20.06.19/09:38

Çeçen Eylemi

Başlatan deniz, 05.09.04/03:02

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çeçenlerin Rusya'da yaptýðý eylem hakkýnda ne düþünüyorsunuz?

Þiddete (rus terörü) þiddetle yanýt vermek gerekir. Onaylýyorum.
1 (5.6%)
Çeçenleri ve kullandýklarý askeri yöntemleri destekliyorum. Ama sivillere yönelik yaptýklarý eylemler yanlýþtýr.
3 (16.7%)
Rus zulmüne karþýyým ama Çeçenleri ve yöntemlerini desteklemiyorum.
8 (44.4%)
Rus zulmüne karþýyým ve Çeçenleri destekliyorum. Ama askeri yöntemlerini onaylamýyorum.
2 (11.1%)
Ruslar Çeçenistan'da haklýdýr. Yöntemleri doðrudur. Çeçenler bölücüdür.
1 (5.6%)
Ruslar Çeçenistan'da haklýdýr ama þiddet kullanýmlarý yanlýþtýr. Bu yüzden Çeçenleri destekliyorum.
0 (0%)
Ruslar ve Çeçenler iþin olmasý gerektiði þekliyle þiddet kullanýmý yoluyla sorunlarýný çözmeye çalýþýyorlar. Güçlü olan kazansýn. Yanlýþ bir þey yok.
0 (0%)
Þiddete þiddetle karþýlýk vermek yanlýþtýr. Bu yüzden onaylamýyorum.
1 (5.6%)
Bana ne. Ne yaparlarsa yapsýnlar.
1 (5.6%)
Diðer (Görüþünüzü belirtiniz)
1 (5.6%)

Toplam Oy Verenler: 6

deniz

05.09.04/03:02 Son düzenlenme: 05.09.04/03:09 amadeus
Rusyada gerçekleşen eylem tüm dünyanın gündeminde. Oylarınızı ve görüşlerinizi almak istiyorum.

foturo

AlıntıRusyada gerçekleşen eylem tüm dünyanın gündeminde. Oylarınızı ve görüşlerinizi almak istiyorum.

Cecen eylemi oldugu nerde yaziyor? Bana cecen eylemi gibi gelmiyor.. Ruslar cecenleri ve apar teroristleri bir araya koymaya calistigini görmüyormusunuz?

marcos

05.09.04/10:40 #2 Son düzenlenme: 05.09.04/10:40 marcos
haklinin hakkini vermekse kanun suanki rus sistemi kesinlikle zulum yapiyor..cecenleri sevmem ama yoldaslarda bokunu cikardi isin..her halkin topragi verildi cecenyeda gaz-petrol cok diye adamlarin kanini emdiler..bu durumda abarti cocuk öldurme sacmaliktan öte degil...ama diger eylemlerini destekliyorum.
Yasasin Butun Halklarin Kardesligi

Leonardo

hiçbi şekilde onaylamıyorum.

deniz

Ben üçüncüyü seçtim.

Benimle birlikte bunu seçen diğer kişi kim?

gatetodeath

06.09.04/03:04 #5 Son düzenlenme: 06.09.04/03:04 gatetodeath
hayvanlar koklaşa koklaşa insanlar itişe kakışa!!
böyle olmuş bu dünya !
kan çözüm olsaydı milyonlarca yıldır var bu dünya ama kanla kesin çözüme ulaşmış ne var?
beyin denen şey bu tip olgulara harcandıkça daima ayrım daima savaş,kan...
tüm dünya ülkeleri kanla aldı topraklarını hangisi %100 salt özgür ve düşmansız ...her birbirimizi gırtlaklıyacak gibiyiz...bir gün büyüttüğümüz emek emek baktığımız çocuğumuz bir insanoğlu tarafından öldürelecek belki de...
bi bok olmaz bu insanoğlundan...
son şık : sktirin gidin hepiniz burdan yada biz bu dünyadan''!

Thinker

Insanlik barisi neden utopya gibi göruyor?

fatih

amadeus,seninle ayni fikirdeyim..bende oyumu 3. sikka vermistim

ateþ hýrsýzý

hadi ben de oyumu üçüncü şıkka verdim... bilginiz olsun.

