24.08.19/08:42

İnsanın Dört Zindanı

Başlatan denge, 07.04.06/21:36

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

neo

kendini tanı, özgür bilincini oluştur, seçim gücünü kullan.

sözün özü aslında...bunu yapmak için beyindeki kelepçeleri kaldırmalıyız

dares

Alıntı yapılan: karahan - 16.06.07/17:05
Ali Şeriati herkesin mutlak okuması, araştırıp incelemesi gereken çok büyük bir insan.
www.aliseriati.com

aynen  katılıyorum   okuduğum  kitapları  çok   güzel idi...

fikir

31.07.08/08:54 #32 Son düzenlenme: 31.07.08/11:26 fikir
Doğan, yaşayan ve ölen canlıların yaşamını sürdürdükleri dünya genel manada her birisi için zındandır.

Taş, altında duran toprağın eriyebileceğini düşünürse zındanda yaşar. Fakat, toprağın üstünde olduğunu, altından kaysa bile yuvarlanarak başka bir noktada yine yaslanacak bir toprağı olacağını düşünürse, yaşam güzeldir.

Ona keza, ağaç kıyısında durduğu dereye sel gelince, köklerinden sürüklenip gidebileceğini düşünürse, yaşamı zındandır. Ama, akan o derenin sürekli kendini beslediğini, sel gelip onu götürsede, sele kapılmış  dallarının ve köklerinin selin hızını yavaşlatacağını ve başka ağaçların sele kapılmasını önleyeceğini düşünürse yaşam güzeldir.

Bir varlığın yanında onu etkileyebilen bir varlık daha varsa, tam özgürlük söz konusu değildir. Bu anlamda yaşam zındandır. Bir varlığını yaşamı başka bir varlık tarafından paylaşılabiliyorsa, hayat güzeldir.

gobilibozo

31.07.08/11:15 #33 Son düzenlenme: 31.07.08/11:18 gobilibozo
Küçücük kitaba tüm hayatın özünü nasıl da güzel aktarmış,okumaya hiç doyamadığım birkaç kitaptan biridir,içe dönmeyi,bizi kuşatan fakat farkına varmadığımız zindanların keşfini ve onlardan kurtuluş yollarını görmeyi sağlayan çok nadide bir eser,herkese tavsiye ederim okunmasını...Ali Şeriati'nin bu kitabı, gençlere verdiği bir konferansın metninden ibarettir,her okuduğumda ah bende,o dönemde yaşayıp'ta o konferansta olsaydım ve kafama takılanları bizzat kendisine sorsaydım diye içimden geçiririm...