25.06.19/06:19

Allahın kudreti yoktur

Başlatan kursatotcu, 18.06.05/22:10

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mednavaz

Fransızların hristiyanlığa reddiye olarak yazdığı felsefe kitaplarını referans alarak İslam üzerine bir eleştirel felsefe geliştiremezsiniz. Bilimsel iklimin yok edildiği bir coğrafyada küflü köklerde türemiş mantarları İslam alimi diye referans almak da doğru değil. İsimlerini okuyarak büyüdüğümüz nice bilim insanın kendi dönemlerinde önünde eğildiği insanlardan bahsediyorum. Bunun anlaşılması için de geriye dönük bir tarih okuması yapıp doğru kaynaklar üzerinden bu fikir pıhtısının gerçek sahiplerinden öğrenmek gerekir. Diz kırmak yetmeyebilir, bağdaj da kurmak gerekebilir.

Kitabın anlaşılması yönünde zerre miskal bir problem yok. Bu zamana kadar bu kitabı anlamadım diyen hiçkimse çıkmış değil. Mesele, insanların üzerine vazife olmayan konularda, üstelik yeterli donanıma haiz olmadan  kendilerini bilim/ilim adamı olarak görmelerinde. Lise fiziğini geçemeyen bir öğrencinin kuantum tariflerinde anlatılan 100 meseleden 1 tanesini yarım yamalak anlayıp onun üzerinden felsefe adı altında saçmalaması komik oluyor da, kendi gibi düşünen 3 kişinin yazdığı 80er sayfalık kitapları okuyup akaidin bu ağır konularında büyük terler dökmüş havasıyla alakasız bir düşünce buketi ortaya koymak niçin koymak olmuyor?

Senin ve senle aynı duruşu gösterenlerin yapması gereken, doğru kaynakları, doğru usul ile takip etmek ve bilmediğiniz, okumadığınız, üzerinde uykusuz geceler geçirmediğiniz ilmi konularla karşılaştığınızda basit bir "bilmiyorum" demeniz olacaktır. Elimizde akıl gibi bir silah, düşünce üretmek gibi bir yeteneğimiz var. Şayet çalıştığımız yerlerde terfi edecek olsak, elimizdeki bu idare gücünü altımızda çalışan insanlara eziyet etmek için mi kullanacağız, yoksa bu gücü doğru zamanda doğru şekilde kullanıp kendimize, şirketimize, çalışanlarımıza azami fayda sağlamak için mi kullanacağız?

Yazarlar konusunda da merak etme. "Önce Eru vardı." diye başlayıp, kara kapıların arkasında yüzük dövüp çamurdan yeni ırklar çıkaran yazarları da, sadece sarımsağa bulanmış kurşunlarla öldürülebilen canlıların acı dolu hikayelerini yazan yazarları da gördük, tanıdık, öğrendik, sevdik. Kimse de kimseyi tımarhaneye atmadı.

flzf

15.08.17/20:35 #161 Son düzenlenme: 15.08.17/20:44 flzf
Yav he heeeeeee sen haklısın arkadaş.

Deniz işte bundan bahsediyordum :)

Kayıtsız kalamıyorum ama adam saçmalamaya başlayıncada kan beynime sıçrıyor ne yaparsın kimi insanlar az kullanılan üçbeş kelimeyi yan yana getirip noktalama işaretleri ile süsleyerek anlamsız mantık değeri olmayan cümleler kurunca birşey söyledim sanıyor.

deniz

günümüzün problemi yarım yamalak bilgi sahibi olan herkesin her konuda fikir yürütmesi maalesef.
kürşat otçu nun bahsettiklerinden hareketle konuşursak; mednavaz ın dediği gibi bu konular gerçekten de binlerce yıldır zaten konuşulup tartışılmış, hatta mezheplere dönüşmüş. bizim burda ilmi bir tartışma gücümüz maalesef yok. ancak felsefi olarak tartışmakta bir sakınca da görmüyorum. Zira tartışmanın zemini islami bir ilmin sınırları ile çevrili değil. yani mednavaz da haklı flzf da kendi taraflarından baktıklarında haklı.