21.07.19/17:19

İdeal Toplum..

Başlatan Ruler of the Ruins, 03.04.06/16:02

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ruler of the Ruins

Ceza kanununun sert olması özgürlükleride öldürür bir ölçüde, bence refah düzeyi yüksek olursa ve egitimle ilgili sorunlar çözülür ve insanları bilinçlendirecek, birliktelik saglayacak bir sisteme geçilirse suç oranı zaten düşer.
Bugunki mülkiyet anlayışı ve rekabetin hayatın her kesiminde bu kadar yogun olması bence doyumsuzlugun ve sonrasında gelen mutsuzlugun ana kaynagı bu konuda da küba örnek alınabilir,
Fırsat eşitligi önemli bir kavram bence, bunun saglanabilmeside liberal bir sistemde hele şirketler gitgide güçlenerek tekelleşiyorsa ve devlet eşit haklar sunamıyorsa çok zor, çünkü fırsat eşitliginin olmadıgı bir durumda sadece zenginler daha fazla şey elde eder, halkın geneli sefilken..

NCCdenbirdost

Eğer ceza kanunları insanların haklarını silah yoluyla aramasını teşvik ediyorsa buna özgürlük demektense kozlarını paylaşmak demek lazım.En eğitimli insan bile doğansından gelen sertliği ve öldürme isteğini kullanmak isteyecektir.Bunu engellemenin en güzel yolu da cezaların sertliği olmalıdır.

Ruler of the Ruins

Elbette iyi bir ceza kanunu olmalı fakat suçların büyük çogunlugu içgüdülerin baskın gelmesinden çok zorunluluklardan ve çevre şartlarından dolayı işleniyor. Cezaların sertligi diyelim, mesela ftipi ceza evi tam bir rezalettir, işkenceden farklı bişi degildir, bunun olması caniliktir ve ceza kavramının aslında dayanması gereken suçluyu rehabilite etme anlayıışıyla tamamen alakasızdır..
Sonuçta suçlu olmak dogaldır, sen yada bende suçlu duruma düşebiliriz ama haketmedigimiz bir cezayı sindiremeyiz.. Bu yüzden adillik caydırıcılıktan daha önemlidir..

NCCdenbirdost

İlla ki çevresel etmenler olucaktır,ama bir suçluya suçlu olduğunu göstermek için ceza evleri yapılmış.Rehabilite edilicek suçlar hafif içerikli olur : hırsızlık vb.. Kasten adam öldürme gibi bir suçun bana göre cezası ölüm olmalı.Hiç yoktan katilin hayatı,kaybedilen bireyin hayatına karşılık alınarak diğer ailelere böyle tiplere karşı göz açtırılmayacağına dair güvence verilmeli.Bence adalet budur.

RenaultFerrari

ideal toplum iman sahibi avam ve iman sahibi aydınla elde edilebilir

Ruler of the Ruins

05.04.06/11:33 #15 Son düzenlenme: 05.04.06/11:40 Ruler of the Ruins
Medeniyet insanları güdülerinden ve hayvani doğasından arındırır, bu sırf cezalandırmaların olmasından degildir, toplumda yaşamanın şartıdır. Dolayısıyla insanlar büyük oranla arınırlar bu tehlikeli güdülerinden yada bunları maskelerler.

