

moon

hadisi şeriflerin ne oldugunu biliyorsundur gastrogan. kimin sözüne yanliş diyorsun bir daha düsün istersen.

gostragon

27.05.08/20:34 #25 Son düzenlenme: 27.05.08/20:38 gostragon
Hadisi Şerif mi onların çoğu sahte
Alıntı yapılan: Sapiens - 27.05.08/08:05
Verecek cami hocası(cami hocasıda ne dmek sayın flzf benid e şaşırttınız)olduğunu biliyorum ama ekseriyetin veremiyceğindende eminim

Yukarıda dediğim gibi Cuma  günün adı değildir cuma namzı hanghi gün kılınırsa o gün cuma olur ve problem kalkar aklı olsa türkiyeli fakihlerin  Cuma eylemini pazar gününe alırlar ve namaza çeşitli bahnelerle gelemeyen milyonalrın bahnesei ortadan kalkar

AYrıca geçen bir daha dikkatimi çekti sultan ahmette en yakın camii Firuaz ağa millet cuma kılıyor  ne saçma sapan iş 1 dakikalık yürümeyle ulaşabilceğin sultan ahmet var ken firuz ağada cuma namazı kılmak nafiledir

sayın TORQ un ikinci sorusu bir garip olmuş bahailik diye bi,r din var demişler onalr müslüman dğeil mi deişler Bahailik kendielrin de deği gibi ayrı bir din dinin banisi islam toplumund açıkma biri ama sonradan kendi dinini kurmakta

Sayın Torq u tebrik ediyroum Soru sorarken kullandığı üslupla alakalı öğrenmemiz

pek çok forumdaşımız bu sorualrı sorsa hakarete uğramış hgissederdi diğerleri

syagıyla eğiliryoum  sayın TORQ bizi mharum etmeyiniz üslubunuzdan

Bazen diyorumki bu sabiens çokmu akıllı Neee Cuma namazı derken bütün namazları kastediyo işte ben buna gülerim.Demek Sultanahmet Firuzağada kılmak nafile desenize ben tamemen munafık oldum.
Müslümanlar haftasonunu bana söylebilirmisin.

moon

Cuma günlerinin ne kadar önemli bir gün oldugu bizim için belli . bence bu konudaki hadisin sahte olacagina inanmiyorum.
"Hiç namaz kılmayan kimse de kâfir olmaz ve tevbesi de kabul olabilir. Bir hadis-i şerifte, (Bir kimse, mani yok iken, üç Cuma namazı kılmazsa, Allahü teâlâ, kalbini mühürler) buyuruldu. Yani, iyilik yapmaz olur, gafil olur. Tevbe eder Cumalara giderse, üstündeki gaflet kalkar. Bu hadis-i şerif, İslamiyet’le idare edilen yerler içindir"
burda yazanlarin dogru olduguna inaniyorum.
Alıntı yapılan: gostragon - 27.05.08/20:34

Bazen diyorumki bu sabiens çokmu akıllı Neee Cuma namazı derken bütün namazları kastediyo işte ben buna gülerim.Demek Sultanahmet Firuzağada kılmak nafile desenize ben tamemen munafık oldum.

mü'min .. iman esaslarini kalp ile tasdik edip dil ile ikrar eden, Allah'ın emir ve yasaklarina uyan, kendini ona teslim etmiş kimsedir.

münafık . iki yüzlü kararsız inanç ile küfür arasinda gidip gelen kişidir. dil ile inandigini ve kelime-i Tevhidi söyledigi halde kalbi ile tasdik etmeyip sekil ve görüntü iitibariyle müslaman olan kişidir.  münafik dünya menfaati için ahiretini terkeden kisidir gizli kafirdir. asla müslüman degildir. toplımda müslüman gözükür ve müslüman muamelesi görür.

artik sen karar ver hangisisin gastrogan . açiklayici olmustur umarim :) din ögretimi hocamin notlarindan :)

gostragon

Biraz araştırma yapsanız  iyi olur.
Özürsüz 3 defa bırakmak namazı seni dinden çıkarır burası doğru.Ha 100 lerce defa namaza gitmeyen var onlar ne olacak o zman onlar dinsiz geziyor die hemen akla 1 soru geliyor değil mi?Artık orasına karışamicam.Ben 4 haftadan beri gidemiyorum.15 saat yolculuk + Cuma namazı sırasında derslerim oluyor ve bu dersler 2 dönem devam edecek yani cuma namazını hiç kılamayacağım.Eee ben dinsiz mi olacam? burada iste araya Özürlü / Özürsüz olayı giriyor.

Fazlada alakası yok ama Cuma namazını kaçıranlar öle namazını kaza edebiliyolarmış

moon

gastrogan farkli birsey söylemiyoruz ki zaten mani yoksa diyor yani özürsüz olursa diye öyle bir sey var :)  evet bende okudum bir yerde öğle namazini kaza edebiliyorlarmiş.

gobilibozo

hiç tanımadığımız< bir köye gittiğimizde o köyün müslüman mı yoksa hıristiyan köyümü olduğunu nasıl anlarız?Oköyde arşa yükselen minareler varsa tesettürlü hanımlar yaşıyorsa,sakallı beyler yaşıyorsa burası müslüman köyüdür,eğer çanlar çalıyorsa anlarızki burası bir hıristiyan köyü...

''Benmim kalbim iman dolu,ben tertemiz yürekli biriyim benim Allahın emirlerini uygulamaddığıma bakmayın''Bu sözleri sıkça duyarız,köyün ayırd edilişi gibi insanında müslüman olup olmadığı giyimi kuşamından,yaptığı eylemlerden(ameller)anlarız,bu eylemlerden biri cuma namazıdır...

Bizim evimizin tam karşısında bir cami var,balkonda otururken ilk defa bir şeyi tefekkür ettim,insanların camide günde 5 vakit toplanmalarını düşündüm,tıpkı kalbin işleyişine benziyor,insanlar toplanıyorlar dağılıyorlar,toplanıyorlar dağılıyorlar,kalb insanın en hayati evidir,cami de islamın en hayati evidir,kardeşliğin huzurun,yardımlaşmanın,dayanışmanın sağlanması için cemaat çok önemlidir,bu vesile ile her kesin birbirinin halinden haberi oluyor,cuma günüde bizim bayramımız,her cuma insanlar toplanıyor dağılıyor,tüm dünyayı düşünün saat farklarını her an insanlar toplanıyor ve dağılıyor bu muhteşem bir şey,Allah bundan mahrum etmesin bizleri...

Şimdi bir sahabe Allah rasulune gelip soruyor:
-YA Rasulallah namaz kılmayan kafirmidir?
-Hayır namaz kılmayan kafir değildir fakat kafirler namaz kılmazlar,der
Buradan anladığımız bizim müslüman olarak ayırd edilebilmemiz için namaz kılmamız gerekli,aksi halde diğerlerinden ayırd edilmemiz güçleşir,cuma da aynı şekilde iman eden bir insan kafir asla olmaz bu hükmüde kimse veremez kafadan,fakat imanı tehlikededir çünkü kaleleri sağlam değildir,kalnin sağlam oluşu farz olan ibadetlerin yerine getirilmesinden geçer... :)