16.07.19/22:23

resimlerinde duyguları var

Başlatan ancelina, 15.06.06/15:42

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ancelina

arkadşlar sizce bu resim ne diyo duygularını anlaya bilirmisiniz  paylaşmanızı iştiyorum benimle
;D

adnan

berbere gidecek cebindeki parayı hesaplıyor... ;D ;D ;D

bu espirili yanı... :)

tam yorumlamaya çalışırken senin bilğini fark ettim
bence bize şunu anlat
bu detayları nasıl tonlayarak veriyorlar
saçlardaki detay çok ilğinç
yüz hatları ne kadar net
resim olması dışında yüzde ifade vermesi işin zor yanı sanırım..

ancelina

:) adnan abim güzel bi soru sordun bak resimde duyguyu vermek modele ve resema kalmıştır eger resam modelindeki o duguyu görüpte onu verme işi resamdaki duyguya kalmış modelde ifadeleri vermek aslında kolaydır sadece o yüzü görneiz lazım resimde belli başlı ölçüler vardır bunlar genelde yüzle boyun arası boyunla çene arası gözle kaş arası gibi detaylar vardır bunları yerine oturtursanız modelinizde şekil amaya başalar.
Ayrıca saçları sormuşşun abi bunu resimdede gördüğünüz gibi çizgi atış tekniğine kalmış çoo farklı ve zordur herkez yapar ama şaçmalarlar bu da derinlik işine kalmış bu sadece bu işi iyi bilenler için dir 

RenaultFerrari

nerden bileceksin adamın halini

adnan

ressam  sadece iyi resim yapan değildir..
okuması da iyi olmalı ( okumak kitap da defderde yazan değilidr)

ancelina

renocum evet sen belliki boş konuşuyosun resime bakmamışşın yazdığımı anlamadan okumuşşun anlamadığın içinde sana nedesem boş anlamak istemiceksin ;D

zýppýr

resimde görmemiz gereken ama benim cahilliğimden göremediğim duygular acaba modelin mi duyguları yoksa ressamın mı?

ancelina

canım seni bu soru için kutluyorum burada ne ressamın ne modelin gördüğün resme iyiy ve dikkatlice bak resin sende hangi duygularu söylüyo onu tamam :angel:

zýppýr

hehehe bana bu denir mi ya? :) resimde ne mi görüyom ben :)

ilk önce çok karizmatik ek yapılmışa benzeyen bir saç görüyorum, bu saçın sahibi durgun bir halde düşünüyor, karamsar olduğunu hissediyorum nedense, bir şeye üzülüyor yada küsmüş bir şeye, baktıkça canımı sıkıyor anlattıkları o yüzden burda kesiyorum savlarımı.

ancelina

ya başta çok komik birisin doğru söylüyosun aslında remin ne anlatmaya çalıştığını anladın tebrikler ama yinede bilemedin hehehehehe :0 (18):

zýppýr

ancelina

önemli değil resimle upraşmıyosan bilemesin zaten benim amacım farklı burada  :ph34r:

denge

Ben Sosyolog Gül Kırçılın bir eğitimine katılmıştım geçen sene, böyle bir resim koydu ortaya, sonra hepimiz dağıtılan kağıtlara gördüklerimizi yazdık, ve sırayla okundu. Kadın, "herkes kendini anlattı"  dedi. Bu da öyle bi şey mi yoksa Ancelina?

Ben ne görüyoruma gelince;
Güçlü bir kişilik var karşımda, ama pasif bir güç...
Geçmişiyle hesaplaşıyor sanki, pişmanlıklar okuyorum alnındaki belli belirsiz çizgilerinde...
Dudaklar ketum, biraz da kırgın...
Yorgun, ama yılmamış...
Ve o özgür bir ruh...

Keşke gözlerini görseydim, o zaman herşey netleşirdi...

