25.06.19/06:18

Son İletiler

Sayfa1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1
SIFIR Forum / Ynt: 15 yıl öncesi ve günümüz
Son İleti Gönderen Leonardo - 19.06.19/01:22
+ "Zaman Değiştirir" dediğimiz kadar var. Ben şimdi bakınca bazı yazdıklarımda kendimi tanıyamıyorum. Ben o zamanlar gençtim. Siz de benle yaşıt ya da benden biraz daha yaşlısınız herhalde :)

Ben bu akşam daha çok şunu söylemeye gelmiştim: Diğer forumlarda, Benim buradaki görünen halimde olan kişilerle (genç kişilerle) karşılaşıyorum. Hani şu anda da "yaşlı" sayılmam. "Genç" kelimesini ABD'de "Teenager" yani 15-25 arası kişiler için kullanıyorum.

Bu konuda da evreler var. Yani "siyasi gelişim" denen bir şey var. Ben işe 15 yaşında "Anarko-komünist" olarak başladım. Ama şunu fark ettim: Düzenden nefret edebilmen için ilk etapta bir "düzen" olması gerek.

Fransa'da birçok inasn "devletten" nefret eder. Ama oradaki insanların "Anarchy in the U.K" direbilmeleri için önce bir "düzen" olması gerek. Bu düzen tabi ki cumhuriyet düzenidir, hukuk devleti vs.'dir. Ona saldırman için önce böyle bir şeyin olması gerekir.

2) Anarşizm olabilmesi için önce "Medeniyet" olmalıdır. Mesela hukuk olmalıdır, MÖ 1500'lerde Asurlular Anadoluya kil tabletleri + ilk hukuk metinlerini getirdiler. Eski Mısırda kadınlar (hukuk sayesinde) Erkek gibi mülk / işletme sahibi olabiliyormuş. Yani Judas Priest'in "Breaking the Law" şarkısını ele alalım. "Law" yani kanun yoksa ne olacak?

- Böyle böyle ben siyasi bir evrim de geçirdim.

Ama iki senedir siyasi forumlara girip oralarda yarı solcu / yarı MHP / AKP'li bir takım insanlarla karşılaşıyorum. Felsefe tamamen mafya felsefesi. Uyuşturucu satıcısının felsefesi. Uyuşturucu satıcısı / Mafya'da "Bu dünya böyle. Bende kendi krallığımı (girişimimi) kurdum düzene uyum sağlıyorum, polis benim işime niye karışıyor?" der. Ya da AKP'Li "Bu düzen böyle, ne yapalım?" der. Pablo Escobar (80lerin büyük bir mafya babası) halk tarafından çok sevilirmiş. Bugün Afganistan'In derebeyleri de öyle. Yani "Düzen böyle / Biz sadece uyum sağlıyoruz" derler.

Yani kast ettiğim: "Atatürkçüyüm" diyebilmen için bile bir temel lazım. Yani yıkılmış bir imparatorluğun kalıntıları filan olması lazım. Öyle olmasa Zanzibarlılar da Emperyalistlere ayaklanıp cumhuriyet kurarlardı.

Bunu da bugün böyle yazasım geldi. Diğer forumlarda ben "Pablo Escobar" düzeyi kişilerle karşılaştım. Seviyelendirme olgusundan söz ediyorum :) Bu tarz anti-madde torpili kıvamında insanlar var. Yani gerçek hayatta anlatırım. Burada çok zor. Ama gerçek hayatta hapishane arkadaşım olsa: Önce tarihten Hammurabi Yasalarından / tarım devriminden girerim. Orada "medeniyet" konusunu işlerim. Oradan Cumhuriyet, Rönesans, aydınlanma dönemine ve Fransız devrimi + Napolyona / Paris komünününe, 1776 ABD bağımsızlığına girerim (tarih öğretirim), Son olarak Sosyalizm için açık kapı bırakırım, Kendi isteğiyle gitsin anarşit kitaplarını da okusun.

Da bunlar hep aşama - aşama. Bilmeyen adam buraya gelmiş. Zaten sınırlı bir iletişim ortamı. Bir de bunlar beyni yıkanmış / kara-cahil de olabiliyorlar (2008 gibi değil). Bizden ciddi ciddi nefret ediyorlar, zaten o yüzden buralara geliyorlar.

O yüzden önlem de şart.

