20.06.19/09:34

Çeçen Eylemi

Başlatan deniz, 05.09.04/03:02

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çeçenlerin Rusya'da yaptýðý eylem hakkýnda ne düþünüyorsunuz?

Þiddete (rus terörü) þiddetle yanýt vermek gerekir. Onaylýyorum.
1 (5.6%)
Çeçenleri ve kullandýklarý askeri yöntemleri destekliyorum. Ama sivillere yönelik yaptýklarý eylemler yanlýþtýr.
3 (16.7%)
Rus zulmüne karþýyým ama Çeçenleri ve yöntemlerini desteklemiyorum.
8 (44.4%)
Rus zulmüne karþýyým ve Çeçenleri destekliyorum. Ama askeri yöntemlerini onaylamýyorum.
2 (11.1%)
Ruslar Çeçenistan'da haklýdýr. Yöntemleri doðrudur. Çeçenler bölücüdür.
1 (5.6%)
Ruslar Çeçenistan'da haklýdýr ama þiddet kullanýmlarý yanlýþtýr. Bu yüzden Çeçenleri destekliyorum.
0 (0%)
Ruslar ve Çeçenler iþin olmasý gerektiði þekliyle þiddet kullanýmý yoluyla sorunlarýný çözmeye çalýþýyorlar. Güçlü olan kazansýn. Yanlýþ bir þey yok.
0 (0%)
Þiddete þiddetle karþýlýk vermek yanlýþtýr. Bu yüzden onaylamýyorum.
1 (5.6%)
Bana ne. Ne yaparlarsa yapsýnlar.
1 (5.6%)
Diðer (Görüþünüzü belirtiniz)
1 (5.6%)

Toplam Oy Verenler: 6

deniz

çeçenlerde hakim olan islami bakış el-kaide/taliban'dan çok farklı değil. yoğun bir harici mantığı.
zamanında da afganistanda ruslara karşı verilen mücadelede afganları destekledik. kayıtsız şartsız bu destek talibanı yarattı. onlar ve hakim çeçenler şeriat amaçları için herşeyi yapmaya hazırlar. onlar özgürlüklerini tarihe gömmüşler ve bizden de bunu istiyorlar.

çeçenlerin desteklenmesi için insanlık adına bir sebep var mı ?

gerilla

Alıntıçeçenlerde hakim olan islami bakış el-kaide/taliban'dan çok farklı değil.

zaten farklı olması beklenemez ki, dünyada ikiye ayrılmış durumda zulm edenler ve bu zulme maruz kalanlar, bu zulüm gerek emperyalist gerekse silahlı şekilde oluyor, olay devamlı ekonomik sıkıntılar içinde olan islam aleminde telakkuz ettiği içinm islamı gruplar "terör" adı verilmiş eylemlerle varlık mücadelesi gösteriyorlar. zaten islam=terör eşitlemesi olayı ifade ediyor.
bu isyan gruplarının hedefleri olayı kısaca özetliyor diye düşünüyorum

eğer çeçenlere destek vermem için bir sebep varmı diye sorarsan sana daima haklı olan taraf desteklenmesi gerekendir derim, bu her koşul için geçerlidir.

yaptıkları eylemlerde sivillerin ölmesi üzücü ama rusların öldürdükleri aklıma gelince pek de çeçenlere kızamıyorum.

ateþ hýrsýzý

Alıntıben de çeçenim

o eylemi çeçenler yapmadı
şamil basayev ve çeçenistan cumhurbaşkanı mashadov
zaten son olaylarla ilgileri olmadığını söylemişti

eylemciler
inguş,rus,arap ve diğerleri
bunu artık ruslar bile kabul etmek zorunda kaldı

bu eylem abdnin işi
cia zaten rusyayı 12'ye bölmek istiyor yıllardır
bu eylemle çeçenler dışındaki diğer halkları da ayaklandırmayı
türk-rus ilişkilerinin gelişmesini engellemeyi amaçlamıştır

abd türk-rus ortaklığını istemiyor
karşında birleşmiş güç istemiyor
olay bundan ibarettir

Komplo teorileri karanlık çevrelerin (kirli ilişkilere sahip) can simidi işlevi görüyor.  11 eylül oluyor CIA yaptı deniyor (bu işte CIA'nın bilgisi ve ilgisi olması başka yapması başka) El Kaide savunulmaya çalışılıyor. Beslan baskını oluyor yok çeçenler değilmiş inguşlarmış vb. Bugün çeçenistanda savaşanların sadece çeçenler olmadıkları tersine ağırlığın vahabist (paralı) lejyonerlere kaydığını artık herkes biliyor. Beslan eylemi ile çeçenlerin ilgisi yok diyen  cehennem çocuğu Şamil Basaev'in olayın tüm detaylarını açıklayarak üstlenmesine de komplo teorileri açısından bir açıklama bulmayı düşünüyormusun yoksa özeleştiri mi yapacaksın merak ettim.

sağlıcakla,
:angry:  

Umay Kaðan

Şiddete şiddet ile karşılık vermelisin ki oradaki zulm bitsin. Destekliyorum.

Ancak bu karşılık masum halka değil, Rusların tiniyetsiz askerlerine olmalıdır.

barbarosergin

sizi bilmiyorum

bunları destekleyenler
destelemeden bırakmadılar
desteklemeyi

hemde deste deste

gül değildi destelenen ama