17.07.19/06:33

Türkiye sanatın ne kadarını tanıyor?

Başlatan ancelina, 29.06.06/10:46

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Türk mileti olarak Sanat dalýný nekadar tanýyýp, onu geliþtirebildik.

Türk milleti herzaman sanata duyarlýdýr.
1 (6.7%)
Sanatla manatla ne iþimiz olur ya yapacak daha önemli iþlerimiz var.
5 (33.3%)
Geliþmesi ve tanýnmasý için elimizden geleni yapýyoz.
9 (60%)
Bilmiyorum. tanýmaya çalýþýyorum ama anlamýyorum.
0 (0%)
Abi ben sýkýlýrým sanat iþlerinden yaaa!
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 8

ancelina

29.06.06/10:46 Son düzenlenme: 14.04.08/21:25 asya
hadi bakalım sonuç ne ? :)
evet kaçmayı tercih ediyolar ha bide çok basit ve kolay sanıyolar aslında yanlış sanat severler olarak sevdirmenin yolunu bulmamız gerekiyo :)
ya sanat dediğin şey sadece resim yada opera demek değildir aynızamanda sanatın nekadar eylenceli oldugunu göstermek lazım resimle değil zamannını eylenceli geöirceğine ikna etmek önemli olan :)

Ruler of the Ruins

Niye sevdirmeye çalışıyorsunuzki?

ancelina

arkadaşla sanatı sevdirme yollarını tartışıyodukta :)

prensesistar

sevdırmek bence zor bır zanaat
ama emegınıze saygı duyarımda konunun anlamıyla butunlesmeyen bısey
turkıye sanatın ne kadarını tanıyor ıle sanatı sevdırme arasında bır
ılıskı kuramadım???????
yaramaz ancelına :crazy2:

Asturias

02.07.06/13:39 #4 Son düzenlenme: 02.07.06/13:43 Asturyas
Türkiyede sanat dendiğinde malesef insanlarımız bu konuda yeter bilinçlilikte değiller. Ama sonuçta suçu insanlarda aramamak lazım . Biz biliyoruzki   önce karnımızı  doyurup zorunlu gereksinimlerimizi karşılamalıyız. Sanat daha lükse kaçan bir konu Türkiye şartları için. Ekonomik şartlar gelişmedikçe her dalın oldugu gibi sanat dallarının da gelişmesi zor gibi gözüküyor.

Benim kendi dalımda konuşmam gerekirse ( müzikte ) Türkiye yeterli derece de müzik bilgisine ve olgusuna sahip değil. Tabiki bunda bazı insanların ve popüler kültürün yönlendirmeside oldukça etkili. Ben insanlarımızın klasik müziği , jazz ı , flemenkoyu kısacası dünya müziğini tanımalarını çok isterim . Böylece olaylara bakış açıları da değişecektir. At gözlüklerini atacaklardır belki..... Müzik insanların dış dünyadaki yaşamadıklarına cevap verir aslında.

Düşüncemi kısacası aktarmam gerekirse ; Sanat için eğitim , eğitim için öncelikle zorunlu ihtiyaçlar karşılanmalı. Bunun içinde ekonomik şartların elverişli olması lazım. Ben kendi açımdan insanlık vazifem olarak değişik müzik kültürlerini anlatmaya çalışıyorum insanlara... Elimden ne geliyorsa onu yapmaya çalışıyorum... Ama bunu kişisellikten çıkarıp toplumsal bir dayanışmaya dönüştürmek lazım.

Saygılarımla

Asturias

Soru yanlıs sorulmus kanaatimce. Türkiye sanatın ne kadarını tanıyor ? "Ne kadarı"  cümlelerde sayısal bir kavram sorgulamak için kullanılır.

Ancak sanat evrensel ve sonu olmayan bir olusumdur. Uzay gibi sürekli büyür. Farklı yerleskelerde bilmedigimiz o kadar kültür varki.

Bence soru Türkiyede insanların sanatsal gelişmişliği sorgulanmalıydı . Burdaki soruda o olmalıydı.

