21.07.19/17:17

İdeal Toplum..

Başlatan Ruler of the Ruins, 03.04.06/16:02

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ruler of the Ruins

İdeal toplumu yaratmak imkanlımı yoksa sistemler ve olası rejim düşünceleri toplumun tümünü memnun edebilecek tutarlılıkta degilmi ve olamaz mı?
İdeal toplum olmanın koşulları nedir?
Hak, hukuk, eşitlik, adalet gibi şeyler toplumu ayakta tutan bireylerin hepsini memnun edebilecek düzeye getirilebilinir mi?

Çoğunlugun memnuniyeti referans alınabilinir mi yoksa bireyler mi bu noktada önemlidir?

deniz

ideal toplumun ne olduğunu bi kere anlamak lazım.

ideal toplumdan beklenitler nelerdir.

mesela toplum ideal olablir ama bireylerin yaşamları ideal olmayabilir. tam tersi de olabilir.

önce bunu konuşmak lazım ??

Ruler of the Ruins

Tanım kişiden kişiye değişecek olsada genel olarak, adalet, eşitlik ve memnuniyetin toplum tarafından içselleştirildigi ve bireylerini mutlu kılabilen toplum diyebiliriz bence..

ilk şurdan başlayabiliriz, ideal toplum halkın çogunlugunun memnuniyetine dayanan toplum mudur yoksa bireylerin herbirinin memnuniyetinin saglanmasımı lazım gelir..

Benim fikrime gelince, çogunluga hitap edecek adalet ve eşitlik gibi duygular toplum olmanın ahlakına ve felsefesine aykırıdır çünkü toplum bireyler için vardır her nekadar bireylerin özgürlüklerinden fedakarlıklar yapması gereksede, esas olan bireydir ve çogunlugu toplama anlayışı çogunlugun memnuniyetini saglamaktan ziyade gücü elde etme olarak görülebilinir iktidardakilerce.
Tabiki her bireyi teker teker memnun edemeyebiliriz ama çogunluktan ziyade herkezi memnun etme çabasının limitini alırsak sonuç ideal topluma yakınsayabilir :D

deniz

AlıntıTanım kişiden kişiye değişecek olsada genel olarak, adalet, eşitlik ve memnuniyetin toplum tarafından içselleştirildigi ve bireylerini mutlu kılabilen toplum diyebiliriz bence..

bence burada dur bi önce..

organize olmuş toplumlarda hukuk ve yasalarla adalet temini peşisıra bazı yan etkiler gösterebiliyor.

en çok intiharlar çok gelişmiş toplumlarda görülür. bu da aslında bize bir fikir vermeli. şu soruyu soralım;

ideal uygarlık ideal toplum mudur ?

Ruler of the Ruins

Tabiki adalet ve eşitlik mutluluk saglama konusunda etkili olabilsede ön şart degil..
Her bireye yayılmış memnuniyet olanaksızdır ve kazananın ve kaybedenin olmasımı lazım toplumda senin görüşüne göre..yada yaşama şevki verecek kadar bir kaos halimi olmalı sence..

deniz

ben japonyaya ve bir kaç avrupa ülkesine gittim.

özellikle japonya da acaip bir düzne var. trenler filan dakka şaşmaz. herşey yerli yerinde ve hayatta hiç bir açık yok.

suç açısından da adamları görünce neden polis var diyesin geliyor..

ama ordan gelip de havalanında yurdumun güneş altında parıl parıl parlayan toprakları üzerindeki keşmekeşi görünce insan çok mutlu oluyor.

sanırım kaos insan doğasının aradığı bir şey  ;)

Ruler of the Ruins

kurallar ve kanunlar sınırlayıcılıgı ile bu kaosu yaratıyor aslında biraz, yani kural olmayan oyuna oyun diyemeyiz :)
ama sadece kurallarlada oyun yaratılmaz..
herkezin kazanacagı enazından kaybedenin olmayacagı bir oyun olanaksızmıki hayattada ideal toplum olanaksız olsun..

adnan

tek düze bir hayat çekilmez gibi geliyor bana
her şey düzenli her şey rutin işliyor olması sıkıcı..
bunlar ideal toplumu belirlemez gibi geliyor bana.
ben ce üretken ve ilim de ilerlemiş bir millet ideal toplumu oluşturur..
işte o zaman kavga edecek uyuşamayacak hiç bir şey kalmaz.
kültür her şeyi halleder..

Ruler of the Ruins

Uyuşmak önemli birşey ama toplumun amacını düşünürsek saglaması gereken en önemli 2 şey bence memnuniyet ve refah..
Yani ilimde ileri olmak dolaylı bir etki yapar bence..Yani devletin bütünlügü açısından veya halkın zenginligi ve konforu açısından ilimde ilerlemiş olmak önemli ama bu mutluluk ve adalet saglamaz..

NCCdenbirdost

Toplum yapısını bir tek noktaya yani refaha ve mutluluğa doygun hale getirmenin imkansız olduğuna inanıyorum.Bir eviniz vardır,araba istersiniz ; ikisi de vardır,yazlığımız olsun,sağlık mutluluk derken hak,hukuk,eşitlik gibi kavramlar hangi bireyde olursa olsun çürüyecektir.Bunu engellemenin bana göre tek yolu sert otoriter bir ceza hukuku anlayışıdır.Böylece bireylerin toplum hayatındaki eşitlikleri sağlanabilir.