:ph34r:  

KuL

Allahim muslamanlara yardim et ne zorluk cekiyorlar SAHIT OL!

ateþ hýrsýzý

müslüman kul arkadaşım...insanları inananlar ve inanmayanalar diye böldüğünüz için bu nefretin bir tarafında siz ve sizin gibiler, öte tarafında da yine size benzeyen siyonistler, haçlı zihniyetnine sahip hristiyan fanatikler duruyorlar. Dünyayı kan gölüne çeviren din adına tanrınız adına daha fazla iktidar talebiniz...o masum çocukların ölümüne neden olan da bu...ben inançlı bir müslüman olsam o video kaydındaki allah-ü ekber seslerini duyduktan sonra durumumu ve tüm inançlarımı gözden geçirirdim. Allah uğruna şehit olmalar, Allah uğruna adam öldürmeler, kafa kesmeler, çocuk katletmeler, nereye gidildiğinin farkındamısın ey Allahın Kulu. Titre ve beynini kullan biraz. İnanç adına birer canavara dönüşüyorinsanlar. Herşeyin açıklaması hazır zaten. Cihatta olmak ve ölenlerin kafir olması vs. vs...insan sevgisi nerede...ahlak, adalet nerede...yaşam sadece kutsal kitaba inanmaktan ibaretmidir? Beynini kullanmak insana mahsustur...kul olamdan önce insan olabilmek gerekir...kaldıki kul olmak, köle olmaktır...yüce bir varlığa inansan bile ona köle olma...önce kendine saygı duy ki başkaları ve inandığın yüce varlık da sana saygı ve sevgi duysun...başkalarına değer ver ki başkaları da sana değer versin. Kendi yazgını kendi ellerine al...kitaplara mollalara, şehylere bırakma!

Bunlara cevap verilmedikçe acılar devam edecektir.

sağlıcakla :ph34r:

foturo

10.09.04/14:41 #11 Son düzenlenme: 10.09.04/14:41 foturo
Ben oyumu birinci sikka verdim.
Ruslar bugüne kadar coluk cocuk demeden 200.000 kisiyi kat etti. Bunu kac television kanali gösterdi? Hic biri göstermedi.
Ve bu büyük bir haksizlik.
Bu haksizligi baska türlü bütün dünya nasil görsün? 300-400 sivil daha öldüyse ne fark eder. Bu ilk ve son öldürülecek insanlar degil.

gerilla

3. şıkka oy verenleri kınıyorum ayrıca daha olayı çeçenlerin yaptığı bile kesin değil

2. şıkka oy veren diğer arkadaşı arıyorum
ruslar yıllarca çeçenleri katletsin (çoluk cocuk ayrımsız) sesini çıkaran olmasın ama bir eylemde çeçenleri terörist ve çocuk katili ilan edelim nası bidünyada yaşıyoruz çözemen
:huh:  

gerilla

Alıntı
Bu haksizligi baska türlü bütün dünya nasil görsün? 300-400 sivil daha öldüyse ne fark eder.

doğru söylüyosun ama hiçbi inanç masum insanların katlini benimseyemez
keşke islam=terör yargısı yerine islam=eşitlik,ilim,saygı   damgasını vurabilseydik  

ateþ hýrsýzý

Alıntı3. şıkka oy verenleri kınıyorum ayrıca daha olayı çeçenlerin yaptığı bile kesin değil

2. şıkka oy veren diğer arkadaşı arıyorum
ruslar yıllarca çeçenleri katletsin (çoluk cocuk ayrımsız) sesini çıkaran olmasın ama bir eylemde çeçenleri terörist ve çocuk katili ilan edelim nası bidünyada yaşıyoruz çözemen
:huh:

3. şıkka oy verenleri niye kınıyorsun onu anlamış değilim. O şıkta rusların çeçenistandaki zulmünün desteklenmediği yazılmış. Yani bu senin dediğin gibi, rusların orada katliam yaptığının da masum insanları öldürdüğünün de ön kabulü demektir. Karıncalanan parmaklarınla tetiği çekmeden önce beynini kullanmayı dene ateşli gerilla arkadaşım.

