17.08.19/17:05

tek eşlilik

Başlatan son tango, 05.04.06/18:13

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

son tango

bilim ; tek eşlilik insanoğluna ait değildir diyor.biz insanoğlu;hayır,biz tek eşliyiz diyoruz...

gerçekten zamanla en güzel birliktelikler bile yıpranıp eskiyor,eski buluşmaların,öpüşmelerin,gezmelerin hatta sevişmelerin bile anlamı hiç kalmıyor...diğer yanda ise devamlı yeni ilişkiler,yeni insanlar,yeni heyecanlar,fakat,körelen duygular,ilişkiler arası yalnızlıklar,güven eksiklikleri...hangisi daha uygun?
ömür boyu ayni bedenle mi? yoksa değişik yataklar,farklı zevkler mi?

Ruler of the Ruins

Aldatmak eşten başka bir karşı cinsle "birlikte olmak" olabilecegi gibi "birlikte olmamakta" olabilir..
Dolayısıyla aldatılmak iyi olmadıgı gibi aldatmak ta iyi degildir.İnsan dürüst oldugu sürece utanılacak birşey yoktur.

denge

Alıntıömür boyu ayni bedenle mi? yoksa değişik yataklar,farklı zevkler mi?

Olayın bunlarla bir alakası yok arda.

Başlıca cinsel organ beyindir diye düşünüyorum ben.

Ayrıca eşler arasında cinsel ilşikide zevksizlik, bıkkınlık gibi problemler varsa, bence irdelenmesi gereken "cinsellik" değil, sadece "ilişki"dir.

deniz

tek eşliliğe inanmıyorum. bu katoliklikle birlikte ortaya çıkmış suni bir şey.

elbet birbirini seven veya birarada yaşayan insanların arasında bir hukuk olabilir ama erkek açısından birden çok kadınla ilgilnemek doğal. ayrıca bunu illa cinsellikle sınırlandırmakta yanlış.

cinsellik olmadan da karşı cinsler bir ilişki içinde olabilirler.

torq

Doğada tek eşli olan hayvanlar olduğu gibi çok eşli olanlar da bulunuyor. Yani bu durum değişkenlik gösterdiğine göre insanlaşma sürecinde tek eşli ya da çok eşli oluşumuzu da kendimiz belirliyor olabiliriz.
Evlilik üreme içgüdüsünün sosyal ve toplumsal dışavurumu olarak tanımlanırsa, erkek ve kadın açısından farklı sonuçlar doğurduğunu da kabul etmek gerekir. Erkek sürekli olarak başka kadınlarla birlikte olmak üzere bir çeşit avcı olarak programlanmış olduğundan yaşamı süresince kadınların tümünü potansiyel birer av olarak algılar. Bu nedenle evilik ve tek eşlilik erkek için bir çeşit sıkıntı kaynağına daha çabuk dönüşür. Özellikle  libidosu yüksek olan erkeklerde bu sıkıntının üst düzeye yükseldiğini düşünüyorum.
Kadın açısından ise güvenli bir ortamda çocuklarını büyütme esas olduğundan evliliğin olumsuz etkileri erkekteki kadar işkence görünümü oluşturmayabilir. Bu durumda tek eşliliğin kadın ve erkek üzerindeki etkilerini de ayırmak gerekebilir.
Öte yandan çocuğun sağlıklı bir ortamda yetişmesi, gerekli ilgi ve sevgiden yararlanması için oluşturulan çekirdek aile, tek eşliliği zorunlu bir kavram olarak dayatmıştır diyebiliriz.

son tango

Ayrıca eşler arasında cinsel ilşikide zevksizlik, bıkkınlık gibi problemler varsa, bence irdelenmesi gereken "cinsellik" değil, sadece "ilişki"dir

denge,bende zaten ilişkiden bahsetmiştim,cinsellikten değil.bu sonuç sadece...anlatmak istediğim yukarıda da bahsettiğim gibi eskiyen ilişkiler...yoksa eskimeyen ilişkiler var mı? :)

fikir

16.06.08/02:50 #6 Son düzenlenme: 16.06.08/09:20 fikir
"Eş" olmayı sadece birlikte yaşam olarak algılamak bana aldatıcı ve sadece görüntüsel bir davranış olarak geliyor. Eş olabilmek sadece birliktelik olmamalı. Gerçek anlamda eş beyinde olur ve insan açısından orada bulunduğu sürece tektir. Aynı insan bu kişiyi beyninde tutarken başka insanla evli olabilir, beraber yaşayabilir, cinsel ilşkiye girebilir. Bu davranışlar gerçek anlamda "eş" olma özelliklerini ortadan kaldırmaz. Sadece "eş" dışındaki çok farklı ihtiyaçların karşılandığı ilişkiler olabilir diye düşünüyorum.

Mantık ve Duygu burada yine karşı karşıya geldiler. :)

güneþinkýzý

Alıntı yapılan: torq - 05.04.06/23:13
Doğada tek eşli olan hayvanlar olduğu gibi çok eşli olanlar da bulunuyor. Yani bu durum değişkenlik gösterdiğine göre insanlaşma sürecinde tek eşli ya da çok eşli oluşumuzu da kendimiz belirliyor olabiliriz.
Evlilik üreme içgüdüsünün sosyal ve toplumsal dışavurumu olarak tanımlanırsa, erkek ve kadın açısından farklı sonuçlar doğurduğunu da kabul etmek gerekir. Erkek sürekli olarak başka kadınlarla birlikte olmak üzere bir çeşit avcı olarak programlanmış olduğundan yaşamı süresince kadınların tümünü potansiyel birer av olarak algılar. Bu nedenle evilik ve tek eşlilik erkek için bir çeşit sıkıntı kaynağına daha çabuk dönüşür. Özellikle  libidosu yüksek olan erkeklerde bu sıkıntının üst düzeye yükseldiğini düşünüyorum.
Kadın açısından ise güvenli bir ortamda çocuklarını büyütme esas olduğundan evliliğin olumsuz etkileri erkekteki kadar işkence görünümü oluşturmayabilir. Bu durumda tek eşliliğin kadın ve erkek üzerindeki etkilerini de ayırmak gerekebilir.
Öte yandan çocuğun sağlıklı bir ortamda yetişmesi, gerekli ilgi ve sevgiden yararlanması için oluşturulan çekirdek aile, tek eşliliği zorunlu bir kavram olarak dayatmıştır diyebiliriz.

Kaskatı bir buz kütlesi balyozlanmış!

blackcat

Aldatmak insanoğlunun kendini düşürebileceği en son basamak
sadık kalmak ise bu merdivenin en üst basamağı .

NOHUT

demek koyunlar kedilerden üstünmüş.

nisan

Tek eslilik insanin dogasina aykiri.. Ama bu demek degildir ki baska bedenler vs.olmali..
Bir es secmisseniz kendinize, yillarin icinde o es'e duydugunuz ask, sevgi vs. form degistirebilir. Mesela 60 yil evli kalmis bir cift hala el ele tutsabiliyorsa herseye ragmen, orada formunu degistirmis birseyler vardir.Iki iyi dost, arkadas vs. gibi..

harunserdar_nr

31.07.08/22:48 #11 Son düzenlenme: 31.07.08/22:51 harunserdar_nr
Bende bi türlü çözemedim şu insan doğasını?
Neyse içimden bir ses fazla kurcalamamam gerektiğini söylüyor :P
Birde şimdi doğa kanunlarını çiğnemeyelim değil mi :)
Tek eşlilik konusunda da tek eşlilik gibisi yok.Tabi eğer sağlıklı bir gelecek istiyorsak.