18.07.19/06:48

torq haydi cumaya :)

Başlatan RenaultFerrari, 17.03.06/11:51

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

derya

bugünkü vaazın konusu neydi acaba.

davar çobaný

ya kardaşım, şeherde her işi kolaylamışlar. cuma kılmak bile bir dakikamıymış neymiş. herbişeyi bırakıp gelecem valla buralara.

son tango

gel lan,sen,ben,torq,hep beraber gideriz cumaya..o da olmazsa cumartesiye..

feleðin çemberi

Alıntı yapılan: conan - 22.08.08/17:45
ben cumaya gittim sadece farzını kıldım hocayla benim işyeri camiye 1 dakka
Hocanın vazını dinlemedim
Zaten gerekte yok

cuma namazının farz olmasının şartları bu mudur?

bilen bir inanan cevap verirse sevinirim. yoksa inanmayan ama bilen olarak yazacağım...

gobilibozo

sormak istediğin soruyu açarmısın feleğin çemberi,?Anlıyamadım,yardımcı olabilirim :)

feleðin çemberi

29.08.08/00:59 #95 Son düzenlenme: 29.08.08/01:03 feleðin çemberi
gobilibozo, öncelikle tavrını için teşekkür etmeliyim. başka bir konuda bazen sertliğe varan bir tartışma yapıyor olmamıza rağmen, bu konuda bilgilerini esirgemiyorsun.

sorumu şu şekilde açayım;

conan, genelde din konularında yazıyor. yazılarında aşırı dindar ve islamiyeti iyi bildiği gibi bir davranış içerisinde. hatta dindar olmayanlara hakaret etme ve küçümseme hakkını kendinde görüyor. cuma namazına bakışı başta olmak üzere, bazı davranışlarının onun gerçek anlamda samimi bir müslüman olmadığı izlenimini verdi bana. buna rağmen forumda samimi inananları kışkırtmak gibi davranışları da zaman zaman dikkatimi çekti. özellikle bu üyelerin conan'ı iyi tanımaları açısından, onun cuma namazına bakışındaki sakatlığı bilmelerine dikkat çekmek amacıyla bu soruyu ortaya attım gobilibozo...

cuma günü ve namazının, -din konusunda alim veya otorite olmasına gerek yok- samimi bir inanan açısından önemi nedir ve nasıl kılınmalıdır?

bütün cuma gününü sanal alemde geyik yapıp, kışkırtmalar yaparak geçiren bir insanın din konusunda söyledikleri ne kadar ciddiye alınmalıdır?

bu da yetmezmiş gibi, cuma namazı saati için yaptığı açıklamanın ne anlama geldiğini açıklarsan öğrenmiş oluruz gobilibozo...

ne tesadüftür, bugün yine cuma...

conan

Cuma namasında hocanın vaazı dinleme zorunluğu yoktur.2 rekat farzını kısan yeterli. Namazların farzlarını kılsan yeterli. Ayrıca Bayram namazınıda kılmasan olur. Teravih namazına gelelim Kaç rekat 22 rekat yanliş 7 rekattır.