ayrıca bu eylemi çeçenlerin yapmadığını da nereden çıkardın. bu eylemin tüm çeçen halkına maledilmesine ben de karşıyım ancak, bu işin içinde çeçen gerillalarının, afganilerin, vahabistlerin olduğu neredeyse kesin. Ayrıca bunu tahmin etmek çok zor değil, bunun için son dönemde eş zamanlı düşen iki rus uçağını, moskova metrosundaki patlamayı, video kayıtlarındaki kara çarşaflı kadınları, uzun sakallı gerillaları ve geçen yılki moskova nord-ost tiyatro baskınını hatırlarsak yeter de artar...ama sen bana bana çeçenler cinayet işliyor dedirtemezsiniz diyorsan o ayrı...allah islah etsin derim o zaman.

son olarak başlık bu biçimde açıldığı için bu konuyu tartışıyoruz. Aç çeçenistandaki rus kıyımları ile ilgili bir başlık onları da tartışalım ve kınayalım...понял (ponyal-rusça anladın mı demek)

sağlıcakla,

KuL

bazi siklar ayni sonuca variyor..ELHEMDULILLAH 3. SIKKA verdigimden pisman degilim. CIHAT !

HellChild

ben de çeçenim

o eylemi çeçenler yapmadı
şamil basayev ve çeçenistan cumhurbaşkanı mashadov
zaten son olaylarla ilgileri olmadığını söylemişti

eylemciler
inguş,rus,arap ve diğerleri
bunu artık ruslar bile kabul etmek zorunda kaldı

bu eylem abdnin işi
cia zaten rusyayı 12'ye bölmek istiyor yıllardır
bu eylemle çeçenler dışındaki diğer halkları da ayaklandırmayı
türk-rus ilişkilerinin gelişmesini engellemeyi amaçlamıştır

abd türk-rus ortaklığını istemiyor
karşında birleşmiş güç istemiyor
olay bundan ibarettir

bilmem anlatabildim mi
bunları yazma nedenim çeçen olmam çeçenleri savunmak değil
sezarın hakkı sezara olayıdır
çeçenler silah tutmayan kimseye saldırmaz
tabi şerefsizler de çıkmıyor değil
ama onların eylemleri dikkat ederseniz
çeçenlerin haklı mücadelelerini haksız duruma düşürüyor (otel baskını örneği)
onlar abdnin uşakları

gerilla

Alıntı
3. şıkka oy verenleri niye kınıyorsun onu anlamış değilim. O şıkta rusların çeçenistandaki zulmünün desteklenmediği yazılmış. Yani bu senin dediğin gibi, rusların orada katliam yaptığının da masum insanları öldürdüğünün de ön kabulü demektir. Karıncalanan parmaklarınla tetiği çekmeden önce beynini kullanmayı dene ateşli gerilla arkadaşım.

ayrıca bu eylemi çeçenlerin yapmadığını da nereden çıkardın. bu eylemin tüm çeçen halkına maledilmesine ben de karşıyım ancak, bu işin içinde çeçen gerillalarının, afganilerin, vahabistlerin olduğu neredeyse kesin. Ayrıca bunu tahmin etmek çok zor değil, bunun için son dönemde eş zamanlı düşen iki rus uçağını, moskova metrosundaki patlamayı, video kayıtlarındaki kara çarşaflı kadınları, uzun sakallı gerillaları ve geçen yılki moskova nord-ost tiyatro baskınını hatırlarsak yeter de artar...ama sen bana bana çeçenler cinayet işliyor dedirtemezsiniz diyorsan o ayrı...allah islah etsin derim o zaman.

1. ben eylemi çeçenler yapmadı diye birşey yazmadım

2. bir eylemi sakallı veya çarşaflar içinde yapmak bunu o bölgedeki islami gruplara yıkmanın en kolay yolu

3. 2. şıkta "Çeçenleri ve kullandıkları askeri yöntemleri destekliyorum. Ama sivillere yönelik yaptıkları eylemler yanlıştır" ibaresinde yazılan ne yanlış rus ların zulmüne karşı kayıtsız kalan bir dünyada hiçbir destek alamayan çeçenlerin "biz de varız artık hakkımızı arıyoruz kendimizi ezdirmeyeceğiz" demesini nesi yanlış

eğer sürekli bir şiddete mağruz kalıyorsam evet benim parmaklarım karıncalanır ama öfkem sivillere yönelik olmaz bilmem anlatabiliyormuyum?