Mesela en adi suçları düşünelim, küçük kızlara tecavüz eden bir suçlu, ilk bakışta bu adam adi ve her cezayı hakeden bir adam gibi görünsede, incelendiginde yetiştirilişinde yanlışlar vardır yada büyük travmalar geçirmiştir, dolayısıyla bu adamın suçuda toplum temellidir. Kasten adam öldürme gibi adi suçları düşünürsek bu suçun kaynagıda rekabet duygusu ve kar zarar ilişkileriyle alakalıdır yani kimse zevk için böyle bişi yapmaz, yapıyorsada buda toplum temellidir ve bu adam rehabilite edilmelidir. Herneyse bu rekabet duygusu insanların toplumda maskeledigi ahlak dışı yada kötü görülebilecek, kıskançlık bencillik yada agresiflik benzeri özelliklerinin meşrulaşmasını saglar. Bu yüzden suçların insan dogasından kaynaklandıgı tam olarak dogru degil. Çünkü medeniyet ve medeniyetin oluşturdugu vicdan, ahlak ve verilen egitim zaten bu içgüdülerin zarar verme potansiyellerini azaltır.
Elbette insan dogasından tam olarak arınamaz ama bu doga yüzünden oluşan suçlar daki yanlış medeniyetin yanlış ve eksik işlemesindendir, bireylerden degil.
Yani ceza kanunun eksiksiz ve caydırıcı olması suçların engellenebilmesi için yeterli degildir, çünkü insanlar elbette kanunların eksiklerini bulup buna göre suçlar işleyebilir. Önemli olan sorunu kökten çözmek ve dedigim gibi insanları birarada tutan sistemin mükemmeleştirilmesidir. Rekabet ortamının yogun olması ve özel mülkiyet kavramı ise bence bu mükemmelleştirmeyi engeller. Adalet, eşitlik ve bireyleri bilinçlendirici bir egitim ve benzeri şeyler toplumun idealleşmesi açısından en önemli şeylerdir. Yoksa mükemmel bir ceza sisteminin olabilecegine zaten inanmıyorum ki bu olsada adaletin saglanması açısından yeterli degildir bence çünkü suçlularında hakları vardır..
mesela avustralya yerlilerini düşünürsek, onlara nekadar medeniyetten uzak gözüylede baksak, incelendiginde onlarda suç kavramından yada benzer şeylerden bahsedemeyiz, bu insanlar niye dogalarından kaynaklandıgı için suçlar işlemiyor sizce?
bir çift yürek diye bir kitap vardı okuduysanız onların medeni davranışları bizimki gibi şeklen degil özdendir..
cevabı ben vereyim onlarda özel mülkiyet kavramı yok rekabette minumum düzeyde ve onlar birlikte yaşamanın şartlarına uymaları gerektigini biliyor.Olay bu kadar basit.. Bir diger önemli kavramda cinselligi ve benzer şeyleri tahakküm altına alan dolayısıyla insanların bu engellemelerden ötürü aç kalmasını saglayan bir düzenleri yok..

NCCdenbirdost

Suç işlendiği andan itibaren bireysel olmaktan çıkıp kamuya karşı yapılmış kabul edilir ve buna göre gerekli cezalar verilir.Her suçlunun küçüklüğüne inip onun ne travma geçirdiğine bakmak Polyannacılık olucaktır;Ruler'ın bir yerde sözlerine hak veriyorum daha insancıl bir kültürel hayat belki bir nebze olsun çocuk yaşta işlenmeye başlıyacak olan suçları engelleyebilir.Ama ideal zamanına göre ideal bir anayasal düzeni,kanunlar gözetiminde toplumu her türlü tehditten korumak için gerekirse idam cezasına bile yer verilmelidir.Seri katil ve tecavüzcüler,teröristler,kasten adam öldürenlere karşı her ne kadar iyi niyetli olursak olalım yaptıkları yanlarına kar kalıcaktır.Bunların önlenmesinin ya da minimuma indirgenmesnin en iyi yolu sert ceza hukuku..Rahşan kanunları nedeniyle dışarıda yürürken ne derece rahat olduğumuzu düşünün siz karar verin.

Ruler of the Ruins

Pollyannacılık yapmadım sadece nacizane bir kökten çözüm önerisi sundum. Her suçlunun küçüklügüne inelim demiyorum, bu yanlışlıkları olabildigince minumuma indirelim diyorum. Bu bir ütopya gibi görünsede çok uzun bir zamana yayılarak gerçekleştirilmesi teoride mümkün. Tabi bunların sonunda genede kanunların mükemmeleştirilmesi önemlidir ama bahsettigim eforların harcanması durumunda anayasa ve kanunların önemide önemli ölçüde azalır ki bu iyi birşey ideal topluma yakınlaşma açısından..

ZeRDuShT

kimse kimseye benzemez, o yüzden de ideal bir toplum düzeni olamaz..

Ruler of the Ruins

Aksine insanlar birbirine benzer, insanları gerçek anlamda ayıran çevresel faktörlerin ve deneyimlerinin üzerindeki etkisidir, zaten ideal toplumun amacı memnuniyeti saglamak olduguna göre bu deneyimlerin ve çevresel faktörlerin insanları pozitif bir şekilde etkilemesinin neticesinde ideal toplum düzeni ortaya çıkabilir.. Ama bu uzun bir yoldur herşey mükemmelleştirilse bile insanların olumsuz yönlerinin törpülenmesi için bir kaç nesil bunun gitmesi lazım..