SIFIR Forum

Siyaset => Atatürkçülük => Konuyu başlatan: gostragon - 13.05.08/10:33

Başlık: Atatürk dinsiz miydi ?
Gönderen: gostragon - 13.05.08/10:33
Bilmiyorum artık karar veremiyorum.
Başlık: Ynt: Atatürk dinsizdi galiba?
Gönderen: blackcat - 26.06.08/16:05
Bil o zaman !.
değildi .
Başlık: Ynt: Atatürk dinsizdi galiba?
Gönderen: gostragon - 26.06.08/16:08
Nasıl yani Koministler en Büyük devrimci Ata diyorlar. Masonlar Üstadımız Ata diyorlar. Ülkücüler başbuğumuz ata diyorlar. Müslümanlar ise Ata islamı benimsedi diyorlar. Atatürk kim
Başlık: Ynt: Atatürk dinsizdi galiba?
Gönderen: blackcat - 26.06.08/16:15
Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mart 1920 tarihli seçim yönergesi niteliğindeki genelgesine uygun olarak seçimler yapılmaya başlanmıştır. Ancak hem seçim kanununun olmayışı hem de iki dereceli olmasından dolayı seçimler kısa bir zamanda bitirilememiş ve uzamıştır. Ayrıca Heyet-i Temsiliye’nin bütünüyle ülkede etkili olmayışı, haberleşme araçlarının yetersizliği, Sarayın ve İstanbul Hükümeti’nin olumsuz tutum ve faaliyetleri ile İtilâf Devletlerinin baskıları seçimlerin sağlıklı ve düzenli olarak yapılmasını önlemekteydi. Diğer taraftan, Mustafa Kemal Paşa ve Heyet-i Temsiliye’nin gücü henüz tam anlamıyla belli olmadığı için bazı vilayet ve sancaklardaki idarecilerde seçimlerin yapılmasında güçlük çıkarığyorlardı.

Seçimler, her ne kadar Ankara’dan Heyet-i Temsiliye’ce yönlenğdirilmeye çalışılmışsa da bölgelerin kendi şartlarına göre bir seyir izlemiştir. Yapılan seçimlerde ülke 66 seçim bölgesine ayrılmış ve her seçim bölgesinden de 5 milletvekilinin seçilmesi belirtilmişti. Buna göre yeni meclis 19 Mart tarihli genelge ile seçilen 330 yeni milletvekilleriyle, İstanbul’dan gelebilecek milletvekillerinden oluşacaktı. Ancak İstanbul’dan kaç milletvekilinin geleceği belli olmadığı için meclise katılacak milletvekillerinin sayısı da belli değildi.

Yapılan seçimler sonunda Millî Mücadele Hareketi’nin lideri olan Mustafa Kemal Paşa hem Erzurum’dan hem de Ankara’dan milletvekili seçilmiş ancak kendisi Ankara milletvekili olarak meclise girmiştir. Milli Mücadele Hareketi’nin önde gelen isimlerinden; Rauf Bey (Orbay) Sivas’tan, Kara Vasıf Bey (Karakol) Sivas’tan, Ali Fuat Paşa (Cebesoy)  Ankara’dan, İsmet Paşa (İnönü) Edirne’den, Kâzım Karabekir Paşa Edirne’den Bekir Sami Bey (Kunduh) Amasya’dan, Cafer Tayyar Paşa (Eğilmez) Edirne’den, Mersinli Cemal Paşa Isparta’dan, Ali Fethi Bey (Okyar)İstanbul’dan, Dr. Adnan Bey (Adıvar) İstanğbul’dan, Refet Paşa (Bele) İzmir’den, Fevzi Paşa (Çakmak) Kozan’dan, milletvekili seçilerek meclise girmeye hak kazanmışlardır.