Örnegin ;

Yılda kaç defa opera bale sinema tiyatroya gittiniz ?
Dinlediğiniz müzik türleri ?

Achilles

bu cvblamak çok zor..çünküü TÜRKİYE kendini tanıyor mu vede biliyor muu? belki bundan sonra sorgulamamız lazımm sanat bizdee NERDE DİYE?

asaf

valla ankette yine işaretleyecek şık bulamadım :)

tanımaya çalıştığım zamanlarda anlayabiliyorum.. ama çok da ilgilenilmiyor. falan filan..

taziko

Alıntı yapılan: asaf - 14.02.07/18:57
valla ankette yine işaretleyecek şık bulamadım :)

tanımaya çalıştığım zamanlarda anlayabiliyorum.. ama çok da ilgilenilmiyor. falan filan..

Bende Şıklara baktığımda aynı duruma düştüm

o halde yeni şıklar önerelim

Bunlar benden..

Türkiyede sanat eğitimini yeterli buluyorum
Türkiyede sanat eğitim yetersiz
Resim, heykel, müzik ve sahne sanatları dışında sanat dallarını bilmiyorum
Tüm sanat dallarından haberdarım
Sanat eğlence değildir
iyi ki sanat ile tanışmışım
Politikacılar sanatı bilmeli (bak bu çookk önemli)
sanatı Ülkenin %80 i bilir
sanatı ülkenin %20 si bilir
Bu ülke sanattan anlamaz
.....
....
(biri bana dur desinnnn :D )

Sino AtriaL

o zaman sanat adına birşey yapmıyor sununz demektir..

sanat türkiyede gelişim sürecinde olan bir olgu.. birde hükümet mahvetmese sanıyorum daha düzgün hale gelecek  umudundayız.. yıkıcı  değil yapıcı olmak gerekiyor..

moon

sanat açik ve net kimsenin umrunda değil . hani biri demişti elit kişileri ilgilendiriyor sadece gerisi halkin pek işine gelmyior.. kim para veripte birinin yaptigi resme bakmaya gider ki..

kopil118

gelişmesi ve tanınması için elimizden geleni yaparız bölümünü tıkladım ve istiyorum.

Sino AtriaL

Alıntı yapılan: moon - 14.04.08/19:43
sanat açik ve net kimsenin umrunda değil . hani biri demişti elit kişileri ilgilendiriyor sadece gerisi halkin pek işine gelmyior.. kim para veripte birinin yaptigi resme bakmaya gider ki..

kör zihniyet..
----------------------------------------------------------
kopil.. bende..

eksi273

Gelişmesi, tanınması için extra bişeylar yapmak gerekiyorsa,
Kendi haline bırakınca gelişmiyorsa, zaten yanlış..

Zorlayarak gelişmez,
Zorlamak gelişmesi için bir yol değil.

moon

Alıntı yapılan: eksi273 - 14.04.08/19:47
Gelişmesi, tanınması için extra bişeylar yapmak gerekiyorsa,
Kendi haline bırakınca gelişmiyorsa, zaten yanlış..

Zorlayarak gelişmez,
Zorlamak gelişmesi için bir yol değil.

bir şiiir misali yine döktürmüşssün eksi :)
sino atrial buna cildirir.

ayrica bence o kör z,hniyet değil karnini doyurmaya çalişan zihniyet.

kopil118

moon sanat karın doyur muyor doğru ama ruhu doyuruyor, ve ruhun doyumu daha iyidir midenin doyup hastalaştırmasından.

moon

ne yani kopil aç ayi oynamaz diye atalarimiz yalan mi söylemiş ..

hem ben ayrica ondan bahsetmedim sanati izleyen kişiler için söylemiştim onu.

kopil118

yalan mı orası bilinmez.

o zaman ben yazdıklarına kelime bazında cevap verdim özür dilerim.

