22.08.19/00:08

Atatürk dinsiz miydi ?

Başlatan gostragon, 13.05.08/10:33

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SevdalýmHayat

Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkân yoktur. Yalnız şurası var ki, din Allah ile kul arasındaki bağlılıktır.
1930 (Kılıç Ali, Atatürk’ün Hususiyetleri, 1955 s. 116)

Din vardır ve lâzımdır.
(Asaf İlbay, Tan gazetesi, 13. 7. 1949)

Müslümanlık, aslında en geniş mânasıyla müsamahalı ve çağdaş bir dindir.
(Atatürk’ten B.H., s. 70)

Din, bir vicdan meselesidir.Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir, hürdür. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye muhalif değiliz. Biz, din işlerini millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kaste ve fiile dayanan bağnaz hareketlerden sakınıyoruz ve buna asla meydan vermeyeceğiz.
(Asaf İlbay, Tan gazetesi, 13.7.1949)


ADD'den alıntı. Arzu edene link verılır .
-----------------------------------
Yukarıda hepınızın gordugu uzere Ata'nın Din ve Müslümanlık hakkındaki söylemleri açık ve nettir . Gostragon her zaman oldugu gıbı hıcbır dayanagı olmadan BİLMEDEN ( kendısı de dıle getırmıs ) ortaya boyle bır soylem atıp etrafı sacmalıklarıyla bulandırma cabasında. Sımdı bu sacma konuyu varsayımlarla degerlendırıp elestırelım ?

Varsayalım ki  Atatürk dinsizdir ; Atamın bu dünyevi düşüncesi Millet olarak bize ve lider olarak kendı karar ve devrımlerıne yansımadıgı surece ne sızı ne bızı ılgılendırır . Durumun bır sorun halıne gelmesı şuanki iktidarın yaptıgı gıbı ınancların kararları ve yonetımı etkıledıgı yerde baslar .

Varsayalım ki Atatürk dini inanandır ; İşte bu durumda Atatürk  üstün lider vasfını ortaya koyar . Erdogan ve Atatürk arasındaki daglar kadar fark ortaya cıkar . Dinsizliği bizi ilgilendirmediği gibi dindarlıgı da bızı alakadar etmez . Dinin Allah ıle kul arasında bır mesele oldugunu , kısının vıcdanından ıbaret oldugunu savunmus olan Atam dinin kişinin inancından oteye gıdemeyecegını de cok guzel gostermıstır . BKZ : Din, bir vicdan meselesidir.Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir, hürdür. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye muhalif değiliz. Biz, din işlerini millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kaste ve fiile dayanan bağnaz hareketlerden sakınıyoruz ve buna asla meydan vermeyeceğiz.
(Asaf İlbay, Tan gazetesi, 13.7.1949)

nisan

11.08.08/07:00 #11 Son düzenlenme: 11.08.08/07:25 nisan
Alıntı yapılan: gostragon - 26.06.08/21:28
Neyse devam edin bu zihniyetle asla ilerleyamazsiniz.
1909'da kurulan Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Locası'nın internet sitesinde, cumhuriyetin kurucu kadrosunda yer alan Masonlar şöyle sıralanıyor:

Fethi Okyar, Rauf Orbay, Refet Bele Paşa, Ali İhsan Sabis Paşa, Meclis Başkanı Kazım Özalp Paşa, Meclis Başkanı Abdülhalik Renda, Başbakan Hasan Saka, İçişleri Bakanları Şükrü Kaya ve Mehmet Cemil Ubaydın, Dışişleri Bakanları Bekir Sami Kunduh ve Tevfik Rüştü Aras, Sağlık Bakanları Rıza Nur, Adnan Adıvar, Refik Saydam, Behçet Uz, Milli Eğitim Bakanları Reşit Galip, Hasan Ali Yücel, Ekonomi Bakanı Sırrı Bellioğlu, Milletvekilleri Cevat Abbas, Atıf Bey, Edip Servet Tör, Yunus Nadi, Reşit Saffet Atabinen, Memduh Şevket Esendal, Hilmi Uran, Tevfik Fikret Sılay, Ahmet Ağaoğlu, Ankara Valisi Nevzat Tandoğan ve Belediye Başkanı Süleyman Asaf İlbay, İstanbul Valileri Muittin Üstündağ, Lütfü Kırdar, Danıştay Başkanı Mustafa Reşat Mimaroğlu, Jandarma Genel Komutanı Galip Paşa, İstiklal Mahkemesi Başkanı Necip Ali Küçüka, Amiral Mehmet Ali Paşa.

Kara kutu sana yazıyı tekrar gönderdim oku ve titre


Eh Kurd'u, Turk'u, Laz'i, Cerkez'i vs.si bu Kurtulus Savasina ac bilac destek verip bu adamlari desteklediyse ve Cumhuriyet kurulduysa , demek ki Turkiye'de herkes masonmus.

Canakkale'de savasip sehit olanlar yekten masonmus. Izmir'de dusmani denize dokenler de masonmus.

Hatta bakin sizin dedenizin de mason olma ihtimali cok yuksek..Dikkat ettiniz mi?

Ataturk'un dinsizligine iliskin basligin altinda, Mason konusunun ne isi var?

Yoksa siz de tum masonlarin dinsiz oldugunu sananlardan misiniz?

Veya ornegin; bir 31 Mart ayaklanmasinda eli kuran'la kislaya dalip "din elden gidiyor" diye feryat figan edip, ayni ulkenin iki askerini din silahiyla birbirine kirdiranlarin koprubasinda sallandirilmasini hazmedeyenlerden misiniz?