Ankara’ya gelebilen milletvekilleriyle birlikte meclisin 23 Nisan Cuma günü açılmasına karar verildikten sonra bu karar Mustafa Kemal Paşa tarafından 21 Nisan 1920’de çok acele kaydıyla Kolordulara, Bütün Valiliklere, Bağımsız Sancaklara Müdafaa-i  Hukuk Merkez Hey’etlerine, Belediye Başkanlıklarına bildirilmişti.

Bu telgrafın metni şöyledir:

“1. Allahın lütfuyla Nisan’ın 23’ncü Cuma günü, Cuma namağzından sonra, Ankara’da Büyük Millet Meclisi açılacaktır.

2. Vatanın istiklâli, yüce Hilâfet ve Saltanat makamının kurtarılması gibi en önemli ve hayati görevleri yapacak olan Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününü Cumaya rastlatmakla, o günün kutsallığından yararlanılacak ve bütün sayın milletvekilleriyle Hacı Bayram veli Camiği şerifinde Cuma namazı kılınarak Kur’an’ın ve namazın nurlarından da feyz alınacaktır. Namazdan sonra, sakalğı şerif ve sancakğı şerif alınarak Meclisin toplanacağı yere gidilecektir. Meclise girmeden bir dua okunarak kurbanlar kesilecektir. Bu merasimde Camiği şerif’ten başlayarak Meclis binasına kadar Kolordu Komutanlığı’nca askeri birliklerle özel tören düzeni alınacaktır.

3. Açılış gününün kutsallığını belirtmek için bu günden başlağyarak vilâyet merkezinde, Vali Beyefendi Hazretleri’nin düzenleyeceği şekilde, hatim indirilmeye ve Buhariği şerif okunmaya başlanacak ve Hatmği şerif’in son kısımları uğur getirsin diye Cuma günü namazdan sonra Meclis’in toplanacağı yerin önünde tamamlanacaktır.

4. Kutsal ve yaralı vatanımızın her köşesinde bu günden itibaren aynı şekilde Hatmği şerifler indirilmesine ve Buhariği şerif okunmasına başlanarak, Cuma günü ezandan önce minarelerde Salâ verilecek ve bütün vatan topraklarının kurtuluşu için girişilen Millî Mücadele’nin önemini ve kutsallığını, milletin her bir ferdinin, kendi vekillerinden meydana gelmiş olan bu Büyük Millet Meclisi’nin vereceği vatani görevleri yapmaya mecbur olduğunu anlatan vaazlar verilecektir. Daha sonra din ve devletimizin, vatan ve milletimizin kurtuluşu, selâmeti ve istiklâli için dua edilecektir. Bu dinî ve vatanî merasim yapıldıktan ve camilerden çıkıldıktan sonra, Osmanlı vilâyetlerinin her tarafında, hükümet konağına gelindikten sonra Meclis’in açılmasından dolayı resmî tebrikler yapılacaktır. Her tarafta Cuma namazından önce uygun şekilde Mevlidği şerif okunacaktır.

5. Bu tebliğin hemen yayınlanarak, her tarafa ulaştırılabilmesi için her vasıtaya başvurulacak, sür’atle en ücra köylere, en küçük askeri birliklere, memleketin bütün teşkilat ve kuruluşlarına ulaştırılması sağlanacaktır. Ayrıca büyük levhalar halinde her tarafa asılacak ve mümkün olduğu yerlerde bastırılıp çoğaltılarak parasız dağıtılacaktır.