Neyse. Ben konuları okumaya başladım. Forum hem diğer katılımcılar, hem kendim açısından dönemini ve yaş grubunu yansıtıyor. Okuyunca fark ettim. Tekrar olabileceğini sanmıyorum. Bu biraz lise tayfası ile buluşmak gibi hissettiriyor. Sağol Deniz :)
2
SIFIR Forum / Ynt: 15 yıl öncesi ve günümüz
Son İleti Gönderen Leonardo - 17.06.19/17:08
O zaman şöyle de açıklayabiliriz:

Bize Televizyon ve diğer medya biçimlerini kullanmak konusunda da çok şey öğrettiler. Çocukken sınıfta filan tartışırdık. Televizyon sayesinde, elinde kumanda, kendini aptala da çevirebilirsin. Veya biraz araştırırsan ve seçici davranırsan kendini eğitmek için de kullanabilirsin.

   Bazı tartışmalar artık unutuldu. Örneğin eskiden "Televizyon da insanları eğitme aracıdır" gibi düşünceler vardı. Ortalama yayın kalitesi TV'nin il dönemlerinde daha yüksekti. Günümüzde mesela TV olayını tamamen bitirmiş bir sürü insan tanıyorum. Kendim de yerli TV izlemiyorum örneğin :)

   Medya böyle bir şey. Yazılı basın olarak da her şeyi almam. Ama Mesela Bilim-Teknik okumayı bütün gençlere tavsiye ederim.

   Bu da öyle. Para vermesem de buraya zaman yatırımı yapıyorum. Her yerde çok ciddi filozoflar / bilim adamları olsun da demiyorum. + Ben o kadar ileri-kültürlü biri değilim. Mesela Kitapçıları gezerken bakıyorum, hapiste filan olsam ciddi ciddi okuyacağım bir sürü kitap var. Ama Ben temelde belirli düzeyde kültürlü biriyim. Buralara gelince kendimi aşırı kültürlü gibi hissediyorum (ya da eskiden öyle hissederdim), Halbuki gayet orta düzeyde kültürlü biriyim.

Benim söylediğim ilk paragrafta anlattığım şey ile ilgili. Bir de şimdikiler ve Sifir'ın son dönemlerinde çok fena rol yapıyorlar. "Ben de komünistim" deyip geliyor. Halbuki MHP / AKP'li çocuk. Gerçek hayatta 1 saat içinde 10-20 kişi toplarım onun gibi. Niye öyle tiplerle bir arada olmak isteyeyim ki?

   Bu dediğim de direkt yanlış bir davranış. Ben iki dakika sohbet edip kafa dağıtmak istiyorum. O rol yapıp hiç tanımadığı halde benim asabımı bozmaya çalışıyor.

İşte yukarıda dediğim "Medya ne için var?" konusunu düşünürsek bunlar olmaz. En azından yönlendirebilmelisin. Yani Birinin AKP'Li olduğu ya da zır cahil olduğu anlaşılınca, "bak senin için twitter'da bir takım grupları var, Namaz öğrenebileceğin siteler filan var" diyebilmelisin.

   Olay çok sinir bozucu. Ben son iki web sitesinde 1 hafta boyunca / 1 ay boyunca tartışıyorum. Sonra bir yandan bana "ben solcuyum" diyor, bir yandan da mesela Harun Yahya'dan filan alıntı yapıyor. Yani benim muhatap olmak istemememi de anlamıyor. Yani belli bir salak filtresi / piskopat filtresi şart.

Bu Türkiye'de böyle. Yabancı sitelerde de, belki kötü niyetli olmayan, ama başka türlü depresif insnalara filan denk gelebiliyorsun. Onlarda da gereksiz konuşma, boş web sitesi filan çok yaygın.

   Yani yine ilk dediğime geliyor. Biraz kim yapmışsa, ona benziyor bu forumlar :)
3
SIFIR Forum / Ynt: 15 yıl öncesi ve günümüz
Son İleti Gönderen deniz - 17.06.19/15:23
insanları modellemek güç. kimisi 13-14 yaşında ve hayata dair hç bir tecrübesi yok. ama egosu benden aşağı değil. seninle her konuda tartışır. onun için kalite vs önemli değil. iletişim kuracağı bir kanal bulması yeterli. kalite vs aramıyor. hatta kavga kargaşa gelişmesi için iyi bile :) .
ama diğer yanda basitlikten ve kavgadan bıkmış bir tecribeli kesim var. huzur arıyor. bu ikisi yan yana uzun süre bir arada kalamaz.
ben yaş ve enerji olarak ikinci kısımdayım. böyle yerler bulsam ayrılmam ama ne tuhaftır ki onlar da yok. o yüzden sıfır  dan böyle bir beklentim var.
4
SIFIR Forum / Ynt: 15 yıl öncesi ve günümüz
Son İleti Gönderen Leonardo - 15.06.19/00:20
Ben bu kararınızı onaylıyorum. tamamen de destekliyorum.

Bu konuyu ben de düşündüm. Anahtar unsur Güven bence.

