17.08.19/17:03

İnsanın Dört Zindanı

Başlatan denge, 07.04.06/21:36

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ruler of the Ruins

O zaman kişisel gelişim kendini pazarlamak, yenilmek için daha mı elverişli yapar bizi.

denge

08.04.06/01:03 #11 Son düzenlenme: 09.04.06/01:45 denge
Hayır, bu çok büyük haksızlık olur bence. Eflatun'un "kendini bil" davetine icabettir aslında.  Kişisel gelişimle önce evren içindeki genel anlamda insanı, daha sonra birey olarak bu tür içinde bizi biz yapan farklılıklarımızı tanımamız, cevherlerimizi ortaya çıkarıp, köşelerimizi törpülemek için bir yoldur. Eğer bunu başarabilirsek niteliğimiz artar, niteliğimiz artarsa izleyenimiz artar,belki alıcımız artar, bir sakıncası olur mu sence?

Ruler of the Ruins

Denge sen bunun bir sonuç oldugunu düşünüyorsun, bence ise bu amaç, gerçi genede sakıncası yok..

son tango

bu ali şeriati mi adı  neyse,fen bilimlerini neden atlamış acaba? insanın en büyük gelşimi müspet bilimlerle sağlanır.sen,matematik,fizik,kimya falan okuma,sonra da geliş..hadi be !!!

denge

Alıntıinsanın en büyük gelşimi müspet bilimlerle sağlanır.sen,matematik,fizik,kimya falan okuma,sonra da geliş..hadi be !!!

Bunlar reddedilmiyorki arda, sen böyle bir yargıya nasıl ulaştın? Anlatılmak istenen zaten gelişim için ayak bağlarımızdan kurtulmak zorunda olduğumuz.

adnan

cumhuriyetten önce medreselerde islam ilmi yanında nüspet tüm ilim egitimi verilirdi
medreseden yetişmiş tüm alimler nüspet ilimi bilirdi
matematik,fen,kimya,fizik,vs vs..

son tango

başlıktaki 4 maddeyi okudum denge.şunları yazmışsın;
1_genler
2_tarih
3_coğrafya
4_toplumsal özellikler...

denge

Bu sayılanlar sizin zindanınızdır diyor işte, takılmayın diye salık veriyor. Ben hala senin ne anladığını anlamaya çalışıyorum doğrusu...

son tango

anlatayım denge, adam gelişimin için yukarıdaki 4 madde gereklidir diyor.bende adamın dedikleri eksik diyorum...bu kadar mı anlatamadım acaba?

torq

Denge bu başlığı açtıktan sonra Ali Şeriati hakkında biraz bilgi edindim ve çok ilginç bir kişilikle karşılaştım. Aslında adını İran İslam Devrimi sırasında duyduğumu ve Humeyni gibi Fransa'da sürgünde yaşadığını anımsadım ancak düşünceleri ve söylemlerini ayrıntılarıyla inceleyince, sıradışı bir insanla karşı karşıya olduğumuzu anladım.
Ali Şeriait doğu felsefesiyle büyüyüp batıda yaşamak zorunda kalmış, batı insanının dünyaya bakışını kendi bakışıyla birleştirerek bir çeşit sentez oluşturmuş, islamı dinsel dogmalarından kurtarmaya çalışmış ve bir çeşit devrimci ruh ile yeniden dirilmesi mücadelesi vermiş bir düşünür. Din dinin düşmanıdır adlı eserinden alıntılarda "tarih boyunca her zaman din ile din çarpışmıştır, yoksa hiçbir zaman bugün anladığımız anlamıyla din ile dinsizlik savaşı görülmemiştir." şeklinde sözü beni çok düşündürdü. Bu konuda ali şeriati hakkında  dengeden bir başka başlık açmasını rica edip konumuza dönersek;
Şeriatinin yukarıdaki 4 unsurunu irdelediğimzde kişiliğimizi oluşturan ve Ferud tarafından süperego olarak adlandırılan kavramları buluruz. Bunlar bizi biz yapan ya da karakter denilen oluşumu belirleyen önemli etkenler aslında ancak bunlara eklenecek çok fazla etken de bulunur kuşkusuz.
Burada en çok tartışılması gereken konu, kendi kişisel gelişimimizin neye yarayacağı ve bundan nasıl bir yarar sağlanacağı sorusudur. Yani aslında kişisel gelişim sadece bizim daha çok "insan"a benzememiz, toplumun genel yanlışlarından kurtulmamız anlamına gelse de, sürü psikolojisiyle hareket eden kitleler karşısında bir anarşist ya da ucubeye dönüşme tehlikesi bulunuyor. Asıl sorun bunu nasıl aşacağımız bence. Bu forumda yazanların çoğunun da farklı olmadığını, bir çeşit yalnızlık sıkıntısı çeken, anlaşılamadığını düşünen kişilerden oluştuğunu sanıyorum.