6. Yüce Allah’tan tam bir başarıya ulaştırması niyaz olunur.

Heyet-i Temsiliye Adına

Mustafa Kemal”

Başlık: Ynt: Atatürk dinsizdi galiba?
Gönderen: karakurudelidolu - 26.06.08/17:50
atatürk dinsizdi veya degildi bu onla Allah arasında.
Ben şunu bilirim arkadas Atatürk olmasaydı anadolu cografyasında insanlar dinini özgürce yaşayamazdı.zira esire farz degildir ibadet.
Başlık: Ynt: Atatürk dinsizdi galiba?
Gönderen: gostragon - 26.06.08/17:51
Yani osmanlıda yaşanmıyordu.
Başlık: Ynt: Atatürk dinsizdi galiba?
Gönderen: karakurudelidolu - 26.06.08/17:56
hayır işgal altındaki osmanlıda yaşanmıyordu.
ingilizlere karsı savasan kafirdir fetavası yayınlandıgında yunan baskınlarında yasanmıyordu.ingiliz amerikan hegemonyası altında yaşanamazdı.ingiliz muhipleri cemiyetinin üyeleri arasında nice imamlar seyhulislamlar vardı dikkatini çekti mi hiç?
Başlık: Ynt: Atatürk dinsizdi galiba?
Gönderen: gostragon - 26.06.08/18:08
 Yunanlılar egeden cekilirken bizle savaşan İngiltere ve Fransa  niye Yunana direnmesi için yardım etmedi. Bu olay hepsi için gecerlidir. seyhulislamlar vardı haklısın onların hepsi mason uşağıdı. Masonların elinde olan devletler İngiltere, Fransa, ABD, Yunanistan,
Başlık: Ynt: Atatürk dinsizdi galiba?
Gönderen: karakurudelidolu - 26.06.08/18:15
yardım edemezlerdi,kendi iç karısıklıkları mevcuttu diger sömürgeleri ile mücadeleler mevcuttu.direniş sadece anadoluda mı vardı ?Mustafa kemal bir çok devlete öncü ve örnek oldu bu konuda.ingiltere çalkalanmaya başlamıştı lloyd george basta olmak üzere önemli kişiler hükümetten düşüyordu.Sebep sömürgelere ne oluyordu.Cevap:anadoludan çıkan bir kıvılcım orta doguyu esir almıstı.Fransa da baktı baş edemeyecek kurtulus ordusu ile silah anlasmaları yaptı.tbmm yi tanıyan ilk itilaf devleti oldu.
Sorun zaten o mason usaklarının emperyalistlerle iş birligi yapmasıydı.
halk en cok kime güvenir?din adamına Allah kitap diyene.
ve bence bu dine bu halka en çok zarar verenler Dini olguların kimliklerinm arkasına sıgınıp kişisel menfaatleri ugruna halkı harcayanlardır.
Başlık: Ynt: Atatürk dinsizdi galiba?
Gönderen: karakurudelidolu - 26.06.08/18:48
biz yüzlerce ATATÜRK'Ü severiz bakl büyük yazdım bir atatürkün hakkını bile yedirmeyiz.hele de o önderiyse bu halkın.lidersiz bir topluluk bu kadar başarılı olabilir miydi?ya da başarılı olabilir miydi?
heryerde amerikan ingiliz mandacılıgı istenirken kaç kişi tam bagımsızlık istiyordu.kaç kişinin savasmaya inancı vardı?
sen gel burda dinsizdi bilmem neydi de karala ondan sonra savununca amma cahilsiniz de.
helal olsun sana be
bilim dünyası senden öok sey bekliyor?
bakalım yarın hangi tarihi kişiligi kötüleyerek bilimselleşiceksin.tebrik ederim.Atatürk dinsiz olunca size cennette geniş araziler kalacak.
bi milyon tane tayyip gelse bi atatürk etmez.
bi atatürkün ciftciye bakısına bak bir de tayyibin.
cok sevmek onun cizdigi bagımsızlık yolunu benimsemek onu ilahlastırmak degildir.Biz atatürkün askeriyiz
komutanımıza asılsız hakaretler üstü kapalı tas atmalar atın atabildiginiz kadar.atarken de unutmayın rüzgara tüküyorsunuz rüzgara tüküren de kendi yüzüne tükürür.
Başlık: Ynt: Atatürk dinsizdi galiba?
Gönderen: SevdalýmHayat - 26.06.08/19:02
Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkân yoktur. Yalnız şurası var ki, din Allah ile kul arasındaki bağlılıktır.
1930 (Kılıç Ali, Atatürk’ün Hususiyetleri, 1955 s. 116)