RenaultFerrari

resimlerinde duyguları var diyen kim
şimdi bu konu çok karmakarışık bir şey
yani senin düşündüğün zinhinde kurduğun şeyin şeklini bicimini o kagıt parcası zabt ediyor

ve sende on kağıt parcasına sergide milyon lira veriyorsun
bizim dedemizde insanların resme verdiğin kıymetten daha fazla ilme çok kıymet verirdi
yerde bir maarangozun olsun kime ait olursa olsun bir kağıt gördümü onu bir duvarın deliğin içine koyardı dedemin kafasına anlayamanlar
işte günah ve sevap meselesi yüzünden duvarın içine kağıtı koyardı derler

yahu hayır dedemin kafası başkaydı
o kafa başka senin kafa başka

dedem diyordu
benim bildiğim şeyi bu kağıt zabt ediyor ben vicdanen mecburum buna hürmet edeceğim diyordu
yani ilme kıymet veriyordu

biliyordu ki bir kimse kendisini zorluyor düşünüyor
nihayet düşündüğü şeye çare buluyor ve kağıta yazıyor
ve insan o bildiği şeyi unutabilir
demek ki o bilgi kendisin değil bir yerden geliyor
işte o bilgiye hürmet ediyor
ben mecburum bu benim bildiğim şeyi zabt ediyor buna ben hürmet edeceğim diyordu
onun için yerde gördümü bir duvarda ki deliğin içine koyuyordu

işte O kafa başka
benim kafa başka değil mi

sen bir gün bir şeyde zorlanda o şey hakkında düşün
çaresine bulama sonra nihayet sana acıyarak senin bilmek istediğin şeyi sana ilhamen versinlerde
o bilginin kıymetini anla

(nerden nereye aklıma geldi sizi bilgilendireyim dedim)

deniz

öncelikle resim mükemmel hakkaten. kim yapmışsa tebrik etmek lazım.. özellikle saçlar..

anlattığı şeye gelince: eleman akşamdan kalmışa benziyor.. sabaha kadar içmiş içmiş, 4.30 sularında yatmış ve 13.45 de kalmış..

yorgun, yılgın, sorunlu, dağınık ...

RenaultFerrari

neee
ne diyorsun denge anlamadın i hık  :P :P

Ruler of the Ruins

ancelina zıppıra neyi bilemedin dedin merak ettim, yoksa dengenin dedigi gibi bir amacınmı var,
resim aslında durur öyle, kalemin yada 3,5 rengin izidir hayattaki gibi somut ve anlaşılır degildir bazı şeyler mesela sürrealist çalışmalarda anlamdıran tam anlamıyla insandır ama bu resimde de, karşında sessiz  ve anlaşılmaz bir ifadeyle duran ve konuşup içindekileri paylaşmaktan kaçan bir adamın düşüncelerini hislerini tahmin etmekten çok ta farklı degildir..
kastım insan kendi dünyasına benzetmeler yaparak dış dünyadaki objeleri anlar eger onlar kendini anlatmıyorsa açık açık.. yani o yüzden resimden herkezin farklı anlamlar çıkarması kaçınılmaz ve çok doğal, sırf resim için degil sanatın her dalında ve özellikle sözlü olanlarda bu vardır bu ressam yada herhangi birisi anlaşılan şeyi anlatmak istememiş olabilir bunu bilemeyiz..
resme gelince bana birşey anlatamıyor çünkü bunları yazarken duygularımdan iyice uzaklaştım :)

ancelina

ya arkadaşlar siz beni anlamamışsınız bitek denge ablam ve adnan abi anlamış benim kasteddiğim herkesin farklı yorumuydu ama siz heralde aynı seyleri sandınız ya sizlerde bu resim nedemek iştemiş size göre tabi ve bakarken ne hissettiniz ama ne yazıkki anlamadıgınız için karıştırmışsınz lütfen sanatı öldürmeyin sosyal faliyetlerinizin birazını sanatsal faliyetlere ayırırsanız sanata büyük katkıda  bulunmuş olursunuz  sizlerin anlayışını bekliyorum iyi günler :)

son tango

belki de yukardan aşağıya kızgın,şaşkın ve hatta acıyarak bakıyor...yükseklerden bakmanın bilge ve erdemliğini görüyorum...tabii asil ve mağrur olarak...son derece mütevazi görünsende..

gerilla

Alıntı yapılan: ancelina - 15.06.06/17:33
önemli değil resimle upraşmıyosan bilemesin zaten benim amacım farklı burada  :ph34r:

herkesin farklı yorumlarını istiyosan zıpırın bilemediği şey nedir? bende bunu anlamadım şimdi......
bence sen rulerın söylediklerini anlayamamışsın.............