Zaten bir yerde Güven unsurunun olmadığını en iyi Bayan katılımcı olup olmadığına bakarak anlarsın. Bizler kalıp kavga etmeye daha hazır olduğumuz için bekleyebiliriz. Ama Bayanlar işin rengini anlayınca giderler. O yüzden bir yerde bayan katılımcı yoksa orası zaten bitmiştir.

Bu da "kötü" olduğu anlamına gelmez. İnsanların para kazandıkları Sinema siteleri vardı örneğin: Kapandı. Çok Ciddi Felsefe siteleri vardı; Kapandı. Bir sürü yabancı forum da büyük oranda kapandı. Bana göre hepsi bu "Güven" meselesi ile ilgili.

Neticede Facebook + Twiter'da hepimiz varız - Hiçbirimiz yokuz. her şeyi paylaşırız - Hiçbir şey paylaşmayız. İnstagram'daki bu yüzeysellik bizim kalkanımız aslında. Yetişkin olarak biz bunun böyle olduğunu zaten biliyoruz. Gençler de zor yoldan da olsa, ilk küfürlü mesajlarını alınca bunun böyle yapılması gerektiğini anlıyorlar. Hatta artık okullarda öğretiliyor.

Da böyle yerlerde, fikir paylaşıyorsun, duygu paylaşıyorsun, Düşünceni yazıyorsun, Karşıdaki veletin biri çıkınca da tabi sinirleniyorsun. Da bunun da sebebi var:

Ben nternetten öncesini de bilirim. Modemle telefona bağlanır komşu çocuğuyla Red-Alert 2 oynardık. Hatta 4 kişi filan bağlanıp oynardık (telefon faturası kol gibi girerdi). ICQ dediğin de 2-3 sene sonrası. 1 anda Hindistan filan erişim dahilindeydi. Forumlar da o zaman çıktı. MIRC vardı, Chat odası vardı, Forum vardı. Herkese ilginç geliyordu. "Güven" unsuru da burada vardı. Çoluğunu çocuğunu karşıt düşünceyi savunan internet sitelerine saldıracak şekilde eğiten AKP'liler filan yoktu.

O zamanlar mesela "Telefon sapığı" vardı. Kimsenin telefonu çıkmadığı için, biz de çocukken mesela çeşitli işletmeleri rehberden bulup, arayıp, kendimize eğlence çıkartırdık.

Forum o hale geldi. 2 hafta laf anlatıyorum. Akıl hastası çıkıyor, çocuk çıkıyor, fakir olup da birilerine özenen tuhaf tipler çıkıyor...

Benim Aldığım kesin bir karar: En azından yöneticisini filan tanımadığım, 1-2 katılımcısını gerçek hayatta bilmediğim yerde bir daha paylaşımda bulunmayacağım.

Bu:

+ Bana eskiden de "Niye internette manyaklarla konuşuyorsun?", "Niye tanımadığın insanları eğitmeye çalışıyorsun?" filan derlerdi.

+ Yetişkinler bana her zaman "O tür iletişim olmaz" filan derlerdi. Sanırım da haklılar. Biraz salaklığa giriyor çünkü. Bu saydıklarımızın hepsi sanallık.

Ben dediğim gibi, arada kafam dağılsın, fikirlerim değişsin diye dinlenme amaçlı yerler arıyordum. Da artık ondan da vaz geçtim. Gayet basit bir fikir aslında. Forum dediğin şey aslında MIRC'ten filan da daha basit. Da olmuyor işte nedense. Bende oyun açıyorum, İlginç fotoğraflara filan bakıyorum. Hem daha az dalga geçmiş oluyorum da olmuyor. Bir ara Chat odaları çok popülerdi örneğin. Şimdi MIRC hariç tamamen bitti diye biliyorum.

Yani Prince of Persia / Test drive 2 nasıl bittiyse bitti herhalde. Ben öyle diyorum :)
5
Sinema / Ynt: Netflx Filmleri üzerine
Son İleti Gönderen deniz - 12.06.19/17:54
.
6
Felsefe / Ynt: varlığın ölçüsü
Son İleti Gönderen deniz - 12.06.19/17:30
Alıntı yapılan: kelime - 04.04.08/15:09varlık ölüçülebilir midir ?
"derin varlık" anlamlandırılabilir mi ?

bilinç varsa varlık vardır. yani ben algılayabilmişsem birşeyi o artık varlıktır. derinliği ise onu ne kadar tanımladığımla alakalıdır.