Din vardır ve lâzımdır.
(Asaf İlbay, Tan gazetesi, 13. 7. 1949)

Müslümanlık, aslında en geniş mânasıyla müsamahalı ve çağdaş bir dindir.
(Atatürk’ten B.H., s. 70)

Din, bir vicdan meselesidir.Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir, hürdür. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye muhalif değiliz. Biz, din işlerini millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kaste ve fiile dayanan bağnaz hareketlerden sakınıyoruz ve buna asla meydan vermeyeceğiz.
(Asaf İlbay, Tan gazetesi, 13.7.1949)


ADD'den alıntı. Arzu edene link verılır .
-----------------------------------
Yukarıda hepınızın gordugu uzere Ata'nın Din ve Müslümanlık hakkındaki söylemleri açık ve nettir . Gostragon her zaman oldugu gıbı hıcbır dayanagı olmadan BİLMEDEN ( kendısı de dıle getırmıs ) ortaya boyle bır soylem atıp etrafı sacmalıklarıyla bulandırma cabasında. Sımdı bu sacma konuyu varsayımlarla degerlendırıp elestırelım ?

Varsayalım ki  Atatürk dinsizdir ; Atamın bu dünyevi düşüncesi Millet olarak bize ve lider olarak kendı karar ve devrımlerıne yansımadıgı surece ne sızı ne bızı ılgılendırır . Durumun bır sorun halıne gelmesı şuanki iktidarın yaptıgı gıbı ınancların kararları ve yonetımı etkıledıgı yerde baslar .

Varsayalım ki Atatürk dini inanandır ; İşte bu durumda Atatürk  üstün lider vasfını ortaya koyar . Erdogan ve Atatürk arasındaki daglar kadar fark ortaya cıkar . Dinsizliği bizi ilgilendirmediği gibi dindarlıgı da bızı alakadar etmez . Dinin Allah ıle kul arasında bır mesele oldugunu , kısının vıcdanından ıbaret oldugunu savunmus olan Atam dinin kişinin inancından oteye gıdemeyecegını de cok guzel gostermıstır . BKZ : Din, bir vicdan meselesidir.Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir, hürdür. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye muhalif değiliz. Biz, din işlerini millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kaste ve fiile dayanan bağnaz hareketlerden sakınıyoruz ve buna asla meydan vermeyeceğiz.
(Asaf İlbay, Tan gazetesi, 13.7.1949)
Başlık: Ynt: Atatürk dinsiz miydi ?
Gönderen: nisan - 11.08.08/07:00
Alıntı yapılan: gostragon - 26.06.08/21:28
Neyse devam edin bu zihniyetle asla ilerleyamazsiniz.
1909'da kurulan Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Locası'nın internet sitesinde, cumhuriyetin kurucu kadrosunda yer alan Masonlar şöyle sıralanıyor:

Fethi Okyar, Rauf Orbay, Refet Bele Paşa, Ali İhsan Sabis Paşa, Meclis Başkanı Kazım Özalp Paşa, Meclis Başkanı Abdülhalik Renda, Başbakan Hasan Saka, İçişleri Bakanları Şükrü Kaya ve Mehmet Cemil Ubaydın, Dışişleri Bakanları Bekir Sami Kunduh ve Tevfik Rüştü Aras, Sağlık Bakanları Rıza Nur, Adnan Adıvar, Refik Saydam, Behçet Uz, Milli Eğitim Bakanları Reşit Galip, Hasan Ali Yücel, Ekonomi Bakanı Sırrı Bellioğlu, Milletvekilleri Cevat Abbas, Atıf Bey, Edip Servet Tör, Yunus Nadi, Reşit Saffet Atabinen, Memduh Şevket Esendal, Hilmi Uran, Tevfik Fikret Sılay, Ahmet Ağaoğlu, Ankara Valisi Nevzat Tandoğan ve Belediye Başkanı Süleyman Asaf İlbay, İstanbul Valileri Muittin Üstündağ, Lütfü Kırdar, Danıştay Başkanı Mustafa Reşat Mimaroğlu, Jandarma Genel Komutanı Galip Paşa, İstiklal Mahkemesi Başkanı Necip Ali Küçüka, Amiral Mehmet Ali Paşa.