resimdeki duyguları anlatmaktan çekiniyorum çünkü ben zamanımı sanata ayıramıyorum o yüzden anlamadığım için karıştırırım.....

ayrıca istediğin burdakilerin resim hakkında ne düşündükleri ise bununla ilgili anarresin açtığı başlık zaten vardı belirtmek istedim sadece..

http://sifirforum.com/forum/index.php?topic=1965.0

taziko

çok daha farklı sanat çalışmaları ve daha uç tartışmaları izlemek ve dahil olmak isterseniz diye düşündüm ve size başka bir paylaşımdaki bir konu için link veriyorum. Lütfen bir bakın http://liman.goodforum.net/Sanat-c1/Her-Renkten-f4/Tavuk-derili-adam-t157.htm fakat konunun nereden nereye geldiğini ve tartışmanın içeriğini de kaçırmadan. Buraya benzeyen çok güzel bir sanat paylaşım

asaf

sağol taziko. şu Robert Gligorov' un yaptıklarına bi ara mutlaka bakıyım :)

taziko

orada diğer işleri de var sıkı bir body art sanatçısı
Alıntı yapılan: asaf - 08.04.07/03:20
sağol taziko. şu Robert Gligorov' un yaptıklarına bi ara mutlaka bakıyım :)

asaf

evet gördüm o diğer işleri de. yalnız bakarken gözden önce sağlam bir mide lazım :)

son tango

evet,resimlerinde duyguları var..ama biz samimi olanlarını severiz,dimi asafcım? :P

asaf

sevme mi yahu, en sevdiğimiz şey :)

son tango

kiya

valla mimi'yi ben de severdim. hatta kendisiyle geçirdiğimiz o şahane yaz hala dün imiş gibi aklımda. "gel mimi" derdim, gelirdi; "gül mimi" derdim, gülerdi. ama işte, herşeyin sonu var, bitti o güzel yaz, sahiden bitti. "sal mimi" dedim, "samimi misin?" dedi. "olma mı?" dedim, "olur" dedi.

ağladı giderken
belki de erken
başlamıştı herşey
tarlaya ektim kemeken

ah, mimi'm, seni andım
baktım, gülyüzüne kandım

bulmuştum seni samimi
nasıl yaptın bunu mimi!

taziko

Sanat kapsayandır ve dışavurumun sayısız yolu vardır. Resim de bu yollardan biridir. Sanatçının ne yaptığına değil de nasıl yaşadığına varsa Ki vardır Manifestolarına da bakmak lazım. Herkes Portre çizer (birbirine benzeyen o kadar çok ve artık anonimleşmiş tarz vardır ki ) burada duygu arayamazsın. Bağlamış otomatiğe gidiyordur. Sanat eserini okuyabilmek önemlidir buda donanım ve birikimle olur. Yani Devreye Duyumsamak girer ve güzel-çirkin kavramı ortadan kalkar. Sanat herkesin güzellik anlayışına sunum hazırlamak zorunda değildir. İşte bu yüzden de tanımlanamaz.. Sanatı tanımladığında bitirirsin yani Bu yüzden bir sanat eserini Bildiğin kadar kelime sayısı ile okuyabilirsin.

Buradaki sohbet konusu gönderilen resim 30 kelime ile okunabilir (ışık,gölge,leke,çizgi v.s.) Yok ressamın duygusuymuş yok modelin ruh haliymiş bunlar Bildiğin 3-5 kelime ile şiir yazmaya benzer.

...Ve bu konu uzar da uzar :D Ama kimseye bişey söylemez dostlar.

Þimal

Dolaşıp durdum desende...Baktım ki hep aynı noktaya geliyorum,sıkıldım...Görmem gereken saçlarının tellerimiydi?Statik ve hiç bir devinim yok!

nehir

Sanatçı duygu ve düşüncelerini aktarabilmenin  aracını keşfetmiştir ama izleyiciye ne kadar aktarabilip ne kadar  aktaramadığı tartışılabilir. Çünkü farklı algılar devreye girdiği zaman aktarılan şey bambaşka şeylere dönüşür. Resimlerin duygusu olmaz, duygu insana has bir şeydir. Ve aktarıldığı tüm araçlarda anlam yitimine uğrar. Duyguyu araçlaştırmak için kullandığımız her şey yetersiz kalır. Söz sanatları da buna dahil.