"allah cümlemizi ıslah etsin" derim ve saygılarımı sunarım

deniz

çeçen gerillaların mücadele sebebi nedir ?
çeçen insanına ait bir şer-i (islam) devlet kurmak.

aksini söylecek olan var mı?

gerilla

bunda yanlış olan ne annıyamadım

deniz

çeçenlerde hakim olan islami bakış el-kaide/taliban'dan çok farklı değil. yoğun bir harici mantığı.
zamanında da afganistanda ruslara karşı verilen mücadelede afganları destekledik. kayıtsız şartsız bu destek talibanı yarattı. onlar ve hakim çeçenler şeriat amaçları için herşeyi yapmaya hazırlar. onlar özgürlüklerini tarihe gömmüşler ve bizden de bunu istiyorlar.

çeçenlerin desteklenmesi için insanlık adına bir sebep var mı ?

gerilla

Alıntıçeçenlerde hakim olan islami bakış el-kaide/taliban'dan çok farklı değil.

zaten farklı olması beklenemez ki, dünyada ikiye ayrılmış durumda zulm edenler ve bu zulme maruz kalanlar, bu zulüm gerek emperyalist gerekse silahlı şekilde oluyor, olay devamlı ekonomik sıkıntılar içinde olan islam aleminde telakkuz ettiği içinm islamı gruplar "terör" adı verilmiş eylemlerle varlık mücadelesi gösteriyorlar. zaten islam=terör eşitlemesi olayı ifade ediyor.
bu isyan gruplarının hedefleri olayı kısaca özetliyor diye düşünüyorum

eğer çeçenlere destek vermem için bir sebep varmı diye sorarsan sana daima haklı olan taraf desteklenmesi gerekendir derim, bu her koşul için geçerlidir.

yaptıkları eylemlerde sivillerin ölmesi üzücü ama rusların öldürdükleri aklıma gelince pek de çeçenlere kızamıyorum.

ateþ hýrsýzý

Alıntıben de çeçenim

o eylemi çeçenler yapmadı
şamil basayev ve çeçenistan cumhurbaşkanı mashadov
zaten son olaylarla ilgileri olmadığını söylemişti

eylemciler
inguş,rus,arap ve diğerleri
bunu artık ruslar bile kabul etmek zorunda kaldı

bu eylem abdnin işi
cia zaten rusyayı 12'ye bölmek istiyor yıllardır
bu eylemle çeçenler dışındaki diğer halkları da ayaklandırmayı
türk-rus ilişkilerinin gelişmesini engellemeyi amaçlamıştır

abd türk-rus ortaklığını istemiyor
karşında birleşmiş güç istemiyor
olay bundan ibarettir

Komplo teorileri karanlık çevrelerin (kirli ilişkilere sahip) can simidi işlevi görüyor.  11 eylül oluyor CIA yaptı deniyor (bu işte CIA'nın bilgisi ve ilgisi olması başka yapması başka) El Kaide savunulmaya çalışılıyor. Beslan baskını oluyor yok çeçenler değilmiş inguşlarmış vb. Bugün çeçenistanda savaşanların sadece çeçenler olmadıkları tersine ağırlığın vahabist (paralı) lejyonerlere kaydığını artık herkes biliyor. Beslan eylemi ile çeçenlerin ilgisi yok diyen  cehennem çocuğu Şamil Basaev'in olayın tüm detaylarını açıklayarak üstlenmesine de komplo teorileri açısından bir açıklama bulmayı düşünüyormusun yoksa özeleştiri mi yapacaksın merak ettim.

sağlıcakla,
:angry:  

Umay Kaðan

Şiddete şiddet ile karşılık vermelisin ki oradaki zulm bitsin. Destekliyorum.

Ancak bu karşılık masum halka değil, Rusların tiniyetsiz askerlerine olmalıdır.

barbarosergin

sizi bilmiyorum

bunları destekleyenler
destelemeden bırakmadılar
desteklemeyi

hemde deste deste

gül değildi destelenen ama