Kara kutu sana yazıyı tekrar gönderdim oku ve titre


Eh Kurd'u, Turk'u, Laz'i, Cerkez'i vs.si bu Kurtulus Savasina ac bilac destek verip bu adamlari desteklediyse ve Cumhuriyet kurulduysa , demek ki Turkiye'de herkes masonmus.

Canakkale'de savasip sehit olanlar yekten masonmus. Izmir'de dusmani denize dokenler de masonmus.

Hatta bakin sizin dedenizin de mason olma ihtimali cok yuksek..Dikkat ettiniz mi?

Ataturk'un dinsizligine iliskin basligin altinda, Mason konusunun ne isi var?

Yoksa siz de tum masonlarin dinsiz oldugunu sananlardan misiniz?

Veya ornegin; bir 31 Mart ayaklanmasinda eli kuran'la kislaya dalip "din elden gidiyor" diye feryat figan edip, ayni ulkenin iki askerini din silahiyla birbirine kirdiranlarin koprubasinda sallandirilmasini hazmedeyenlerden misiniz?


Varsayin ki dinsizdi bu neyi degistirir?
"Bütün dünyanın Müslümanları Allah'ın son peygamberi Hz. Muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm Müslümanlar Hz. Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli; İslamiyet'in hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli. Zira ancak bu şekilde insanlar kurtulabilir ve kalkınabilirler." (Atatürk, Nedim Senbai, A.Ü. Dil, Tarih, Coğrafya Yay., s. 102, 1979)

Hz. Muhammed'i överek O'nu kendisine örnek alan Atatürk, Hz. Muhammed'in peygamberliğine kesin olarak iman etmişti. Hz. Muhammed'e duyduğu hayranlığı ve O'nun peygamberliğini heyecanla anlattığı bir sırada yanında bulunan M. Şemseddin Günaltay, Ata'nın o anki halini şöyle anlatmıştır:

"... Atatürk'ün denizlerden renk alıp renk veren gözleri, masanın üzerinde serili haritaya dikildi ve beni kolumdan tutarak masanın başına çekip parmağını bir noktaya dikti. Bu, kendi elleriyle çizdikleri bir askeri harita idi ve Hz. Muhammed'in büyük Bedir Cengi'ni adım adım gösteriyordu. Hz. Muhammed'e ve O'nun peygamberliğine kadar, büyük askeri dehasına hayran olan eşsiz Sakarya Galibi, Bedir Galibi'ni göklere çıkarırken, "O'nun Hak Peygamber olduğundan şüphe edenler, şu haritaya baksınlar ve Bedir destanını okusunlar" diye heyecanlandı.

Ata'nın son sözü şu olmuştu:

- Hz. Muhammed'in bir avuç imanlı Müslümanla mahşer gibi kalabalık ve alabildiğine zengin Kureyş ordusuna karşı Bedir meydan muharebesinde kazandığı zafer, fani insanların karı değildir, O'nun Peygamberliğinin en kuvvetli delili işte bu savaştır. (Atatürk ve Din Eğitimi, Ahmet Gürbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, s.28)

Atatürk"ün Hz. Muhammed'e duyulacak sevgiyi tarif ettiği sözleri ise şöyledir:

"Büyük bir inkılap yaratan Hazreti Muhammed'e karşı beslenilen sevgi, ancak onun ortaya koyduğu fikirleri, esasları korumakla tecelli edebilir." (Şemsettin Günaltay, Ülkü Dergisi, sayı 100, s. 4)


alintidir.

