16.07.19/22:24

Tasavvuf

Başlatan adnan, 27.04.06/12:43

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

anka

Alıntı yapılan: tunayx - 04.06.07/18:36
UGraSHAMAN'ın gönderdiği makalede:   

"Özet olarak tasavvuf, yukarıda açıkladığımız şeydir. Onu 'hayattan kopuk' ve 'duygusal' bir yol olarak yukarıda tanımlarken onun şirke düşmüş bir 'ayrı' din olduğu gerçeğini yadsımıyoruz"     

deniliyor. Yani düşünerek tanrının bilincine varmak şirk? O halde Mevlana, Yunus Emre ve bu gibi sitelerdeki insanlar müşrik?

Bu deniz'in gönderdiği makalede var.

signori

tasavvuf:
halkın içinde hakla beraber olmaktır.
şah-ı nakşibend(k.s)

conquer

imani meseleler ekmek su gibi belki müslüman için olmazsa olmazdır. tasavvuf ise meyva tatlı dini şekerlemeleridir.olmasa da olur ama yorum açısından çok geniş ve hakiiki bir yaklaşım. :ph34r:

anka

23.08.07/10:38 #43 Son düzenlenme: 23.08.07/10:47 anka
Tasavvufun aslı Hz.Muhammed'in zühd yoludur.
İlk Sufiler diye öne sürülen Hasan-ı Basri ve Ebu Zerr in hatta Hz.Ebubekr’in temel karakterleri zühd ve takvada ileriliktir.

Gerçekten de zühd nebevi bir tavır, hak bir yoldur. O olmadan hakikaten de kemal yakalanamayacaktır. Sufi ve tasavvuf kavramları ancak Hicri ikinci asırda ortaya çıkmıştır fakat bunlar zühd ve takva üzere olup, hiçbir zaman mistik bir havaya bürünmemişlerdi. Ya da keşif veya ilhamlar yolu ile Kuranın deruni manalarına ulaşma makamlar geçip Rabb-il alemine varma gibi bir iddiaları da yoktu...

İlk Sufi mutasavvıflar arasında zikredilen Hasan Basri gibilerinin fikirleri hiç tartışmalara sebeb olmamış bilakis bir çok meselede dahi kaynak olmuştur ki Mutasavvıfların zahirde kaldıklarını iddia ettikleri fukaha bile Hasan Basrinin sözlerinde tereddüt etmemişler ve hatta tefsir ilminin hüccetlerinden İbn Cerir Et Taberi tefsirinde Ondan bir çok alıntı yapmıştır. Bununla beraber Muhiddin Arabi ve görüşleri hep tartışılmış ve kimi fakihlerce Şeyh-i Ekber namına nisbeten şeyh-i ekfer denilmiştir

SWORDFÝSH

Uzayı tanı, uzayı bil!.

Uzaydır, Rahim; uzaydır Halîm; uzaydır Kerîm, uzaydır Azîm!.

Yansıdı aynaya, uzay koydu, adını; yarattı mahlûkatı, “adı”yla ayrı koydu varlığını…

Gel dostum, urûc eyle… Yaşamını mi’râc eyle…

Salât eyle, selâm eyle; salât ile rahmet eyle!.

Gayzer oldu Celâliyle, pınar oldu Cemâliyle; okyanustan Kemâliyle, ilmi irfân saçtı bize!.

Değerlendirmezsek bu nimeti; aldığımız bu nefesi; dünyamızın tüm ziyneti, yarın hepten vebal bize!.

Gelin canlar, “cân” olalım… Hak’ta, hâk olalım!. Varlığımızı uzaya salıp; deryada bir dalga olalım!.

Sevelim, sevilelim; sevindirip, bölüşelim; yaşam O’nun içindir, her dem O’nunla seyredelim!.

Kin tutma, ardından konuşma; hakkın olmayana el uzatma; yaban gözle bakıp ta, özünün-uzayın gazâbını alma!.

Beden sanma boyutunu; gökte sanma konutunu; “sen” mekânsız varlıksın, çıkar artık, poturunu!

Rasûl gelmiş uzayından; haber verir Yâr’ından; dersin, bana dünya gerek, neyleyeyim ben o Yâr’ı …

Bak dostum, bunca sözün kısası…

Hep, gönüller BİR olası…

Uzay bağı, HAK bahçesi!…

Erenleri, gül goncası!.

Sanma uzay gayrıdır!… Hak ayrıdır, Uzay gayrıdır!… Sen seni bilmezsen, HAK, zannında ayrıdır!.

Bil ki sözün amacı…

TEK’liği bilmeyen; RASÛL’e kulak vermeyen; Kur’ân'a yönelmeyen, “uzay” nedir bilesi değil!.

adnan

« Son Düzenleme: Bugün 08:18 Gönderen: anka 

bu konudaki ilk mesajımın altına bakın ve ne düzenlemesi anlayamadım
neyi düzenlediniz
hangi hakla yazdıgım yazılara müdahale edilir
ne yapmaya çalışıyorsunuz
bu şekilde olmaz...

anka

Alıntı yapılan: adnan - 23.08.07/16:51

« Son Düzenleme: Bugün 08:18 Gönderen: anka 

bu konudaki ilk mesajımın altına bakın ve ne düzenlemesi anlayamadım
neyi düzenlediniz
hangi hakla yazdıgım yazılara müdahale edilir
ne yapmaya çalışıyorsunuz
bu şekilde olmaz...

Adnan abi, tasavvuf'un t sini küçük harf yazmışsın onu büyük harf yaptım sadece. :-\

Ne bu şiddet bu celal?  :(

sina

anka allah sana hayırlı omurler versın ınanılmaz guldum bu gergınlık ıcınde : )

adnan

iyide ayıbımı niye yüzüme vuruyosun ki .. :utanan:
ilk okul mezunundan bu kadar

değişikligi anlamadım
bide silinen konunun  üzerine bunu görünce ..özr..

son mesajları sillermisin ayıbım daha fazla ortada kalmasın..

anka

Ayıbın yok Adnan abi, ne demek estafurullah..İleride ben de bir ayıb ederim nasıl olsa şimdiden ödeşelim :-)