20.07.19/11:25

torq haydi cumaya :)

Başlatan RenaultFerrari, 17.03.06/11:51

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AKHENATON

vay be ..bizdemi gitsek.. :D :D

asya

torq, bu kadar taleple artık başın "secde"ye varır sanırım :D

torq

Merhaba herkese, uzun zamandır ilk kez yazıyorum.
Sayın Sapiens beni buraya yazmaya çağırmış, ama biliyorsunuz ki ben emekli oldum, yerimi gençlere bıraktım.
Artık küçük bir kasabada yaşıyorum, sakal bıraktım, sakalımı okuttum kasabanın imamına, artık öteki dünyayı da düşünüyorum. Sadece cuma değil 5 vakit namaz kılıyorum. Evden camiye camiden eve yaşayıp gidiyorum. Huzur islamdadır demişlerdi de inanmamıştım. Bu güne kadar boşuna tanrıtanımaz olmuşum. :)

Evet tartışma güzel bir yere gelmiş, sorun şu ki, uydurma hadislerle dini tanımlamaya çalışırsanız varacağınız nokta "dinden çıkıyor muyuz?" sorusudur. Oysa din kişinin ve toplumun düzenini sağlamak, otoritenin  birey üzerindeki baskısını netleştirmek amacıyla insanlar tarafından konulmuş kurallar bütünüdür. Siz inansanız da inanmasanız da bunlara uymak zorunda kalırsınız. Her dinin çıktığı şeklinden sonra bozulduğu, egemen güçler tarafından değiştirildiği biliniyor. İslam da bundan kurtulamamış ve tarihsel süreç içinde hadis denilen yönlendirmelerle farklı noktalara gelinmiştir.

Cuma namazı otoritenin o dönemdeki yönlendirmesinin en güzel örneğidir. Devletin yetkilisi aynı zamanda din önderi olarak topluma neyi nasıl yapması gerektiğini, yanlışları ve doğruları anlatır. O söylem aynı zamanda bir çeşit yasa hükmündedir ve uyulması gerekir. Aslında çıkış noktası bir tartışma ortamı yaratarak insanların sorunlarını anlatacağı bir meclis yaratmak olmasına karşın, zamanla bozularak insanları yönlendirme sistemine dönüşmüştür. Aynı meclisler alevilerde çok iyi çalışmakta ve toplumsal sorunların konuşulduğu bir ortam oluşturulmaktadır.

Beni cumaya çağıranlara önerim şu olacak; bir pazar günü kadın erkek toplanıp bir açık hava toplantısı yapalım. İsteyen namaz kılsın, isteyen piknik yapsın, isteyen müzik dinlesin. Belki gelenekselleştirir, "sıfır cuma/pazar toplantıları" adıyla her ayın son cuması ibadet eder gibi kendimizi geliştirme günleri düzenleriz.  :D

deliçocuk

sen gittikten sonra torg belkide egemen güçler bu toplantıları kendi çıkar we menfeatlarini korumak bizleri baskı we kurallar silsilesi altında tutmak için kullanırlar... ozaman  da bizim bu toplantılar önümüzdeki tarihsel gelişim içerisinde gerici bir pozisyon oynamayacağı çok net olan bişey deil ... bunun önüne geçmek gerekir ...( seyhim) :D

gostragon

Alıntı yapılan: AKHENATON - 30.05.08/15:42
sapiens siz çinlimisiniz , niye bozuk Türkçeyle yazıyorsunuz.

Türkçeyi yeni öğreniyor abisi.

Sapiens

sayın asya sizde cumaya

son tango

sayın sapiens,sizi de bekleriz efenim..

asya

cuma'ya ancak "cuma pazarı" olursa gelirim ben sapiens :D

gostragon

o zaman ne duruyon asya . :D

Sapiens

ben imamı olmaıdğım cumaya gitmem (c;