Başlık: Kur’an ile hatırlatmak istiyorum...
Gönderen: derya - 26.08.08/17:33
“Kur’an ile hatırlatmak istiyorum...”

Böyle diyor ve ardından, İslam adına öne çıkarılmış birçok yalanın maskesini düşürüp Kur’an adına söylenmesi gereken gerçekleri sıralıyor.

İşte birkaç satır. Ve işte Mustafa Kemal Atatürk:


“Hayat demek mücadele demektir, çarpışma demektir. Hayatta muvaffakiyet mutlaka mücadelede muvaffakıyetle mümkündür…”


“Eğer Müslümanlardan, Kur’an’ı yüceltmek dinî bir vazife olarak talep olunuyorsa hiç şüphe yok ki, Müslümanlar ne kadar kuvvetli, kudretli ve bütün bu kuvvet ve kudret akılca ne kadar yüksek olur, ilmen, fennen gelişmiş bulunursa  Kur’an’ı yüceltmeyi iyi yapmasını bilir ve Allah ancak bu mesai tarzından daha çok memnun olabilir. Bütün Müslümanlara da ne yapmak lazım geleceğine dair kuvvetli ve maddî bir misal gösterilmiş olur…”

“Millî Mücadeleye karar verdiğimizde, ne yazık ki, en büyük düşmanımız, asırlardan beri bu milletin başında taç taşımış olan insanın kendisiydi. (Yani padişah)…. Hilafet ve padişahın irtica kuvvetleri Ankara’ya doğru yürüyordu…Osmanlı padişahı ve halife, çok mundar olan o taç ve tahtını koruyabilmek için en tehlikeli düşmanlarla el ele vermiş ve onların tesis edemeyeceği kuvvetleri tesis etmişti…Yunan ordusunun elinde, bu memleketi mahvetmek için fetva vardı, ferman vardı.”

HÜRRİYET - TÜRKİYE'NİN AÇILIŞ SAYFASI (http://www.hurriyet.com.tr/yasarnuriozturk/9751167.asp?gid=241)

Atatürk ne demiş;  kişi. ilmen ve fennen ne kadar gelişmiş olursa, kur'anı yüceltmeyi o kadar iyi yapmış olur.Kendisi zaten yüce olmakla birlikte. Bunu yapmanın gerekliliğini Atatürk bile vurgulamış. Ama bu sitede ki bazı kimseler için bunu söyleyemiyorum. Atatürk kadar olamıyoruz. Ki O, laikliği getirmiş olan kimse iken. Taktir sizlerin.

Bunları söyleyen Atatürk; Kur'anı yüceltmek için konuşan birine, konuştuğu yer için babanın çiftliğimi dermiydi?
Bu amacı güden biri için, dikta gözü ile bakıp, kalbini görüyormuşçasına busun denilebirmi?
Başlık: Ynt: Atatürk dinsiz miydi ?
Gönderen: conan - 28.08.08/19:28
      Atatürk din konusunda agnostik düşünceye sahipti. Yani ulu önder "şüpheci" yaklaşımı benimsemişti., bu düşüncenin Allah'a inanmayı gerektirdiğini, fakat peygamber ve aracıları reddettiğini söyler.  Atatürk, agnostik (şüpheci) düşünceyi benimsediği için Hazreti Muhammed ile diğer peygamberleri kabul etmiyordu.
Yoksa siz de tum masonlarin dinsiz oldugunu sananlardan misiniz? Nisan masonların dini yoktur.
Aarbistanlı Lawrencede sözde Muhammedi seviyoırdu. Arabları Türklere karşı kışkırtan bir ingiliz casusu değilmi.
Başlık: Ynt: Atatürk dinsiz miydi ?
Gönderen: flzf - 28.08.08/19:29
şüphesiz benim gibi erdemli bir dinsizdi canım atam benim :)