Varsayin ki dinsizdi bu neyi degistirir?
"Bütün dünyanın Müslümanları Allah'ın son peygamberi Hz. Muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm Müslümanlar Hz. Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli; İslamiyet'in hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli. Zira ancak bu şekilde insanlar kurtulabilir ve kalkınabilirler." (Atatürk, Nedim Senbai, A.Ü. Dil, Tarih, Coğrafya Yay., s. 102, 1979)

Hz. Muhammed'i överek O'nu kendisine örnek alan Atatürk, Hz. Muhammed'in peygamberliğine kesin olarak iman etmişti. Hz. Muhammed'e duyduğu hayranlığı ve O'nun peygamberliğini heyecanla anlattığı bir sırada yanında bulunan M. Şemseddin Günaltay, Ata'nın o anki halini şöyle anlatmıştır:

"... Atatürk'ün denizlerden renk alıp renk veren gözleri, masanın üzerinde serili haritaya dikildi ve beni kolumdan tutarak masanın başına çekip parmağını bir noktaya dikti. Bu, kendi elleriyle çizdikleri bir askeri harita idi ve Hz. Muhammed'in büyük Bedir Cengi'ni adım adım gösteriyordu. Hz. Muhammed'e ve O'nun peygamberliğine kadar, büyük askeri dehasına hayran olan eşsiz Sakarya Galibi, Bedir Galibi'ni göklere çıkarırken, "O'nun Hak Peygamber olduğundan şüphe edenler, şu haritaya baksınlar ve Bedir destanını okusunlar" diye heyecanlandı.

Ata'nın son sözü şu olmuştu:

- Hz. Muhammed'in bir avuç imanlı Müslümanla mahşer gibi kalabalık ve alabildiğine zengin Kureyş ordusuna karşı Bedir meydan muharebesinde kazandığı zafer, fani insanların karı değildir, O'nun Peygamberliğinin en kuvvetli delili işte bu savaştır. (Atatürk ve Din Eğitimi, Ahmet Gürbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, s.28)

Atatürk"ün Hz. Muhammed'e duyulacak sevgiyi tarif ettiği sözleri ise şöyledir:

"Büyük bir inkılap yaratan Hazreti Muhammed'e karşı beslenilen sevgi, ancak onun ortaya koyduğu fikirleri, esasları korumakla tecelli edebilir." (Şemsettin Günaltay, Ülkü Dergisi, sayı 100, s. 4)


alintidir.


derya

“Kur’an ile hatırlatmak istiyorum...”

Böyle diyor ve ardından, İslam adına öne çıkarılmış birçok yalanın maskesini düşürüp Kur’an adına söylenmesi gereken gerçekleri sıralıyor.

İşte birkaç satır. Ve işte Mustafa Kemal Atatürk:


“Hayat demek mücadele demektir, çarpışma demektir. Hayatta muvaffakiyet mutlaka mücadelede muvaffakıyetle mümkündür…”


“Eğer Müslümanlardan, Kur’an’ı yüceltmek dinî bir vazife olarak talep olunuyorsa hiç şüphe yok ki, Müslümanlar ne kadar kuvvetli, kudretli ve bütün bu kuvvet ve kudret akılca ne kadar yüksek olur, ilmen, fennen gelişmiş bulunursa  Kur’an’ı yüceltmeyi iyi yapmasını bilir ve Allah ancak bu mesai tarzından daha çok memnun olabilir. Bütün Müslümanlara da ne yapmak lazım geleceğine dair kuvvetli ve maddî bir misal gösterilmiş olur…”

“Millî Mücadeleye karar verdiğimizde, ne yazık ki, en büyük düşmanımız, asırlardan beri bu milletin başında taç taşımış olan insanın kendisiydi. (Yani padişah)…. Hilafet ve padişahın irtica kuvvetleri Ankara’ya doğru yürüyordu…Osmanlı padişahı ve halife, çok mundar olan o taç ve tahtını koruyabilmek için en tehlikeli düşmanlarla el ele vermiş ve onların tesis edemeyeceği kuvvetleri tesis etmişti…Yunan ordusunun elinde, bu memleketi mahvetmek için fetva vardı, ferman vardı.”

HÜRRİYET - TÜRKİYE'NİN AÇILIŞ SAYFASI

Atatürk ne demiş;  kişi. ilmen ve fennen ne kadar gelişmiş olursa, kur'anı yüceltmeyi o kadar iyi yapmış olur.Kendisi zaten yüce olmakla birlikte. Bunu yapmanın gerekliliğini Atatürk bile vurgulamış. Ama bu sitede ki bazı kimseler için bunu söyleyemiyorum. Atatürk kadar olamıyoruz. Ki O, laikliği getirmiş olan kimse iken. Taktir sizlerin.

Bunları söyleyen Atatürk; Kur'anı yüceltmek için konuşan birine, konuştuğu yer için babanın çiftliğimi dermiydi?
Bu amacı güden biri için, dikta gözü ile bakıp, kalbini görüyormuşçasına busun denilebirmi?

conan

      Atatürk din konusunda agnostik düşünceye sahipti. Yani ulu önder "şüpheci" yaklaşımı benimsemişti., bu düşüncenin Allah'a inanmayı gerektirdiğini, fakat peygamber ve aracıları reddettiğini söyler.  Atatürk, agnostik (şüpheci) düşünceyi benimsediği için Hazreti Muhammed ile diğer peygamberleri kabul etmiyordu.
Yoksa siz de tum masonlarin dinsiz oldugunu sananlardan misiniz? Nisan masonların dini yoktur.
Aarbistanlı Lawrencede sözde Muhammedi seviyoırdu. Arabları Türklere karşı kışkırtan bir ingiliz casusu değilmi.

flzf

şüphesiz benim gibi erdemli bir dinsizdi canım atam benim :)