Sino AtriaL

moon ben çıldırınca nerene kına yakıcan?

töbe töbe ne var o yorumda ççıldırıyım ki.. bakış aççısı o..

eksiyle bi takım konularda anlaşamıyor olmamız demek şimdide sürtüşeceğimiz anlamına gelmez bu onun fikri.. benim kızmam gereken bişiy de yazmamış..ii şimdi sen al kınayı ben sana yakmak için birini yollarım en mülayiminden.. bak benim kafamın tasını attırma ağzımı açtırma istersen.. tartta yaz sözcüklerini..

moon

Alıntı yapılan: Sino AtriaL - 14.04.08/19:55
moon ben çıldırınca nerene kına yakıcan?

töbe töbe ne var o yorumda ççıldırıyım ki.. bakış aççısı o..

eksiyle bi takım konularda anlaşamıyor olmamız demek şimdide sürtüşeceğimiz anlamına gelmez bu onun fikri.. benim kızmam gereken bişiy de yazmamış..ii şimdi sen al kınayı ben sana yakmak için birini yollarım en mülayiminden.. bak benim kafamın tasını attırma ağzımı açtırma istersen.. tartta yaz sözcüklerini..

tarttim yazdim ben fikrimi söyleyince suç mu oluyor. herkes söylesin ben söyleyince kina yakalim. yakinca rahatlayacaksan ben kendi kendime yakarim. senin bir sey yollamana gerek yok.

Sino AtriaL

benim neye kızdığımı gayet iyi biliyorsun çarpıtma.. sino atrial çıldırıcakmış..

eksi273

göçmen kýzý

Alıntı yapılan: Sino AtriaL - 14.04.08/19:59
benim neye kızdığımı gayet iyi biliyorsun çarpıtma.. sino atrial çıldırıcakmış..

hayatımda gördüğüm en sakin mizaçlı insan...kuzu bu kuzu :P

Sino AtriaL

Alıntı yapılan: eksi273 - 14.04.08/20:00
Vur sino gözüne gözüne..  :D

valla vurcam eksi bu aralar moda oldu üzerimden iş çevirmek.. konuşuyosan kedi alıntınla konuş abicim ne milleti iki gerginlik yaşadı diye birbirine düşürmeye tenezzül ediyon ben çıldırdığım nokta bu varsa kızacak bişey :D

eksi273

Birbirinize ben mi düşürdü?
Yuh,
Ben tezahurat yapıyorum burda kendi halimde.
Ayrıca artık

"Vur moon vur!"

Sino AtriaL

yahu eksi nasıl anlıyon yaa o sözler moon aydı...

hemen sattın beni..

sen iş çevirmiyon moon çeviiriyo ve ben ona kızgınım diyorum.. ama sen teyyy...
Alıntı yapılan: göçmen kızı - 14.04.08/20:02
Alıntı yapılan: Sino AtriaL - 14.04.08/19:59

hayatımda gördüğüm en sakin mizaçlı insan...kuzu bu kuzu :P

göçmennn.. >:(  :tickedoff:

eksi273

Bak moon sanaymış,
şimdi vurmayacakmısın,
Bana dese nası vururdum gözünün üstüne.

Sino AtriaL

moon gel eksi ezme yapalım ortada bi oynak var :P

evet sen olsan..,, ama olamazsın :D

ejder

14.04.08/20:33 #28 Son düzenlenme: 14.04.08/21:26 asya
sanat diyince aklıma müzeyyen senar geliyor aklıma

[yt=425,350]http://www.youtube.com/results?search_query=m%C3%BCzeyyen+senar&search_type=[/yt]

ne içerdik bu şarkıların eşliğinde offfffffffff gençliğim offffffffffff :uglystupid2: :uglystupid2: :uglystupid2:

nisan

Aslinda taniyor. Tanimasinin kistasi ille operaya baleye vs. gitmesi ile olculmemeli.. Ekonomik standartlarin elverdigi olculere gore belki sinema,tiyatro, muzik ve edebiyat agirlikta olabilir belki...

Bundan da ote, sanati ne kadar tanitiyor ilgili kurumlar? Bunun da olcusu sanirim en basitinden resmi tv'lerde sanatsal programlarin ne kadar yayinlandigi ...