mesela kırmızı bir bilyenin varlığını onun rengi ile tanımmlarım. ne zaman, kimin tarafından, hangi malzemeden yapıldığı, boyutları vs. gibi soruları cevapladıkça da varlığını derinleştiririm.
7
Felsefe / Ynt: Her şeyi kaçırmak
Son İleti Gönderen deniz - 12.06.19/17:13
insan yaşadıklarının toplamıdır. neyi yakalamışsan o vardır. gerisi milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki yıldızdan daha uzaktır.
yani birşey kaçırmadın.
8
SIFIR Forum / Ynt: 15 yıl öncesi ve günümüz
Son İleti Gönderen deniz - 12.06.19/16:50
Burası şimdilik nostalji. devam edeceğini düşünmüyorum. ismi boşa düşünce açıp eski database i yayınlamak istedim. çünkü gerçekten insanların samimi katkıları ve harcadıkları zamanları da gömülü burada.
isim hakkı zamanı dolduğunda da bir daha açmam sanıyorum. o zaman kadar alan alsın alacağını.
9
SIFIR Forum / Ynt: 15 yıl öncesi ve günümüz
Son İleti Gönderen Leonardo - 12.06.19/12:19
Asıl sorun o zaten.

Ben Twitter + facebook'u da kısıtlı kullanıyorum. İlkinde örneğin CHP'Yi takip ediyorum. Ama yorumları okumuyorum. Bir sürü saldırgan yorum var. Sahte profilli atıyorum "Osmanlı125" nikli birileri gelip insanlaa hakaret ediyor. Cevap vermene bile değmez çünkü muhtemelen adamın işi o. Para alıyor o işi yapmak için :)

- Facebook'ta da, yurt dışında duyuyorum, yine saldırgan davranışlar varmış. Bir grup Ergen'in bellirli bir ergeni hedef alıp intihar ettirmesi vakaları var. Tabi yurt dışında bu konuda yasalar var. Çok ciddi bir olay çünkü.

Sonra Çocukları hedef alan bir takım "Oyunları" duymuşsunuzdur. sözde nefesini tutma yarışması. Çocuk rekor kıraçam diye beyin ölümü yaşayıp bitkisel hayata düşüyor.

Demek istediğim Forum yeri de farklı değil. Ben mesela en son birilerine Ana / Bacı (büyük küfür) ettim. Ama küfür etmiş gibi de hissetmiyorum. Böyle tipler Sıfr'ın son dönemlerinde de vardı. Bunlar buraların yırtıcı hayvanları bir nevi.

Diğer sorun da içerik olması. Adı üstünde "moderatörsün" yani ilginç tartışma olmasını, seviyeli içerik olmasını sağlamak da moderatörün işi. Para almıyorsun belki. Ama bu da işin parçası.

Çünkü ikinci tehlike de o. Boş içerikli zaman kaybı da olmaması gerekiyor.

Yani
1) Güvenli olacak. Kimse benin asabımı bozmayacak. Dİnlenmeye / eğlenmeye geliyorum. (saygısızlık yapan olmayacak)
2) Biraz da ilginç olacak. Sıfırınki gibi bir tema olacak bu temaya uygun insanlar olacak.

Bunun dönemi kapanmadı. Niye kapansın ki?

Kapanan sadece düzgün forum olayı. Şimdi Son 1,5 senede iki foruma girdim. Kendini yetişkin olarak gösteren AKP'li çocuklarla filan muhatap oldum. + Araştırdım. Arama motorlarında filan ilginç ortam bulamadım. Sonraki 3-5 sene bir daha foruma girer miyim? - Girmem. Niye gireyim? :)

Yani yapan yok demek istediğim. Zerdusht girişimci bir arkadaştı. Boş bulduğu enseyi doldurdu :)

Şimdi herhalde çoluğa çocuğa karışmıştır. Da aynı zihniyette adam gerek işte. Biri yapacak, diğeri destekleyecek.

O zaman bile, saldırılar, hackerlar filan olacak. Kimse de yardımcı olmayacak. Çünkü bu da bir çeşit basın. Ülkemizde basının hali ortada.

Yani zor iş olduğu için olmuyor. Belki ben yaparım ileride belli de olmaz :)
10
SIFIR Forum / Ynt: 15 yıl öncesi ve günümüz
Son İleti Gönderen deniz - 10.06.19/16:40
Internetin ilk çığtığı dönemlere denk geldiğimiz için aslında biraz elit bir kitlemiz vardı. Yani pek bilinmeyen birşeyi keşfedip onu etkin kullanabilmek biraz seviye ister. Şimdiler de 5 yaşında çocuklar bile internette ve senle benle laf yarıştırabilir. Dolayısıyla belki de bu bayalık iddialı bir platformu sıkıcı tartışmaların olduğu bir çöplüğe döndürmüş olabilir. Dediğin gibi bazı normlar ile hareket etmek ve seviyeyi düşürmemek çözüm olabilir.

Sayfa1 2 3 4 5 6 7 8 9 10